Βοσνία - Ελλάδα 56-75

Αν και νίκησε τη Βοσνία με διαφορά 19 πόντων (75-56) η Εθνική Νέων Ανδρών δεν κατάφερε να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία αφού η Πολωνία νίκησε τη Σλοβενία.,

Αν μην τι άλλο οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη έβγαλαν εγωισμό στο παρκέ, κυρίως στην άμυνα. Μετά το 19-19 του πρώτου δεκαλέπτου, η Εθνική όρθωσε τείχος κάτω από την μπασκέτα της και δεν δέχθηκε καν πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με προίκα το 19-31, η Ελλάδα έβαλε πλώρη για ακόμη ψηλότερο. Εφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (32-53) δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει την ευκαιρία της μέχρι τέλους.

Οι Βόσνιοι πίεσαν και ψαλίδισαν τη διαφορά (49-59) ωστόσο η Εθνική δεν έχυσε την καρδάρα με το γάλα. Η απόδοση των παικτών του Μανουσέλη ανέβηκε και πάλι, η Ελλάδα αντιστάθηκε αποτελεσματικά στην πίεση και ξεπέρασε το +15.

Στο τέλος όμως και η νίκη δεν έφτασε. Η Πολωνία νίκησε 58-50 τη Σλοβενία και έβαλε ταφόπλακα στις όποιες προσδοκίες.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 19-31, 32-53, 56-75

Βοσνία: Ζαχίραγκιτς 2, Ίβκοβιτς 9 (3), Γκάγκιτς 2, Μπούζα 15 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Γκάριτς 2, Μιλάνοβιτς 9, Λούζαϊτς 5 (1), Λόντσαρ 6, Πόλουτακ 6, Λάκιτς, Καράματιτς, Τούνοβιτς.

Ελλάδα: Σπυριδωνίδης, Λιάπης 8 (1), Κώττας 8, Χριστοδούλου 12, Πουλιανίτης 6, Χατζηνικόλας 9 (2), Θεοδώρου 6, Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής 8 (11 ριμπ.), Σταμάτης 7 (1), Οικονομόπουλος, Οικοξνομόπουλος 8.

