Ολυμπιακός - ΚΑΟΔ 83-71

Ο ΚΑΟΔ ταλαιπώρησε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για 30 λεπτά, αλλά με πρώτο σκόρερ τον Μάρντι Κόλινς οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβλήθηκαν 83-71, στην πρόβα τζενεράλε πριν από την ευρωμάχη με τον Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη

Το γρήγορο 14-4, από πόντους του Παπαπέτρου, "υπνώτισε" τον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν έπαιξαν καλή προσωπική άμυνα στους ποιοτικούς Αμερικανούς του ΚΑΟΔ που έφτιαχναν καταστάσεις στο ένας εναντίον ενός, και μετά το 18-16 ήρθε το 23-22 για την ομάδα του Μάρκοβιτς.

Ο Κόλινς έδωσε ποιοτικά λεπτά, το ίδιο και ο Καββαδάς, με αποτέλεσμα το 40-36 του 20' και το 48-40, οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν σταμάτησαν να προσπαθούν, ακολουθώντας σταθερά μέχρι το 55-52, αφού η άμυνα των "ερυθρολεύκων" παρέμενε ευάλωτη.

Το 7-0 μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου χάρισε αέρα δέκα πόντων (62-52) στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι με τον Κόλινς σταθερά χρήσιμο μπόρεσαν να ξεφύγουν μέχρι και 75-61 και ν' απαλλαγούν από το βραχνά, παίρνοντας... ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Μάρντι Κόλινς, ο οποίος όσο γεμίζει αυτοπεποίθηση τόσο πιο αξιόπιστος γίνεται.

2. Ο Βασίλης Καββαδάς, διότι τελείωσε κάθε μπάλα που πήρε.

3. Ο Μπράιαντ Ντάνστον, αφού άγγιξε το νταμπλ - νταμπλ.

4. Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν, η καλαθομηχανή του ΚΑΟΔ.

5. Ο Λάζερικ Τζόουνς, σταθερά πολύτιμος για την ομάδα του Μάρκοβιτς.

Το φύλλο αγώνα

Ένα απολαυστικό από κάθε άποψη παιχνίδι. Είχε σασπένς για 30 λεπτά, είχε όμορφες φάσεις, είχε απρόσμενους πρωταγωνιστές. Μόνο πολύ κόσμο δεν είχε, δικαιολογείται πάντως λόγω της ημέρας. Ο ΚΑΟΔ έχει δυο σούπερ Αμερικανούς, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν χαλαρή στο μεγαλύτερο διάστημα και όλα αυτά συνετέλεσαν ώστε το ματς να πάει αρκετά ψηλά και να κριθεί στην... επίθεση.

