Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 70-96

Με 14 εύστοχα τρίποντα ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα, σ' ένα παιχνίδι που μέχρι το 25' ήταν ντέρμπι. Το "απόλυτο" για τους "πράσινους" στο πρωτάθλημα πριν υποδεχθούν τη Μιλάνο.

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε με τη Φενέρμπαχτσε και με 5/8 και 6/10 τρίποντα άφησε τα Τρίκαλα στο -10 (20-10, 27-16). Διάθεση όμως για άμυνα δεν υπήρχε από τους παίκτες του Ιβάνοβιτς και μετά το 34-21 οι γηπεδούχοι τιμώρησαν την έλλειψη κάλυψης στο πικ εντ ρολ. Ο Πάνος τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, ο Ματαλών είχε δώσει πέντε ασίστ και η ομάδα του Φλεβαράκη πλησίασε αρχικά στους τέσσερις (41-45, 18') και αργότερα στους δύο (54-56, 25') απειλώντας ακόμη και με προσπέρασμα (άστοχο τρίποντο Ίνγκραμ).

Δεν ήρθε όμως και τα τρίποντα αποτέλεσαν πανάκεια για το "τριφύλλι". Μπλουμς και Γιάνκοβιτς ευστόχησαν από μακριά, ο Φώτσης βοήθησε όσο χρειαζόταν και με επιμέρους 13-3 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε οριστικά (69-57). Ακόμη δύο τρίποντα έφεραν τους πρωταθλητές στο +18 (78-60, 32') και τα Τρίκαλα παραδόθηκαν χάνοντας φυσιολογικά τον ενθουσιασμό που τους χαρακτήριζε.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης γιατί κάποιες φορές χρειάζεται και η δική του συμβολή σε παιχνίδια που δεν εξελίσσονται εύκολα.

2. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο πιο σταθερός σε απόδοση παίκτης του Παναθηναϊκού από την έναρξη της σεζόν.

3. Ο Γιάνις Μπλουμς, για τα τρίποντα που ξεδιάλυναν το τοπίο.

4. Ο Στιβ Πάνος γιατί δεν φοβήθηκε Μπατίστα και Ράιτ όντας πρώτος σκόρερ των Τρικάλων.

5. Ο Μάριος Ματαλών έχοντας 7 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Όπου δεν πίπτει άμυνα, πίπτει τρίποντο. Τη στιγμή που αμυντικά ο Παναθηναϊκός ήταν τρομερά ευάλωτος, στην επίθεση συνέχισε με υψηλά ποσοστά από την περιφέρεια και έκοψε τα φτερά των Τρικαλινών που μέχρι το 25' ήταν ανταγωνιστικοί, κυρίως δε ενθουσιώδεις.

