ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 79-75

Αν και έχανε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή στο φινάλε και να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 79-75. Κορυφαίοι για τον Δικέφαλο οι Βασιλειάδης και Χάτσερ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι νίκησε

Με φόρα μπήκε η ΑΕΚ στο παρκέ κι από το πρώτο κιόλας λεπτό πήρε το προβάδισμα. Κάρτερ και Κούπερ έβρισκαν εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι του ΠΑΟΚ και η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε το +12 (13-25). Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση συνέχισε με το πόδι στο γκάζι.

Ο Σάκοτα ήταν εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου και απογείωσε τη διαφορά, με τον Δικέφαλο να έχει μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Το σερί της Ένωσης έφτασε το 12-1, ώσπου ο ΠΑΟΚ κυρίως με τον Βασιλειάδη, αλλά και τον Χάτσερ κατάφερε να "ξεκολλήσει" και να πάει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με το εις βάρος του 46-33.

Με την έναρξη της επανάληψης το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 κατάφεραν να "ψαλιδίσουν" τη διαφορά, κάτι που τους ανέβασε και την ψυχολογία. Ο κόσμος στην Πυλαία ζεστάθηκε και με τις φωνές του "έσπρωχνε" τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου.

Στην τελευταία φάση του τρίτου δεκαλέπτου ο Χάτσερ με εύστοχο τρίποντο έκανε το 59-69, ανεβάζοντας κατακόρυφα το ενδιαφέρον ενόψει της τέταρτης περιόδου. Εκεί ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (70-69). Η ΑΕΚ ισοφάρισε, όμως ο αποφασισμένος Δικέφαλος τα έδωσε όλα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Χάτσερ και πάλι είχε τον τελευταίο λόγο, αφού με τρίποντό του 12'' πριν τη λήξη έκανε το 79-75 και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Ζντοβτς.

Τα δεκάλεπτα:13-25, 33-46, 59-60, 79-75

ΠΑΟΚ: Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 19 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 5, Δέδας 2, Μαργαρίτης 13 (1), Κώττας, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 11 (2), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 19 (2).

ΑΕΚ: Ντι Τζέι Κούπερ 10 (1), Παπαντωνίου, Σάκοτα 15 (4), Χέρστον, Μιλόσεβιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10 (2), Κάρτερ 9 (3), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 14, Κρίστμας 8 (2).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε τα δύο καθοριστικά τρίποντα στο ματς. Ένα στο τέλος της τρίτης περιόδου κι ένα στο τέλος της τέταρτης. Συνολικά τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ μαζί με τον Βασιλειάδη.

Το φύλλο του αγώνα

Παρά το γεγονός ότι έχαναν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν το έβαλαν κάτω. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλοί και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στο ρυθμό που επέβαλλε η ΑΕΚ, όμως στην επανάληψη ήταν εύστοχοι και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να κάνουν την απόλυτη ανατροπή. Από την άλλη οι παίκτες του Ζντοβτς νόμιζαν πως η δουλειά τελείωσε στο 20λεπτο και στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκαν να "μπλοκάρουν" με την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Μαυροκεφαλίδης δεν έκανε καλό ματς, μένοντας μόλις στους 10 πόντους,

15:46
Ο τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ (Ζουρνατσίδης) τα είπε και με τους Κούπερ, Κρίστμας οι οποίοι είχαν αγωνιστεί στον "Δικέφαλο" παλαιότερα
15:51
Πέραν των Κάρτερ, Κρίστμας και Κούπερ, στον ΠΑΟΚ είχε παίξει και ο Γιάννης Καλαμπόκης. Στις τάξεις των "ασπρόμαυρων" υπάρχει μεγάλη εκτίμηση για τον τελευταίο ο οποίος είχε προσφέρει πολλά στον ΠΑΟΚ και διαθέτει πραγματικά εξαιρετικό χαρακτήρα
16:05
Χειροκροτήματα για τους καλαθοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που έχουν ξεκινήσει και πάλι ζέσταμα
16:08
Η είσοδος των παικτών του ΠΑΟΚ
16:12
Για την ώρα, λίγοι σε αριθμό οι φίλοι του ΠΑΟΚ. Πάντως ολοένα και αυξάνονται... Στην ΚΑΕ έλεγαν πως ο κόσμος έχει δείξει ενδιαφέρον για το ματς με την ΑΕΚ
16:16
Ο ΠΑΟΚ θέλει πάση θυσία την νίκη σήμερα αφού είναι τρεις βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ. Φυσικά την νίκη θέλει και η "Ενωση" για να αυξήσει την διαφορά από τους "ασπρόμαυρους" και γενικώς για να συνεχίσει να έχει το προβάδισμα έναντι του ΠΑΟΚ και του Αρη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο
16:18
Ολα ήρεμα στο γήπεδο μέχρι στιγμής. Ακούστηκαν κάποια "γαλλικά" για την ΑΕΚ αλλά όλα κυλούν ομαλά
16:21
Φυσικά από τον ΠΑΟΚ έχει περάσει και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ο οποίος μάλιστα έχει δημιουργήσει παράδοση με τις καλές του εμφανίσεις απέναντι στους "ασπρόμαυρους"

16:26
Και τώρα η παρουσίαση της ομάδας του ΠΑΟΚ... Χειροκροτήματα για τους παίκτες αλλά και για τον Σούλη Μαρκόπουλο
16:34
Δυναμικά ξεκίνησε η ΑΕΚ που προηγείται με 5-2!
16:36
Κάρτερ και Σαρικόπουλος οι σκόρερ για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά. Ο Βασιλειάδης για τον ΠΑΟΚ.
16:37
Τρίποντο του Κάρτερ για την ΑΕΚ που κάνει το 2-8!
16:39
Οι πρώτοι πόντοι του Κρίστμας στο ματς, στο ντεμπούτο του και 5-11.
16:44
Σταθερά μπροστά η Ένωση που βρίσκει εύκολα διάδρομο προς το καλάθι. Ο Μαυροειδής έκανε με δικό του δίποντο το 16-7.
16:47
Ο Βασιλειάδης με δύο εύστοχες βολές φτάνει τους 6 πόντους και μειώνει σε 11-19.
16:53
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ :13-25!
16:55
Ίδιο σκηνικό και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.
16:56
1/2 βολές από τον Βασιλειάδη. 14-29 ο ΠΑΟΚ κυνηγάει συνεχώς το σκορ.
16:58
Τρία στα τρία τρίποντα έχει ο Σάκοτα που έχει φτάσει τους 12 πόντους. Στο 14-32 η ΑΕΚ.
16:58
Σερί 7-1 για την Ένωση με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.
17:03
Έχει ανέβει στο 12-1 το σερί της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ δείχνει να έχει μεγάλο πρόβλημα.
17:06
Δίποντο από τον Κακαρούδη για το 17-39 και στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 20-39 με τρίποντο του Ντούβνιακ. Ξεκόλλησε ο δικέφαλος.
17:07
20-40 double score για την ΑΕΚ!
17:08
Δύο εύστοχες βολές από τον Ντούβνιακ ρίχνουν τη διαφορά στους 18. (22-40)
17:09
Δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Ντούβνιακ που δίνει ανάσα στον ΠΑΟΚ.
17:16
Ο ΠΑΟΚ βρίσκει σκορ στα τελευταία λεπτά. Έχει επιστρέψει στο ματς και με δύο εύστοχες βολές του Μαργαρίτη ρίχνει τη διαφορά στους 11.
17:18
Τέσσερα στα τέσσερα εύστοχα τρίποντα από τον Σάκοτα που κάνει το 32-46 για την ΑΕΚ.
17:21
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων: 33-46.