19:03
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 15 λεπτά ξεκινάει ο αγώνας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΚΑΟΔ για την 24η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
19:04
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ομάδα της Δράμας, με στόχο να πάρει ρεβάνς για την ήττα του α' γύρου.
19:07
Να υπενθυμίσουμε ότι οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν στο παιχνίδι του α' γύρου στη Δράμα με σκορ 75-69 από τον ΚΑΟΔ, σε ένα αποτέλεσμα που είχε προκαλέσει αίσθηση
19:10
Ο Ολυμπιακός την Πέμπτη το βράδυ αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο φινάλε του TOP-16 της Euroleague
19:14
Στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός έχει απολογισμό 21-2, ενώ ο ΚΑΟΔ 11-12
19:16
Να υπενθυμίσουμε τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής... Απόλλων-Ν.Κηφισιά 75-67, Ίκαρος-Άρης 77-88, Κολοσσός-Ηλυσιακός 72-60, Πανελευσινιακός-Τρίκαλα 94-77, Ρέθυμνο -Πανιώνιος 64-67, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 71-82.
19:17
Ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΣΕΦ!
19:18
Με τους Πέτγουεϊ, Ντάνστον, Παπαπέτρου, Λοτζέσκι και Μάντζαρη ξεκίνησε το παιχνίδι
19:25
Η διαφορά στους 10 με τζαμπ σουτ του Λοτζέσκι (14-4)
19:25
Επιθετικό φάουλ του Πέτγουεϊ
19:26
Τρίποντο από τον Μπράουν για το 14-7, ενώ ο Μάντζαρης σκοράρει για το 16-7.
19:27
Ωραία προσπάθεια από τον Μπράουν που μειώνει σε 16-12 με καλάθι και φάουλ
19:29
Καρφώνει ο Ντάνστον για το 18-12, απαντάει ο Μπράουν με τρίποντο και μειώνει στους 3 (18-15)
19:29
Στη γραμμή ο Τζόουνς μετά το άστοχο σουτ του Παπαπέτρου. Σκοράρει για το 18-16
19:30
Λάθος του Σίμονς, αστοχεί ο Λοτζέσκι στη συνέχεια
19:33
Μέσα το τρίποντο του Μάντζαρη για το 21-16, ο Σλαφτσάκης στις βολές. Κάνει το 21-18 στο 8'
19:37
7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα για τον Ολυμπιακό. Από την άλλη ο ΚΑΟΔ έχει 2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 0 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα
19:38
Ο Μπράουν είναι μέχρι στιγμής πρώτος σκόρερ του αγώνα με 9 πόντους. Για τον Ολυμπιακό από 5 έχουν Ντάνστον, Παπαπέτρου και Μάντζαρης
19:38
Ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο.
19:39
Μείωσε στο καλάθι ο Τζόουνς. Βήματα από τον Σίμονς.
19:48
Ο Τζόουνς με λέι απ μειώνει σε 30-27, ενώ ο Καββαδάς με 1/2 βολές κάνει το 31-27
19:49
Ο Μπράουν για δύο. Μειώνει σε 31-29 στο 15'
19:49
Τάιμ άουτ από τον ΚΑΟΔ
19:52
Στα 4.31'' για το τέλος του ημιχρόνου ο Μπράουν ισοφαρίζει σε 31-31 και φτάνει τους 13 πόντους
19:52
Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με τον Κατσίβελη (33-31)
19:53
Στο 16' ο Μάρκοβιτς με 1/2 βολές κάνει το 33-32
19:54
Ο Κόλινς βάζει το καλάθι, παίρνει και το φάουλ. Δεν καταφέρνει να βάλει τη βολή πάντως
19:57
Ο Βον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, καρφώνει και κερδίζει το φάουλ από τον Ντάνστον
20:01
Ο Τζόουνς παραλίγο να σκοράρει με ένα δύσκολο λέι απ, ενώ ο Μάντζαρης στο σουτ της απελπισίας (τελείωνε ο χρόνος) έκανε το τρίποντο και λίγο έλειψε να γράψει το highlight της βραδιάς
20:03
Τέλος α' ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο +4 (40-36) με τον ΚΑΟΔ να τον κοντράρει στα ίσα
20:06
Ο Ολυμπιακός με 14/22 δίποντα και 2/7 τρίποντα τελειώνει το ημίχρονο, ενώ έχει επίσης 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ενώ ο ΚΑΟΔ έχει 8/18 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη και 2 κλεψίματα.
20:19
Στο 22.30'' ο Παπαπέτρου καρφώνει για το 45-40!
20:21
Αστοχεί ο Μάρκοβιτς έξω από τα 6.75μ. Όχι όμως και ο Μάντζαρης. Σκοράρει για το 48-40 στο 24'
20:31
Για τον Ολυμπιακό πρώτοι σκόρερ είναι οι Μάντζαρης και Καββαδάς που έχουν έκαστος από 10 πόντους
20:35
Στη λήξη του γ' δεκαλέπτου, ο Πέτγουεϊ σκοράρει για το 60-52 με μακρινό τρίποντο
20:36
Ξεφεύγει με 8 πόντους ο Ολυμπιακός που έχει 19/34 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 30 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες
20:37
Ο ΚΑΟΔ από την άλλη έχει στο τέλος του γ' δεκ. 13/26 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 24 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 10 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα
20:38
Ξεκίνησε το δ' δεκάλεπτο. Ο Λοτζέσκι κάνει το 62-52 και στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους
20:46
Τρίποντο ο Κόλινς (68-56), τρίποντο και ο Μπράουν (68-59)
20:52
Στο 38' ο Σίμονς καρφώνει για το 81-66 και ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με 15 πόντους διαφορά
20:52
Τάιμ άουτ από τον Μάρκοβιτς για να μη χαλάσει η καλή εικόνα της ομάδας του στο τέλος
20:56
Ο Βον έκανε το 83-71 με 1/2 βολές. Ο Ολυμπιακός δεν επιχειρεί σουτ στην τελευταία του επίθεση.
20:57
Ο Ολυμπιακός νικάει με σκορ 83-71 τον ΚΑΟΔ, στο παιχνίδι που ολοκληρώνει την 24η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ
20:59
Ο Κώστας Σλούκας τόνισε μετά το τέλος: "Παίξαμε έξυπνα στο τέλος και νικήσαμε το παιχνίδι. Ο ΚΑΟΔ ήταν πολύ συγκεντρωμένος στο παιχνίδι". Όσον αφορά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σχολίασε: "Θα παίξουμε για να κερδίσουμε. Ένα ματς με τον Παναθηναϊκό είναι πάντα κάτι παραπάνω από ένα ντέρμπι".