16:57
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στα Τρίκαλα και τον Παναθηναϊκό
16:57
Το παιχνίδι είναι για την 4η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League
16:59
Οι "πράσινοι" μετά την εμφατική νίκη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε θέλουν να συνεχίσουν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους για το ελληνικό πρωτάθλημα.
16:59
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση...
17:01
Δύο νίκες και μία ήττα μετρούν τα Τρίκαλα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Το απόλυτο των νικών έχει ο Παναθηναϊκός.
17:01
Διαμαντίδης, Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Φώτσης και Μπατίστα η πεντάδα του Παναθηναϊκού.
17:02
Μπάουϊ, Ίνγκραμ, Τρέισι, Κάντζι και Πάνος για τα Τρίκαλα.
17:05
Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι, καθώς οι φίλοι των Τρικάλων πέταξαν χαρτάκια στον αγωνιστικό χώρο
17:08
Ξεκίνησε εκ νέου η αναμέτρηση με τον Μπατίστα να κόβει τον Πάνος
17:09
Λάθος του Μπατίστα και στον αιφνιδιασμό ο Πάνος ανοίγει το σκορ (2-0).
17:09
Άστοχος ο Διαμαντίδης σε τρίποντο. Από τα χέρια του Κάντζι η μπάλα ξανά για τον Παναθηναϊκό.
17:10
Άστοχο δίποντο του Σλότερ, επιθετικό ριμπάουντ από τον Φώτση
17:10
Ο Μπατίστα θα εκτελέσει βολές, μετά από φάουλ του Ίνγκραμ
17:11
Ο Μπατίστα ευστόχησε στην πρώτη βολή (2-1)
17:12
Τρίποντο του Φώτση και προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό (4-5)
17:14
Άστοχο τρίποντο του Γιάνκοβιτς, μετά από καλή κυκλοφορία μπάλας.
17:14
Ο Ίνγκραμ αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Τρέισι με την επιμονή του πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από τον Διαμαντίδη (4'09'')
17:15
Στο +3 ο Παναθηναϊκός με Γιάνκοβιτς (6-9)
17:15
Ωραία προσπάθεια από τον Πάνος, που μειώνει σε 8-9
17:16
Πρώτο καλάθι του Ράιτ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, για το 8-11
17:16
Με 0/3 τρίποντα έχουν ξεκινήσει τα Τρίκαλα, 1/3 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό.
17:17
Με 1/2 βολές του Διαμαντίδη το σκορ έγινε 8-12 (5'21'')
17:17
Ο Διαμαντίδης έκλεψε τη μπάλα και ο Γιάνκοβιτς σκόραρε στον αιφνιδιασμό (8-14)
17:28
Βολές για τον Γιάνκοβιτς, ο οποίος κέρδισε φάουλ από τον Σπανό.
17:28
Με δύο βολές από τον Γιάνκοβιτς το 18-31 του Παναθηναϊκού (10'48'')
17:29
Καλάθι και φάουλ από τον Ίνγκραμ. Το φάουλ το έκανε ο Μπλουμς (1ο)
17:32
Άστοχο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς, με τον Ίνγκραμ να απαντάει άμεσα για το 25-38
17:33
Νέο άστοχο τρίποντο, από τον Μπλουμς και κατοχή για τα Τρίκαλα (12'57'')
17:33
Καλάθι και φάουλ από τον Δεληγιάννη (27-38 στο 13'09'')
17:34
Εύστοχη και η βολή για το 28-38
17:34
Λάθος από τον Μποχωρίδη και ο Μπλουμς στη συνέχεια της φάσης έκανε φάουλ (2ο) στον Χουχούμη
17:35
Τρίποντο από τον Κούπκοβιτς και 31-38. Μειώνουν τα Τρίκαλα...
17:35
Άστοχο τρίποντο από τον Ματαλόν και το 31-38 παραμένει
17:37
Ασίστ Ματαλόν, τρίποντο Σπανού και 34-38 (15'09''). Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς
17:37
Ένα 11-0 σερί ήταν αρκετό για τα Τρίκαλα να μαζέψει την διαφορά.
17:39
Νέο λάθος του Μπατίστ και στον αιφνιδιασμό ο Σπανός μείωσε σε 36-38
17:39
Σκοράρει ο Χαραλαμπόπουλος για τον Παναθηναϊκό και δίνει "ανάσα" (36-40) (15'40'')
17:40
Ο Διαμαντίδης με βολές διαμορφώνει το 36-42
17:41
Λάθος του Γκιστ, του οποίου γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια
17:42
Ο Κούπκοβιτς από τη γραμμή των βολών μειώνει σε 38-42 για τα Τρίκαλα (3'13'' για το ημίχρονο)
17:42
Τρίποντο μετά από ώρα για τον Παναθηναϊκό, δια χειρός Γκιστ και 38-45
17:43
Βολές εκ νέου για τον Κούπκοβιτς και 39-45
17:44
Άστοχα τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Ματαλόν, ο Δεληγιάννης στη συνέχεια μείωσε σε 41-45, μετά από ασίστ του Μπόουϊ
17:46
Άστοχο τρίποντο για τον Διαμαντίδη, κατοχή για τα Τρίκαλα (1'17'' για το ημίχρονο)
17:46
Τελευταίο λεπτό για το ημίχρονο
17:47
Ο Κάντζι κόπηκε εντυπωσιακά από τον Γκιστ σε προσπάθεια για τρίποντο
17:47
Καλάθι και φάουλ από τον Μπατίστα (41-47) 32'' δεύτερα για το ημίχρονο. Τάιμ άουτ
17:51
Ο Πάνος κέρδισε φάουλ από τον Μποχωρίδη και με 1/2 βολές έκανε το 42-48
17:51
6,5 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο
17:51
Ο Κάντζι αστόχησε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 42-48
17:58
Τα στατιστικά του ημιχρόνου
Τρίκαλα (Φλεβαράκης) (15/23 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/10 βολές, 18 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη): Ίνγκραμ 7, Τρέισι 4, Μπόουϊ, Κούπκοβιτς 6, Πάνος 11, Σπανός 5, Δεληγιάννης 5, Ματαλόν 2, Κάντζι 2, Χουχούμης.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς) (7/15 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 13/15 βολές, 21 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα 5 λάθη): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 6, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 5, Μπατίστα 9, Μπλουμς 3, Ράιτ 5.
18:05
Σε εξαιρετική κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που οδηγεί τον Παναθηναϊκό με 12 πόντους και 6 ασίστ
18:08
Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε μπροστά στον Τρέισι για το 46-53 (21'25'')
18:10
Λάθος του Ίνγκραμ, κατοχή για τον Παναθηναϊκό (22'46'')
18:10
Καλάθι από τον Μπατίστα και 50-55 στο 23'
18:11
Ο Κάντζι αστόχησε, ριμπάουντ από τον Μπατίστα
18:11
Βολές για τον Γιάνκοβιτς που διαμορφώνει το 50-56 (23'32'')
18:12
Με βολές του Δεληγιάννη το 52-56
18:13
Άστοχο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς, ριμπάουντ από τον Ίνγκραμ
18:13
Άστοχος ο Μπόουϊ, ριμπάουντ από τον Μπλουμς (24'23'')
18:14
Άστοχος και ο Διαμαντίδης, ριμπάουντ από τον Δεληγιάννη
18:14
Ο Δεληγιάννης σκοράρει και μειώνει σε 54-56
18:14
Φάουλ του Μπούϊ (2ο) στον Μπλουμς (25'01'')
18:15
Φάουλ από τον Μπατίστα (3ο) και κατοχή για τα Τρίκαλα.
18:15
Τάιμ άουτ κάλεσε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς (25'12'')
18:16
Έχει ισορροπήσει την κατάσταση η ομάδα των Τρικάλων, χτυπώντας τον Παναθηναϊκό κοντά στο καλάθι. Από τη στιγμή δε, που οι "πράσινοι" δεν βρίσκουν πόντους από το τρίποντο δύσκολα μπορούν να σκοράρουν
18:17
4'30'' για το φινάλε της τρίτης περιόδου
18:17
Άστοχος ο Ίνγκραμ σε τρίποντο
18:18
Σκοράρει ο Μπλουμς μετά από ώρα, με τρίποντο, για το 54-59
18:18
Νέο τρίποντο, από τον Γιάνκοβιτς αυτή τη φορά, και 54-62 (26'14'')
18:18
Τάιμ άουτ κάλεσε ο Κώστας Φλεβαράκης
18:19
