Παναθηναϊκός-Τρίκαλα 83-63

Ελέγχοντας τον αγώνα σ' όλη τη διάρκεια του ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα από τα Τρίκαλα και επικράτησε άνετα με 83-63 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη

Δίνοντας χρόνο σ' όλους τους παίκτες του (ο Χαραλαμπόπουλος έπαιξε 20 λεπτά), ο Πεδουλάκης διατήρησε τη φρεσκάδα της ομάδας σ' όλη τη διάρκεια του 40λεπτου και ο Παναθηναϊκός δεν άφησε σχεδόν ποτέ το πόδι από το γκάζι στο παιχνίδι. Προηγήθηκε αρχικά 22-8 και 28-10 ενώ με 12 πόντους του Γκιστ έκλεισε το ημίχρονο με 41-25. Τα Τρίκαλα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εβανς, μείωσαν σε 56-44 και 62-50 αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός με ξέσπασμα διαρκείας έστειλε τη διαφορά ακόμα και στους 29 πόντους (81-52).

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Γκιστ γιατί ήταν παραγωγικός (14π) και ουσιαστικός (9ρ).

2. Ο Εβανς διότι έβαλε τους 30 από τους 63 πόντους των Τρικάλων.

3. Ο Ούκιτς με 5 πόντους αλλά, κυρίως, 8 ασίστ.

4. Ο Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

5. Ο Μπράμος με 4/6 τρίποντα.

Το φύλλο αγώνα

Η επικράτηση του Παναθηναϊκού ήταν άνετη αφού ο Πεδουλάκης φρόντισε να μοιράσει το χρόνο σε όλους και να ανοίξει το ροτέισον. Τα Τρίκαλα θα ψάξουν σε άλλα παιχνίδια για την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους.