ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο 88-79 (παρ.)

Μετά την νίκη στο Κύπελλο Ελλάδας απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς του πρωταθλήματος κέρδισε δύσκολα το αξιόμαχο Ρέθυμνο στην παράταση με σκορ 88-79.

Η εξέλιξη:

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και προηγήθηκε με 13-1 στο 4'. Το Ρέθυμνο "ανέβηκε", μείωσε σε 18-9 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-10. Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15 πόντους (31-16 στο 14') ενώ στην συνέχεια ο ΑΓΟΡ μείωσε σε 31-22 και 36-28 (18'). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον "Δικέφαλο" να είναι στο +10 (41-31).

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (25') ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 47-37 ενώ με σερί 2-9, ο ΑΓΟΡ μείωσε σε 49-48 (28'). Μάλιστα πήρε το προβάδισμα με 49-50, ωστόσο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" ήταν αυτός που ήταν μπροστά στο σκορ (54-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 61-54 στο 33' αλλά το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 61-61 στο 35'. Οι Κρητικοί πήραν το προβάδισμα (64-65 στο 36') και ο Φαγιέ έκανε το 64-67. Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε (67-67) αλλά ο Φαγιέ διαμόρφωσε το 67-69. Ο "Μπίδης" ισοφάρισε (69-69) στα 6'' πριν το τέλος ενώ στην τελευταία επίθεση ο Αλεν αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση (69-69).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κάρτερ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (73-71) ενώ στο 73-73 υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες για τους διαιτητές από πλευράς "Δικεφάλου". Ο Οντουμ με συνεχόμενους πόντους του "έγραψε" το 77-73 ενώ ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 80-74 ενώ έκανε το 82-74 στο 44' δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Η καλύτερη πεντάδα:

1. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης. Ηταν αυτός που πήγε το ματς στην παράταση με τις δύο βολές, στο 77-74 πέτυχε τρίποντο (έτσι έγινε το 80-74) και μετά έκανε το 82-74.

2. Ο Κάρτερ φόρτωσε με 19 πόντους το αντίπαλο καλάθι και μαζί με τον Χαραλαμπίδη ήταν οι κορυφαίοι του παρκέ.

3. Ο Οντουμ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο στα στατιστικά και στο σκοράρισμα (9 πόντοι), πέτυχε όμως κρίσιμους πόντους όταν το Ρέθυμνο έδειξε να έχει το πάνω χέρι.

4. Ο Σίμπσον ήταν αυτός που πέτυχε τον πρώτο πόντο μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, ήταν αυτός που κράτησε ζωντανό το Ρέθυμνο στο ματς (15 π.).

5. Μαζί και ο Άλεν που με κρίσιμα καλάθια διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Το φύλλο αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει περίπατο και να μην αγχωθεί στο φινάλε, αλλά ίσως από υπερβολική σιγουριά έκανε το ματς ντέρμπι απέναντι σε ένα Ρέθυμνο που έδειξε ότι θα είναι αξιόμαχο εφέτος.