Μόλις βρήκε λύση έξω από τη γραμμή των 6,75 ο Παναθηναϊκός βρήκε και λύσεις στο σκοράρισμα. Το 54-56 έγινε μέσα σε 2 φάσεις 54-62.
18:21
Ο Φώτσης κέρδισε το φάουλ από τον Ματαλόν και θα εκτελέσει 2 βολές (3'07'' για το τέλος)
18:21
Με 2/2 βολές από τον Φώτση το 54-64 του Παναθηναϊκού
18:22
Ο Πάνος κέρδισε φάουλ από τον Φώτση και με 1/2 βολές μείωσε σε 55-64 (27'06'')
18:23
Ο Ράιτ αστόχησε, αλλά η κατοχή παραμένει για τον Παναθηναϊκό
18:23
Ασίστ από τον Γιάνκοβιτς, καλάθι από τον Φώτση και 55-66
18:24
Σκοράρει ξανά ο Πάνος και μειώνει σε 57-66 (28')
18:25
Καλή άμυνα του Παναθηναϊκού στον Μπούϊ και ο Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό σκόραρε για το 57-69. Τάιμ άουτ από τον Κώστα Φλεβαράκη
18:25
1'23'' για το φινάλε της τρίτης περιόδου
18:26
Ο Παναθηναϊκός απέκρουσε την μεγάλη αντεπίθεση των Τρικάλων και δείχνει να ανακτά τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας προβάδισμα 12 πόντων.
18:27
Ασίστ του Γιάνκοβιτς και με τρίποντο του Μπλουμς το 57-72
18:27
Απάντησε ο Πάνος για το 60-72
18:28
Ο Φώτσης αστόχησε και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 60-72
18:30
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο
18:30
Ο Διαμαντίδης με τρίποντο γράφει το 60-75
18:31
Άστοχος ο Κάντζι, ριμπάουντ από τον Διαμαντίδη (4ο)
18:31
Νέο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, από τον Μπλουμς, για το 60-78 (31'08'')
18:39
Άστοχος ο Μαυροκεφαλίδης και φάουλ από τον Μποχωρίδη στη συνέχεια (5'34'' για το τέλος)
18:41
4'40'' για το φινάλε του αγώνα
18:41
Ο Χαραλαμπόπουλος κέρδισε φάουλ από τον Τρέισι (4ο)
18:43
Άστοχες προσπάθειες από τον Χουχούμη, ο οποίος έχει περάσει στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά
18:44
Ο Σλότερ αστόχησε και ο Γκιστ στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Τρέισι.
18:44
1/2 βολές το 66-85
18:44
Ο Κόνιαρης στη θέση του Σλότερ στο 37'
18:46
2/2 βολές από τον Μαυροκεφαλίδη και 66-87 (2'36'' για το τέλος)
18:48
Κακή πάσα στον Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος δεν την κράτησε εντός παρκέ. Κατοχή για τα Τρίκαλα (38'21'')
18:48
Ο Γκιστ έκλεψε, εν συνεχεία, αλλά πάτησε γραμμή. Κατοχή ξανά για τα Τρίκαλα.
18:49
Νέο κλέψιμο από τον Γκιστ, με τον Τρέισι να του κάνει φάουλ
18:49
Με βολές του Αμερικανού το σκορ έγινε 67-92 (1'21'' για το τέλος)
18:50
Ξανά ο Γκιστ έκλεψε και στον αιφνιδιασμό έκανε το 67-94.
18:52
Εύκολο 4Χ4 για το "τριφύλλι", που συνεχίζει αήττητο τις υποχρεώσεις του στην Ελλάδα.
18:53
"Αργήσαμε να βγούμε, αλλά καταφέραμε να παίξουμε καλά και να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να μάθουμε να παίζουμε και χωρίς τρίποντο, αλλά να βάζουμε τη μπάλα μέσα", ήταν τα λόγια του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης στην κάμερα της NOVA
18:56
"Για τρία δεκάλεπτα προσφέραμε πολύ ωραίο παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο φάνηκε η ποιότητα του Παναθηναϊκού που κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά. Δεν είναι εντός προγράμματος η νίκη με τον Παναθηναϊκό. Κερδίσαμε αρκετά απέναντι σε μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό. Τέτοιες εμφανίσεις μας γεμίζουν με κουράγιο για τη συνέχεια", δήλωσε ο Χρήστος Δεληγιάννης μετά το τέλος του αγώνα.