Αρκαδικός - Ρέθυμνο 75-70

Ο Αρκαδικός πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην κορυφαία κατηγορία. Επικράτησε 75-70 του Ρεθύμνου στην Τρίπολη και έδειξε ότι έχει σφυγμό.

Αρκαδικός Ρέθυμνο

Έτσι κρίθηκε

Ήταν ματς για γερά νεύρα αυτό που διεξήχθη στην Τρίπολη. Ο Αρκαδικός είχε μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη, αλλά μετά το 13-6 δεν είχε τον τρόπο να διατηρήσει τα ηνία. Πιο ποιοτική ομάδα του Ρέθυμνο, ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση (24-24) και με τον Στόουν να του δίνει όσα δεν μπορούσε στις πρώτες αγωνιστικές ο Κουκ, η εικόνα αντιστράφηκε. Η ομάδα του Σκουρτούπουλου είχε σκορ και στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασε έως το 50-43.

Οι Αρκάδες δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, επέστρεψαν και η τελευταία περίοδο πήρε μορφή θρίλερ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Καββαδάς πέτυχε τέσσερις σερί πόντους, Κορόλεφ και Γιαννόπουλος έχασαν τα σουτ στην τελευταία επίθεση των Κρητικών και με φόλοου κάρφωμα ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού σφράγισε την πρώτη νίκη του Αρκαδικού.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70

Αρκαδικός: Άιρλαντ, Καραμαλέγκος 10(1), Λαμπόπουλος 8, Καββαδάς 11(4/5δ), Βαν Όστρουμ 6(8ασ), Κοψαύτης, Στεφανίδης 8(2τρ, 6ασ), Μπράουν 18(7/9δ, 1/5τρ, 6ρ), Νουουτίνεν 8(2), Καλλινικίδης 6

Ρέθυμνο: Κλουφ 15(6/8δμ 0/3τρ), Σχίζας, Ρέλφορντ 11(1), Σάφτεναρ 4, Γιαννόπουλος 2, Χάροου 15(4ρ, 6ασ), Στόουν 11(1), Τσακαλέρης 4, Κορόλεφ 8(1), Ματαλών, Δουλγεράκης

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Βασίλης Καββαδάς έδωσε οντότητα στη φροντ λάιν του Αρκαδικού και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με το Ρέθυμνο ήταν κομβικός πετυχαίνοντας όλους τους πόντους στο φινάλε.

Το φύλλο αγώνα

Ο Αρκαδικός κατάφερε να φτάσει σε μια νίκη που θα του προσφέρει κουράγιο για τη συνέχεια. Η προσθήκη του Καββαδά και η άνοδος του Μπράουν άλλαξαν την εικόνα της ομάδας του Καστρίτη, η οποία κατέβαλε την αντίσταση ενός Ρεθύμνου με διαφορετικούς στόχους. Οι Κρητικοί πέταξαν διπλή ευκαιρία για το ροζ φύλλο στην Τρίπολη και υπέστησαν μια ήττα που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει.