Κολοσσός-Ρέθυμνο 77-63

Ο Κολοσσός επικράτησε εύκολα των Κρητικών με 77-63 και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η εξέλιξη:

Ο Χόλις ηγήθηκε επιθετικά των Κρητικών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κολοσσό στο Βενετόκλειο, κάνοντας το 13-18 στο 5'45". Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" σερί 8-0 και προηγήθηκαν 21-18 λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τον Φαγιέ όμως ο Χριστόφορος Στεφανίδης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 38-28.

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση ενώ ο Τολιόπουλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +17, κάνοντας το 57-40 (24'24")! Εν συνεχεία ο Λαρεντζάκης έκανε το 76-56 (37'30") ενώ το μόνο που κατάφερε το Ρέθυμνο ήταν να μαζέψει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, με επιμέρους σκορ 1-7.

Η καλύτερη πεντάδα:

1. Τολιόπουλος και Τσάμης ξεκίνησαν πολύ καλά το δεκάλεπτο για τους "θαλασσί".

2. Σημαντική βοήθεια για τους γηπεδούχους και από τον Ουότερς.

3. Από κοντά και ο Χάγκινς.

4. Ο Χόλις ήταν ο ΜVP των ηττημένων.

5. Σημαντική βοήθεια και από τον Καλαμπόκη.

Το φύλλο αγώνα:

Αν και ξεκίνησε με χαμηλούς στόχους, ο Κολοσσός κάνει όνειρα και πάει φουλ για εξάδα. Κάλυψε μάλιστα τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο!