Κόροιβος - Παναθηναϊκός 57-75

Με τον απολαυστικό Τζέιμς Φελντέιν να κάνει ατομικό ρεκόρ πόντων με 25, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα, πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 75-57, και διατηρήθηκε αήττητος στη Basket League.

Παναθηναϊκός Κόροιβος Φελντέιν

Έτσι κρίθηκε

Άσχετα με το 9-2 ή το 15-6, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ν' απαλλαγεί από το βραχνά του Κοροίβου πριν παίξει άμυνα. Όταν οι γηπεδούχοι, εκτός από τον Χάρις (πέτυχε 8 από τους πρώτους 12 πόντους) άρχισαν να παίρνουν πράγματα και από τους υπόλοιπους, η κατάσταση ισορρόπησε. Ο Χαριτόπουλος βοήθησε πολύ, το ίδιο και ο Γεωργάκης εκθέτοντας σε κάποιες περιπτώσεις τον... πολύ Ραντούλιτσα, με αποτέλεσμα το 26-26 του 15'.

Το ζητούμενο για τους "πράσινους" ήταν το προσωπικό μαρκάρισμα. Αφότου η πίεση στην περιφέρεια αυξήθηκε και το "τριφύλλι" σταμάτησε την αντίπαλη δημιουργία (10 ασίστ μέχρι το 15' καμία έως το 20'), η διαφορά άνοιξε απότομα. Ο Φελντέιν έκανε τη διαφορά στις δύο πλευρές του παρκέ και μολονότι ο Ντέιβις προσπάθησε να κρατήσει τον Κόροιβο στο ματς (42-35), το ματς είχε πάρει... το δρόμο του.

Παρά τη βιασύνη που επέδειξαν οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς σε αρκετές επιθέσεις και τις αβλεψίες πίσω, σπαταλώντας το +14 (49-35), δεν άφησαν τον Κόροιβο να πλησιάσει περισσότερο από το 55-47. Τα λίγα εύστοχα τρίποντα των "πρασίνων" λειτούργησαν αποτρεπτικά για την ομάδα του Μαρκόπουλου και μετά το 65-50 στο 33', η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Μέχρι τέλους μάλιστα η υπέρ του Παναθηναϊκού διαφορά άνοιξε πολύ (73-50).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-39, 47-57, 57-75

Κόροιβος: Ντέιβις 15(2/8τρ, 3ασ), Χάρντινγκ, Βασιλόπουλος 4(5ρ, 3ασ), Κάουνσιλ 2, Χάρις 15(6/8δ), Σινετός, Πουλιανίτης 3(1τρ, 4ασ), Χαριτόπουλος 7(1τρ, 4ρ), Τρότερ 5(1τρ, 3ασ), Βαρδακαστάνης, Γεωργάκης 6, Μπάτης

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 3(1/4τρ), Φελντέιν 25(6/7δ, 3/7τρ), Γκιστ 10(7ρ), Καλάθης 2, Κούζμιτς 9(7ρ), Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 16(2/6τρ, 4ρ), Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Διαμαντίδης 2, Παπαγιάννης

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αν κάποιος από τους νέους του Παναθηναϊκού (ο Καλάθης δεν λογίζεται τέτοιος) διακρίνεται για τη σταθερότητά του από την αρχή της περιόδου είναι ο Τζέιμς Φελντέιν. Παίκτης με αυτοπεποίθηση και αποθέματα ενέργειας, οδήγησε εκ του ασφαλούς το "τριφύλλι" στο διπλό στην Αμαλιάδα, κάνοντας ρεκόρ πόντων από τότε που ήρθε στην Αθήνα.

Το φύλλο αγώνα

Ανεξάρτητα από την άνετη, όπως εξελίχθηκε γιατί δεν ήταν, νίκη του στην Αμαλιάδα, ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να έχει αμυντικά θέματα, τα οποία και δεν θα λυθούν δια μαγείας. Ο Χάρις και ο Γεωργάκης κέρδισαν πολλές περισσότερες μάχες από αυτές που έχασαν απέναντι στον Ραντούλιτσα και στον Κούζμιτς, δείγμα της αδυναμίας του πρώτου κυρίως ν' ανταποκριθεί ατομικά, την ίδια στιγμή που πρόβλημα υπήρξε και με τις διεισδύσεις του Ντέιβις στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Σίγουρα ο Τζόρτζεβιτς κρατάει την ηγετική εμφάνιση του Φελντέιν, ο οποίος αποδεικνύεται παίκτης παντός καιρού, αντίθετα με τον Πάβλοβιτς που διάγει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος. Τουλάχιστον ο Γιάνκοβιτς βγαίνει... ωφελιμένος, αφού έκανε ένα καλό ματς.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

16:45
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε Κόροιβο και Παναθηναϊκό
16:46
Πρόκειται για αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
16:46
Οι "πράσινοι" είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, θέλοντας να διευρύνουν το αήττητο σερί τους, λίγο πριν εκπνεύσει το 2015
16:50
Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών, αφού ο μόνος που δεν βρίσκεται στη διάθεσή του είναι ο Λευτέρης Μποχωρίδης. Πρόκειται βέβαια για μία απουσία που υφίσταται εδώ και τρεις μήνες
16:51
Από την άλλη, οι γηπεδούχοι θα κυνηγήσουν την έκπληξη με όπλο την έδρα τους. Ένα γήπεδο στο οποίο φέτος "λύγισε" ο Άρης!
16:58
Ντέιβις, Χάρντινγκ, Βασιλόπουλος, Κάουνσιλ και Χάρις οι βασικοί του Κόροιβου.
16:59
Πάβλοβιτς, Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθης και Κούζμιτς οι βασικοί του Παναθηναϊκού κόντρα στην ομάδα της Ηλείας.
17:02
O Γκιστ κερδίζει φάουλ από τον Χάρις και σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα από τη γραμμή των βολών (0-2, 42").
17:02
Πίεση σε όλο το γήπεδο από τον Παναθηναϊκό.
17:03
Ο Φελντέιν σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (0-5, 1'32").
17:04
Ο Χάρις μειώνει σε 2-5 για τον Κόροιβο.
17:04
Ο Γκιστ σκοράρει από την κορυφή (2-7, 2'10").
17:04
Ο Γκιστ αστοχεί ελεύθερος για τρεις.
17:06
Ο Φελντέιν σκοράρει στον αιφνιδιασμό και στέλνει τη διαφορά στο +7 (2-9, 3'42").
17:06
Ο Χάρις μειώνει σε 4-9.
17:07
Κάρφωμα από τον Γκιστ, στο 4-11 ο Παναθηναϊκός.
17:08
Ο Χάρις (6π., 3/4 δίπ.) σκοράρει εκ νέου για την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου (6-11).
17:08
Ο Φελντέιν φτάνει τους 7 πόντους (6-13, 5'03").
17:09
Φελντέιν (9π., 3/3 δίπ.)... on fire και 6-15 για τους "πράσινους".
17:10
Ακόμα 3'45" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο κλειστό της Ήλιδας.
17:10
Τάιμ άουτ.
17:12
Ο Καλάθης αστοχεί υπό πίεση, στο ριμπάουντ ο Βασιλόπουλος.
17:13
Ο Χάρις αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Παναθηναϊκού (8-15, 6'38").
17:13
2 ριμπάουντ ο Κόροιβος, 8 ο Παναθηναϊκός.
17:13
4-3 οι ασίστ για τους γηπεδούχους.
17:14
O Bασιλόπουλος σταματάει με φάουλ τον Ραντούλιτσα. Στις βολές ο Σέρβος.
17:15
1/2 βολές από τον Ραντούλιτσα και 8-16.
17:15
Ο Βασιλόπουλος μειώνει σε 10-16 (7'20").
17:18
Πρώτο καλάθι από τον Κούζμιτς (10-18).
17:19
Εν συνεχεία ο Σέρβος σέντερ κάνει φάουλ στον Χάρις, ο οποίος μειώνει σε 12-18 και φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους!
17:19
Ο Ντέιβις ρίχνει τη διαφορά (14-18).
17:20
Ο Γιάνκοβιτς δίνει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού.
17:20
Τέλος πρώτης περιόδου στο κλειστό της Ήλιδας (14-20).
17:21

17:23
Οι φίλοι του Κόροιβου έχουν γεμίσει το κλειστό της Ήλιδας για τον αγώνα με τους "πράσινους"
17:24
Ο Πάβλοβιτς κάνει το 16-23 με τρίποντο.
17:26
Ο Γεωργάκης μειώνει σε 18-23.
17:27
Ο Τρόρερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 21-23 για τον Κόροιβο!
17:28
Ο Φελντέιν διαμορφώνει το 21-26, με έμμεσο τρίποντο.
17:29
Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έχει 12 πόντους με 1/1 βολή (100%), 4/4 δίποντα (100%) και 1/3 τρίποντα (33%), συν 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 9'33" συμμετοχής.
17:29
Ο Χαριτόπουλος (2π., 1/3 δίπ.) σκοράρει μπροστά στον Γκιστ, για το 23-26.
17:30
Ο Καλάθης αστοχεί για τρεις.
17:30
Ακόμα 5'03" για το ημίχρονο.
17:31
Ο Χαριτόπουλος πετυχαίνει το δεύτερο σερί καλάθι του, αυτή τη φορά από τα 6μ75 για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (26-26)
17:31
Καλεί τάιμ άουτ ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, που προφανώς δεν είναι ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του ως αυτή τη στιγμή
17:32
Πέραν του Τζέιμς Φελντέιν (12π.) άλλωστε, οι "πράσινοι" δεν έχουν αποδώσει σε καλό βαθμό μέχρι στιγμής, την ώρα που έχουν 10/23 εντός παιδιάς
17:34
Ο Ραντούλιτσα ξαναβάζει μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (26-28) με 3'52'' να μένουν στο παιχνίδι
17:35
Προβάδισμα για τον Κόροιβο με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πουλιανίτη από τη γωνία (29-28)
17:35
Προσπαθεί να απαντήσει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Γιάνκοβιτς, δίχως όμως αποτέλεσμα...
17:35
Κλέψιμο τώρα από τον 25χρονο φόργουορντ, που δίνει την ασίστ στον Γκιστ, για ένα ξεκούραστο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό (29-30)
17:36
Σειρά του Χάρη Μαρκόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ στο κλειστό της Ήλιδας
17:38
Γκολ φάουλ από τον Ραντούλιτσα, που τελείωσε με ιδανικό τρόπο την πάσα που του έδωσε ο Διαμαντίδης
17:38
Θα βάλει και τη συμπληρωματική βολή (29-33 στο 18'21'')
17:39
Βήματα από τον Ντέιβις, κι ο Παναθηναϊκός μπορεί να μεγαλώσει κι άλλο το προβάδισμά του
17:40
Ο Γιάνκοβιτς θα σκοράρει για τρεις, δημιουργώντας το +7 (29-36) του "τριφυλλιού" καθώς μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους
17:41
Με 1/2 βολές από τον Φελντέιν, η διαφορά θα μεγαλώσει κι άλλο (29-37 στο 19'05'')
17:41
Με τα... πολλά, ο Γιάνκοβιτς θα σκοράρει από το "βαμμένο" (29-39 στο 19'31'')
17:42
Ο Διαμαντίδης με τη βοήθεια του Γκιστ κλέβουν την μπάλα από τον Νάνα, αλλά ο αιφνιδιασμός που βγάζουν οι "πράσινοι" δεν θα έχει αποτέλεσμα. Δεν αλλάζει το σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους
17:42
Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα αποδυτήρια, έχοντας το +10 (29-39) ως παρακαταθήκη για το β' ημίχρονο στην Αμαλιάδα
17:43
Οι φιλοξενούμενοι "έτρεξαν" σερί 11-0 στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, για να απαντήσουν στο -προς στιγμήν- προβάδισμα του Κοροίβου (29-28 στο 18'), που μοιάζει ικανός να βάλει δύσκολα απόψε στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς
17:45
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Ντέιβις 2, Νάνα, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ, Χάρις 10, Πουλιανίτης 3 (1), Χαριτόπουλος 5 (1), Τρότερ 3 (1), Γεωργάκης 4.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 3 (1), Φελντέιν 13 (1), Γκιστ 8, Καλάθης, Κούζμιτς 2, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης, Ραντούλιτσα 6, Διαμαντίδης.
17:47
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: 9/19 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ (10+2), 10 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 13/20 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 7/9 βολές, 21 ριμπάουντ (15+6), 9 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.
17:51
Ο Παναθηναϊκός δεν έχει ενέργεια μέχρι στιγμής, δείγμα ίσως και του κουραστικού ταξιδιού που μεσολάβησε -στο Κάουνας. Οι "πράσινοι" έφυγαν από την Αθήνα το μεσημέρι της Τρίτης για να επιστρέψουν το βράδυ της Παρασκευής, σε μια αποστολή πολύ κουραστική μεν, που επιβραβεύτηκε όμως με το "διπλό" επί της Ζάλγκιρις
17:57
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στην Αμαλιάδα, με τους παίκτες να έχουν επιστρέψει στους πάγκους για να ακούσουν τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών
17:57
Θυμίζουμε πως ο Κόροιβος παρατάσσεται απόψε δίχως τον Διαμαντή Σλαφτσάκη, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού
17:58
Καλάθης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς η πεντάδα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου
17:59
Ο Κόροιβος ξεκινά με τους Κάουνσιλ, Ντέιβις, Νάνα, Βασιλόπουλο και Χάρις
18:00
Δύο γρήγορα φάουλ από τους Καλάθη και Φελντέιν (20'50'')
18:01
Μειώνει ο Χάρις μετά την εξαιρετική ασίστ του Κάουνσιλ (31-39 στο 21'10'')
18:02
Μία βολή από τον Κούσμιτς κι ένα μακρινό λέι απ από τον Ντέιβις, διαμορφώνουν το +7 (33-40) για τον Παναθηναϊκό στο 22'04''
18:03
Δύσκολο καλάθι από τον Γκιστ, που πόσταρε τον Νάνα και με δεξί χουκ τελείωσε τη φάση (33-42). Άμεση απάντηση από τον Ντέιβις (35-42 στο 22'32'')
18:05
Ξανά στο +10 (35-45) ο Παναθηναϊκός χάρη σε τρίποντο του Φελντέιν (23'24'')
18:06
Ο Γεωργάκης είναι μόνος του με το καλάθι, αλλά θα χάσει το... άχαστο. Ριμπάουντ από τον Γκιστ. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο 24χρονος σέντερ του Κοροίβου θα χρεωθεί με φάουλ πάνω στον Ραντούλιτσα
18:07
Καλάθη δύο πόντων από τον Διαμαντίδη (35-47 στο 24'29'')
18:08
Τάιμ άουτ από τον Χάρη Μαρκόπουλο, που βλέπει τους παίκτες του να έχουν χάσει -σε μεγάλο βαθμό- τον προσανατολισμό τους στο παρκέ
18:12
Στο +13 (37-50) ο Παναθηναϊκός με τον Φελντέιν να σκοράρει με έμμεσο τρίποντο και τον Βασιλόπουλο να απαντάει με λέι απ
18:12
Άστοχος ο Διαμαντίδης σε σουτ από τα τέσσερα μέτρα
18:13
Με 3'59'' να μένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κάουνσιλ κάνει δύο μαζεμένα λάθη, στεώντας από την ομάδα του τη δυνατότητα να ρίξει το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα
18:13
Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς, με τον Ντέιβις να απαντάει άμεσα με τον ίδιο τρόπο (40-53 στο 26'34'')
18:15
Ο Κάουνσιλ ευστοχεί σε μία βολή, με τον Χαριτόπουλο να πετυχαίνει δύο εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό μετά το κλέψιμο και την ασίστ του Ντέιβις (43-53 στο 27'05'')
18:16
Ο Αμερικανός φόργουορντ είναι ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, όντας η βασική αιτία για την οποία η διαφορά δεν έχει "ανοίξει" περισσότερο