Τουρκία-Ελλάδα 54-77

Με κορυφαίο τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος άγγιξε το triple double, η Εθνική Εφήβων επικράτησε εύκολα της Τουρκίας με 77-54 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Βόλο. Αναλυτικά η βαθμολογία του ομίλου.

Η Εθνική Εφήβων πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Τουρκία και με το 77-54 βρίσκεται πλέον ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Βόλο. Με νίκη στην αναμέτρηση της Τετάρτης (29/7) με αντίπαλο τη Ρωσία, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα "σφραγίζει" το εισιτήριο για τα προημιτελικά, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στο ματς της Βοσνίας με την Ιταλία.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, διατηρώντας σταθερά το πλεονέκτημα και υποχρεώνοντας τους Τούρκους σε χαμηλά ποσοστά στο σκοράρισμα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +12 (8-20).

Στο δεύτερο 10λεπτο, Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος οδηγούσαν την Εθνική τόσο στο σκοράρισμα όσο και στα ριμπάουντ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +18 (24-42, 19'27"), την ώρα που οι Τούρκοι είχαν 0/12 τρίποντα στο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η Ελλάδα συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ προσφέροντας θέαμα σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμη και στο +3- (37-67), γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Ηλία Παπαθεοδώρου να ξεκουράσει κάποιους παίκτες. Τελικά η νίκη δεν άργησε να έρθει και η Εθνική βρίσκεται πλέον πιο κοντά στην πρόκριση στην οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα:8-20, 24-42, 37-63, 54-77.

Τουρκία(Ντερίν): Αλ 6, Γιλμάζ 2, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς

Ελλάδα(Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 10ρ)