Πανιώνιος-Απόλλων Πάτρας 80-78

Mε καλάθι του Νίκου Παππά στο φινάλε ο Πανιώνιος έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Πάτρας με 80-78 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και διατηρήθηκε μόνος του στην τρίτη θέση.

Ετσι κρίθηκε

Ο Απόλλωνας θέλησε να εκμεταλλευτεί το ψυχολογικό άδειασμα που αναπόφευκτα έφερε στον Πανιώνιο η μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Οι Πατρινοί τα κατάφεραν πολύ καλά διατηρώντας χαμηλά το τέμπο του αγώνα και μένοντας πολύ κοντά στο σκορ (35-33, 42-42, 57-56).

Μάλιστα, οι Αχαιοί πήραν ικανό προβάδισμα σε κρίσιμη στιγμή όταν με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κλάιμπερ προηγήθηκαν με 67-61 έξι λεπτά πριν από τη λήξη. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα απέκτησε μία άγρια ομορφιά με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και τον Απόλλωνα να υπερασπίζεται το προβάδισμά του.

Ο Παππάς αρχικά ισοφάρισε το παιχνίδι δύο φορές (73-73, 78-78) και στην τελευταία επίθεση του Πανιώνιου διαμόρφωσε το τελικό σκορ φτάνοντας τους 33 πόντους στο παιχνίδι.

Αστέρι

Απόλυτος σταρ του αγώνα ο Νίκος Παπάς. Δεν βλέπουμε συχνά στις μέρες μας παίκτες να σημειώνουν 33 πόντους. Ο Ελληνας σκόρερ όμως τα κατάφερε έχοντας μάλιστα και πολύ καλά στατιστικά (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Απογοήτευση

Σ' ένα τόσο κλειστό παιχνίδι οι εννιά χαμένες βολές σίγουρα στοίχισαν στον Απόλλωνα. Τρεις παραπάνω να είχε βάλει, θα κατάφερνε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.