Το live της αναμέτρησης

19:42
Καλησπέρα σας
19:42
Σε λίγα λεπτά ξεκινάει ο εξαιρετικά κρίσιμος αγώνας της Εθνικής ομάδας με την αντίστοιχη της Βοσνίας
19:43
Χθες η Εθνική Νέων Ανδρών δεν κατάφερε να κερδίσει την Σλοβενία χάνοντας στην παράταση με 78-72
19:44
Με αυτή την ήττα οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη μπαίνουν... σε περιπέτειες, καθώς χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μην πέσουν κατηγορία
19:45
Πιο συγκεκριμένα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειάζεται σήμερα νίκη με 15 πόντους και πάνω επί της Βοσνίας και παράλληλα ήττα της Πολωνίας από την Σλοβενία
19:50
Το παιχνίδι ξεκινάει
19:51
Η πρώτη επίθεση είναι για την Βοσνία
19:52
Καλή άμυνα από τους διεθνείς και ο Αντρέας Χριστοδούλου θα σκοράρει στον αιφνιδιασμό
20:00
Ο Μπούζα πηγαίνει στη γραμμή των βολών και με 2/2 ισοφαρίζει για πρώτη φορά σε 9-9
20:01
Εξαιρετική κίνηση από τον Σπυριδωνίδη που σκοράρει για να βάλει και πάλι μπροστά την Ελλάδα
20:02
Καλή άμυνα από την Ελλάδα που κερδίζει το "μπρος - πίσω"
20:03
Λάθος από τον Σπυρόπουλο που χάνει την κατοχή
20:04
Οι Βόσνιοι κλέβουν και ο Σπυριδωνίδης κάνει φάουλ στον Μπούζα που από τις βολές ισοφαρίζει σε 11-11
20:07
Ο γκαρντ του Ολυμπιακού αστοχεί στην πρώτη, όμως στη δεύτερη βρίσκει στόχο και ισοφαρίζει σε 15-15
20:10
Άστοχο τρίποντο από τον Μπούζα κι έτσι στα 17 δευτερόλεπτα που απομένουν η Ελλάδα μπορεί να ισοφαρίσει
20:10
Ο Χριστοδούλου θα κάνει το ντράιβ και θα ισοφαρίσει σε 19-19
20:10
Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται
20:11
Ο Χριστοδούλου με 10 πόντους είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ τον ακολουθεί με 8 ο Μπούζα
20:12
Ξεκινάει το δεύτερο δεκάλεπτο
20:12
Η κατοχή είναι για την ελληνική ομάδα
20:13
Σταμάτης, Χριστοδούλου, Μπιλλής, Τσαλμπούρης και Οικονομόπουλος η αρχική πεντάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο
20:13
Ο Μπιλλής σκοράρει με φόλοου, μετά το χαμένο χουκ του Τσαλμπούρη (19-21)
20:16
Εύκολο καλάθι δύο πόντων από τον Σταμάτη, που πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σκόραρε με λέι απ (19-23 στο 12'21'')
20:16
Νέα χαμένη επίθεση για τη Βοσνία, που δεν έχει σκοράρει ακόμη στο δεύτερο δεκάλεπτο
20:16
Σταμάτης και Τσαλμπούρης δεν συνεργάζονται σωστά, με αποτέλεσμα να χαθεί η κατοχή
20:18
Καλάθι του Μπιλλή στον αιφνιδιασμό, μετά την ασίστ του Σταμάτη (19-25 στο 13'49'')
20:20
Ούτε τώρα θα βρει τον στόχο ο Μπιλλής από τα 6μ75, αφού η μπάλα δεν θα του κάνει το χατήρι
20:20
Ακόμη μία καλή άμυνα από την Ελλάδα, με τη Βοσνία να είναι δίχως πόντο στα 4'52'' του δεύτερου δεκαλέπτου
20:21
Βολές για τον Χριστοδούλου, που κέρδισε το φάουλ στην εκπνοή της ελληνικής επίθεσης
20:28
Η Βοσνία δεν έχει πετύχει ούτε έναν πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ απομένουν 1,39 για τη λήξη του ημιχρόνου
20:28
Άστοχο τρίποντο από τον Ζαχίραγιτς
20:29
Φοβερό κάρφωμα του Θεοδώρου έπειτα από την εξαιρετική ασίστ του Χατζηνικόλα
20:30
Ο Έλληνας αθλητής με το δυνατό του κάρφωμα λίγο έλειψε να γκρεμίσει την μπασκέτα γι αυτό και έχουμε διακοπή στον αγώνα
20:30
Οι τεχνικοί είναι στην μπασκέτα για να μπορέσουν να διασφαλίσουν ότι δεν θα υπάρξει κανένας κίνδυνος για τη συνέχεια
20:31
Απομένουν 1.03 για τη λήξη του ημιχρόνου και το σκορ είναι στο 19-30
