Αρης-Απόλλων Πατρών 68-64

Mε μεγάλη προσπάθεια ο Αρης κατάφερε να αντιστρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και να επικρατήσει με 68-64 του Απόλλωνα στο Αλεξάνδρειο. Καταλύτης για τη νίκη των "κιτρίνων" ο Πάσαλιτς.

Ετσι κρίθηκε

Ο Αρης στήριξε την επιτυχία του στην αρετή της υπομονής. Βλέποντας τους αντιπάλους τους να πυροβολούν κατά βούληση από τη γραμμή του τριπόντου στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Αγγελου δεν πανικοβλήθηκαν αλλά επέμειναν στο να κάνουν το παιχνίδι τους και να προσπαθούν.

Ο Απόλλωνας, με τα 7/10 τρίποντα στο 15', έχτισε διαφορές που σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να περάσουν αδιάφορες (26-32, 32-40) αλλά όταν η κάνουλα του μακρινού σουτ έκλεισε ο Αρης έγινε το αφεντικό του ματς.

Με τον Πάσαλιτς να κάνει τα πάντα μέσα στο παρκέ και τους υπόλοιπους να δίνουν ποιοτικές βοήθειες οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 51-48 και 58-50, διαχειρίστηκαν την πίεση όταν ο Απόλλωνας επέστρεψε (62-61) και εν τέλει νίκησαν.

Σταρ

Μία σχεδόν αψεγάδιαστη εμφάνιση για τον Πάσαλιτς. Ο άσος του Αρη έμεινε στο παρκέ για 32 σχεδόν λεπτά και πέτυχε 20 πόντους με 8/11 σουτ εντός πεδιάς. Είχε επίσης 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Απογοήτευση

Το ότι ο Απόλλωνας δεν διέθετε εναλλακτικό πλάνο στο παιχνίδι του πέρα από το μακρινό σουτ.