ΠΑΟΚ-ΚΑΟΔ 72-64

ΟΠΑΟΚ έβαλε τέλος στο σερί των πέντε συνεχόμενων ηττών που είχε σε Ελλάδα και Ευρώπη κερδίζοντας στο "Παλατάκι" τον ΚΑΟΔ με σκορ 72-64.

Η εξέλιξη:

Ο ΠΑΟΚ ήθελε πάση θυσία την νίκη για να κάνει μια... νέα αρχή στον αγώνα με τον ΚΑΟΔ και τα κατάφερε. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε τους Δραμινούς με σκορ 72-64 και έτσι επέστρεψε ξανά στα θετικά αποτελέσματα μιας και μετρούσε πέντε σερί ήττες για Ελλάδα και Ευρώπη. Οι "ασπρόμαυροι" εξακολουθούν να είναι τρίτοι στο βαθμολογικό πίνακα.

ΠΑΟΚ και ΚΑΟΔ δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (3-4 στο 4') στο ξεκίνημα του αγώνα και ο Παπαμακάριος έκανε το 6-7. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε βοήθειες από τα τρίποντα (ένα από τον Χαριτόπουλο και δύο από τον Τσόχλα) και έτσι στο 8' ήταν στο +8 (17-9). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-13. Το 21-13 έγινε από τον Σαλούστρο αλλά ο ΚΑΟΔ βελτιώθηκε μετά και έφτασε στο -1 (23-22). Με τρίποντα των Κάρτερ και Λάνγκφορντ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 29-22 και βρέθηκε στο +12 (34-22) στο 15'. Ο Δέδας έκανε το 37-27 (οχτώ τρίποντα συνολικά ο "Δικέφαλος") και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε... φορτσάτος στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε διαφορά 16 πόντων (43-27). Ο ΚΑΟΔ ωστόσο με ένα σερί 0-6 μείωσε σε 43-33, το σκορ στο 24' ήταν 45-37 και ο Τσαλδάρης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 45-39. Ο Τσόχλας ξεμπλόκαρε τον "Δικέφαλο" (47-39) και ο Οντουμ "έγραψε" το 52-43 (28'). Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 56-47. Ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 56-51 και ο Μαργαρίτης στο 33' πέτυχε τον πρώτο πόντο του ΠΑΟΚ (57-51) στην τελευταία περίοδο. Ο Μισέλ με καλάθι και φάουλ στο 34' έκανε το 59-55 και ο Κάρτερ "απάντησε" με τρίποντο (62-55). Οι Δραμινοί βρέθηκαν στο -2 (62-60) στο 35', στο 37' "γράφτηκε" το 64-60 από τον Μαργαρίτη και ο Λάνγκφορντ έκανε το 66-62 αλλά και το 68-62 (στο 38'). Ο ΚΑΟΔ δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά (μείωσε απλά σε 68-64 στα 35'' πριν το τέλος του αγώνα) και ο ΠΑΟΚ κέρδισε.

Η καλύτερη πεντάδα:

Ο Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με 13 πόντους και ήταν ψύχραιμος στο τέλος στις βολές.

Σημαντική και η βοήθεια του Τσόχλα με 10 πόντους.

Από κοντά και ο Κάρτερ με 2 σημαντικά τρίποντα.

Απειλή για τον ΠΑΟΚ ο Ζάρας που τελείωσε το ματς με 15 πόντους.

Και ο Τρότερ προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ τον ΚΑΟΔ.

Φύλλο αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε κόντρα στον ΚΑΟΔ υπό το βάρος των συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων. Με φανερή την κούραση σε ακόμη ένα ματς πήρε τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που αποδείχθηκε σκληροτράχηλη και πάλεψε στο Παλατάκι για το καλύτερο. Κι έδειξε ότι μπορεί το καλύτερο.