Λαύριο - Κολοσσός 84-73

Με κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τον Μάρκο Κέσελ που σημείωσε 21 πόντους, το Λαύριο νίκησε τον Κολοσσό και στην έδρα του και παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι του πρώτου γύρου, έτσι και τη Δευτέρα (22/2), το Λαύριο έκανε τη ζημιά στον Κολοσσό στην έδρα του, επικρατώντας με 84-73

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα μικρό σερί 5-0, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν πολύ γρήγορα το ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-20. Με τους Κέσελ και Κρουμπάλι να βοηθούν πολύ επιθετικά, το Λαύριο κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 24-11 να φτάσει στο +15 στο ημίχρονο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ στο δεύτερο μέρος, καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +21 (52-31, 21'18"). Η ομάδα της Ρόδου προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 64-59 στο τρίτο δεκάλεπτο και σε 77-72 λίγο πριν από το τέλος, ωστόσο οι Κέσελ και Κρουμπάλι έδωσαν και πάλι λύσεις και οδήγησαν την ομάδα τους σε νίκη με 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 46-31, 64-52, 84-73

Λαύριο(Σερέλης): Κέσελ 21 (2), Νίξον 1, Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 14 (2), Μπολντς 17 (5), Γιανγκ 12 (1), Κρουμπαλί 13 (1), Σακελλαρίου 1, Περράκης, Γιαννακόπουλος 3 (1).

Κολοσσός(Λυκογιάννης): Ντέιβις 3, Λίντεν 12 (1), Ρέλεφορντ 19 (1), Σαλούστρος 3, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπιλής, Οικονομόπουλος, Γεωργαλής, ΜακΓκι 4.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Μάρκο Κέσελ. Ο Σέρβος πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έδειξε την ποιότητά του, καθώς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου, σημειώνοντας 21 πόντους, μετρώντας παράλληλα 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το φύλλο του αγώνα

Πολύ σημαντική νίκη για το Λαύριο (η δεύτερη κόντρα στον Κολοσσό στο πρωτάθλημα) που εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και δεν έχασε την ψυχραιμία του στη μίνι αντεπίθεση του Κολοσσού στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και πήρε "ανάσα" για τη συνέχεια.