20:32
Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε κι έτσι ξεκινάει και πάλι το ματς
20:33
Άστοχο δίποντο από τον Ίβκοβιτς και η Βοσνία συμπληρώνει 10 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα χωρίς πόντο
20:36
Η Βοσνία δεν κατάφερε να πετύχει ούτε πόντο απέναντι στην ελληνική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο
20:38
ΒΟΣΝΙΑ: 6/21 δίποντα, 0/14 τρίποντα, 7/8 βολές, 22 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΕΛΛΑΔΑ: 12/19 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 2/5 βολές, 24 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα.
20:40
ΒΟΣΝΙΑ: Ζαχίραγκιτς, Ίβκοβιτς, Γκάσιτς 2, Μπούζα 8, Γκάριτς, Μιλάνοβιτς 2, Λούζαϊτς, Λόντσαρ 2, Πόλουτακ 5, Λάκιτς, Καράματιτς, Τούνοβιτς.
ΕΛΛΑΔΑ: Σπυριδωνίδης, Λιάπης, Κώττας 2, Χριστοδούλου 10, Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 3 (1), Θεοδώρου 4, Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής 6, Σταμάτης 2, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2.
20:40
Με το +13 ως εφόδιο, η Εθνική Νέων Ανδρών μπορεί να ελπίζει βάσιμα πλέον πως θα τα καταφέρει. Θυμίζουμε πως θέλει νίκη με +15 για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες έχει για μία δεύτερη ευκαιρία για την παραμονή στην Α' Κατηγορία
20:45
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το β' μέρος
20:49
Οι παίκτες της Εθνικής ομάδας ακούνε τις τελευταίες οδηγίες του Μάνου Μανουσέλη
20:51
Ξεκινάει το δεύτερο μέρος, με τους Σπυριδωνίδη, Χριστοδούλου, Λιάπη, Μπιλλή και Κώττα στο παρκέ για την Ελλάδα
20:51
Ο Ζαχίραγκιτς σκοράρει για δύο (21-32)
20:52
20:53
Ο Σπυριδωνίδης διορθώνει κλέβοντας την μπάλα στην άλλη πλευρά του παρκέ
20:53
Ούτε τώρα τα καταφέρει ο Μπιλλής από τα 6μ75, αφού η μπάλα θα μπει και θα βγει από το καλάθι
20:53
Ο Χατζηνικόλας στη θέση του Χριστοδούλου
20:54
Ο Μπούζα ευστοχεί σε δύο βολές (23-32 στο 21'14'')
20:54
Τρίποντο από τον Λιάπη και +12 (23-35) για την Ελλάδα
20:56
Τώρα θα σκοράρει με λέι απ, για να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (23-37 στο 23'02'')
20:58
Η Ελλάδα προηγείται για πρώτη φορά με διαφορά που της δίνει... ελπίδες παραμονής στην Α' Κατηγορία
20:58
Νέα καλή άμυνα από τους διεθνείς
20:58
Εν τω μεταξύ, στις τελευταίες φάσεις ο Πουλιανίτης έχει αντικαταστήσει τον Σπυριδωνίδη
20:59
Ο Χατζηνικόλας σκοράρει με ανάποδο λέι απ (23-41 στο 24'15'')
20:59
Βήματα από τον Πόλουτακ
21:00
Ο Πουλιανίτης θα εκτοξεύσει τη διαφορά στους είκοσι πόντους (23-43) με σουτ από τα πέντε μέτρα
21:01
Βολές για τον Χατζηνικόλα που κέρδισε το πέμπτο ομαδικό φάουλ της Βοσνίας στη διεκδίκηση του αμυντικού ριμπάουντ
21:02
Θα βάλει μόνο τη μία (23-44 στο 25'44'')
21:02
Τρίποντο από τον Μπούζα που μειώνει (26-44)
21:02
Άμεση απάντηση από τον Χατζηνικόλα, που βρίσκει τον στόχο από τη γωνία (26-47)
21:03
Δεύτερο σερί τρίποντο από τη Βοσνία (29-47)
21:03
Ο Κώττας σκοράρει με ωραία ενέργεια (29-49)
21:03
Ο Μπούζα ξανασκοράρει από τα 6μ75 (32-49)
21:03
3/3 τρίποντα έχει η Βοσνία στις τελευταίες τρεις επιθέσεις
21:04
Αυτή τη φορά ο Μπούζα δεν θα βρει τον στόχο
21:05
Φάουλ του Καράματιτς στον Μπιλλή, που δίνει βολές (27'57'')
21:07
Ο Χριστοδούλου χρεώνεται με βήματα (28'29'')
21:08
Φάουλ του γκαρντ του Ολυμπιακού μακριά από τη μπάλα (4ο ομαδικό)