Κηφισιά - Αρκαδικός 68-66

Με τον Νουουτίνεν να αστοχεί από τα 6,75 στην εκπνοή, ο νεοφώτιστος Αρκαδικός δεν τα κατάφερε στον πρώτο του αγώνα στην Α1 και η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 68-66 στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Basket League.

Έτσι κρίθηκε

O νεοφώτιστος Αρκαδικός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο και με πολύ καλό ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς, βρέθηκε στο ξεκίνημα μπροστά στο σκορ, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παρά τον κακό ρυθμό και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν στη δεύτερη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν "στροφές" στο δεύτερο ημίχρονο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Μαυροειδή και Χογκ πήραν το προβάδισμα, επιβεβαιώνοντας πως είναι το φαβορί για τη νίκη, φτάνοντας στο μάξιμουμ της διαφοράς (+9) στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο στα 25" πριν από το τέλος από τον Λαμπρόπουλο που μείωσε στο καλάθι (68-66) έβαλε "φωτιά" στο ματς, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πήραν τελικά τη νίκη, με τον Νουουτίνεν να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή, χάνοντας την ευκαιρία να χαρίσει στο φινάλε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Νίκος Γκίκας. Αγωνίστηκε σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση αφού έμεινε στον πάγκο μόλις ένα λεπτό και σε 39 λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς με 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Μαυροειδη, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους και ήταν ο κορυφαίος στα ριμπάουντ μαζί με τον Χογκ (9).

Το φύλλο αγώνα

Αν και νεοφώτιστος, ο Αρκαδικός έδειξε μεγάλες αντοχές στην πρεμιέρα του στην Α1 και με μια αντεπίθεση στο φινάλε θα μπορούσε είτε να έχει στείλει το ματς στην παράταση είτε να έχει "κλέψει" τη νίκη στο φινάλε εάν ο Νουουτίνεν είχε ευστοχήσει στο τρίποντο στο φινάλε. Η Κηφισιά από την άλλη αγχώθηκε αλλά βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ξεκινώντας με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στην Basket League.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα:

16:53
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Κηφισιάς με τον Αρκαδικό για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
16:56
Πρόκειται για τον πρώτο αγώνα του Αρκαδικού στην ιστορία του στην πρώτη κατηγορία, την ώρα που οι "κόκκινοι" ξεκινούν την τρίτη τους σεζόν στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ
16:57
Οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν το παιχνίδι με τους Γκίκα, Πόποβιτς, Κασελάκη, Χογκ και Μαυροειδή
16:57
Η βασική πεντάδα των φιλοξενούμενων αποτελείται από τους Βαν Όοστρουμ, Μπράουν, Μπούκερ, Νουουτίνεν και Λαμπρόπουλο
17:03
Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Νουουτίνεν να σκοράρει για τρις (0-3)
17:05
Ο Κασελάκης θα μειώσει με καλάθι δύο πόντων (4-5 στο 2'14'')
17:06
Τρίποντο από τον Γκίκα, που δίνει το προβάδισμα στην Κηφισιά για πρώτη φορά απόεψ (7-5 στο 2'55'')
17:07
Δύο σερί καλάθια από τον Νουουτίνεν, φέρνουν τον Αρκαδικό ξανά μπροστά στο σκορ (9-10 στο 4'10'')
17:09
Θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο (δύο σερί καλάθια) ο Χογκ, πριν ισοφαρίσει ο Λαμπρόπουλος (12-12 στο 4'55'')
17:12
Με 4'16'' να μένουν στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρκαδικός επιστρέφει σε θέση οδηγού (12-15)
17:15
Ο Κασελάκης έχει 2/2 βολές για να μειώσει στον πόντο (14-15 στο 7'06'')
17:17
Ο Αρκαδικός έχει ξεκινήσει το παιχνίδι με 5/7 δίποντα και ήδη 6 ασίστ
17:18
Νέα ισοπαλία στο παιχνίδι (19-19) με 1'37'' να μένουν στο πρώτο δεκάλεπτο
17:20
Με 1/2 βολές από τον Μπρίστολ, η Κηφισιά επιστρέφει σε θέση "οδηγού" στην αναμέτρηση (20-19 στο 9'13'')
17:22
Ο Αρκαδικός κάνει ιδανικό φινάλε στην πρώτη περίοδο, πετυχαίνοντας έξι αναπάντητους πόντους
17:23
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: Κηφισιά - Αρκαδικός 20-25
17:24
Οι φιλοξενούμενοι έχουν 5/7 δίποντα και 5/14 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (συνολικά 10/21 εντός παιδιάς), μαζί με 7 ασίστ
17:25
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με την Κηφισιά να επιδιώκει την επιστροφή σε ρόλο πρωταγωνιστή
17:28
Δεν έχει αλλάξει το σκορ μετά από 1'44'' στο δεύτερο δεκάλεπτο
17:29
Ο Γκίκας πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου (22-25 στο 12'24'')
17:31
Κακός ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα λάθη να είναι πολλά από τις δύο ομάδες. Μαζί και τα άστοχα σουτ
17:32
Τρίποντο από τον Μπράουν, αλλά άμεση (δίποντη) απάντηση από τον Χρυσικόπουλο (24-28 στο 14'07'')
17:35
Στο +7 (26-33) ο Αρκαδικός, χάρη σε τρίποντο του Καλλινικίδη! Σπουδαία εμφάνιση έως τώρα για τους φιλοξενούμενους
17:37
Με τους 10 πόντους που έχει πετύχει, ο Μπράουν είναι ό,τι καλύτερο έχει παρουσιάσει ο Αρκαδικός έως τώρα. Από κοντά κι ο Μπούκερ, που έχει ήδη 5 ασίστ
17:38
Από την άλλη, οι Χογκ (7π.) και Χρυσικόπουλος (6π.) είναι αυτοί που ηγούνται επιθετικά
17:38
Στο +5 (28-33) οι φιλοξενούμενοι, αφού ο Στεφανίδης αστοχεί σε σουτ δύο πόντων (28-33 στο 16'50'')
17:42
Ο Αρκαδικός έχει συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το εκμεταλλεύονται αφού έχουν 1/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα
17:42
Καλάθι από τον Γκίκα (31-33 στο 16'44'')
17:47
Στο 7-0 το σερί της Κηφισιάς, που φέρνει το ματς στα ίσια (33-33) με 1'20'' να μένει στο πρώτο ημίχρονο
17:48
Τρίποντο από τον Νουουτίνεν, που βάζει τέλος στην επιθετική ανομβρία της ομάδας του (33-36)
17:50
Προβάδισμα για την Κηφισιά τα 28'' χάρη σε δύο βολές του Γκίκα (37-36)
17:52
Απαντάει άμεσα ο Βαν Όοστρουμ, με ένα δίποντο και 1/2 βολές αμέσως μετά (37-39) με 15'' για το τέλος του ημιχρόνου
17:53
Ο Κωνσταντίνου επιχειρεί να σκοράρει από τα 6μ75 στο φινάλε της περιόδου, αλλά αστοχεί
17:53
Τέλος δεύτερου δεκαλέπτου: Κηφισιά - Αρκαδικός 37-39
17:55
ΚΗΦΙΣΙΑ: Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς, Μαυροειδής 5, Κασελάκης 4, Χογκ 7, Χατζηνικόλας, Χρυσικόπουλος 8, Στίγκερς 3, Μπρίστολ 1, Σπυριδωνίδης.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Λαμπρόπουλος 6, Βαν Όοστρουμ 6 (1), Μπράουν 10 (2), Μπούκερ 3 (1), Νουουτίνεν 8 (2), Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Καλλινικίδης 6 92), Τζουγκαράκης, Σαντέε.
17:56
ΚΗΦΙΣΙΑ: 9/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 20 ριμπάουντ (16+4), 6 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 6/12 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 3/3 βολές, 17 ριμπάουντ (12+5), 9 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα.
17:57
ΚΗΦΙΣΙΑ: 4 πόντοι από λάθη αντιπάλουμ, 4 πόντοι από επιθετικά ριμπάουντ, 16 πόντοι από τη ρακέτα.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 12 πόντοι από λάθη αντιπάλου, 4 πόντοι από επιθετικά ριμπάουντ, 12 πόντοι από τη ρακέτα, 2 πόντοι στον αιφνιδιασμό.