Ολυμπιακός - Τρίκαλα 87-72 (VIDEO)

Με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός νίκησε 87-72 τα Τρίκαλα που πάλεψαν στο ΣΕΦ, συνεχίζοντας αήττητος από την ημέρα πρόσληψης του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η εξέλιξη

Κάνοντας πολλά καλά πράγματα στο παρκέ, οι "ερυθρόλευκοι" ξεμπέρδεψαν από νωρίς με το βραχνά των Τρικάλων. Χάρη στα υψηλά ποσοστά (7/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα) έφτασαν σε νταμπλ σκορ (18-9), προτού προηγηθούν 26-14 και 31-17 του 10'. Ο Μάντζαρης έπαιζε με πλάτη, οι Πετγουέι και Χάντερ κάρφωναν, ο Κατσίβελης σκόραρε από μακριά, με αποτέλεσμα το 52-26(17:40) που αποτύπωνε τη διαφορά σε όλα τα επίπεδα μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα Τρίκαλα, με βελτιωμένη συμπεριφορά στην άμυνα από την τρίτη περίοδο και μετά, έριξαν την παραγωγικότητα του Ολυμπιακού και με τον αλάνθαστο Μπρέισι έκλεισαν την ψαλίδα (55-40, 68-52, 79-64) "πέφτοντας" με ψηλά στο ΣΕΦ. Ό,τι δηλαδή είχαν κάνει και με τον Παναθηναϊκό πριν από μία εβδομάδα.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Οθέλο Χάντερ γιατί είχε την ευκαιρία να κερδίσει πόντους στα μάτια του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

2. Ο Δημήτρης Κατσίβελης, ο οποίος όσο χρόνο παίρνει τόσο κερδίζει σε αυτοπεποίθηση.

3. Ο Βασίλης Σπανούλης που με τις ασίστ του έκανε καλύτερους τους συμπαίκτες του.

4. Ο Μπράιαν Τρέισι, παίκτης με "δολοφονικό" σουτ.

5. Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς, γιατί εκμεταλλεύτηκε την ευχέρειά του να κινείται μακριά από το καλάθι και ταλαιπώρησε τους αντιπάλους του.

Το φύλλο αγώνα

Με διάθεση να ικανοποιήσει το λιγοστό κοινό του ΣΕΦ και ταυτόχρονα να δοκιμάσει πράγματα, αφού η διαδικασία αφομοίωσης της φιλοσοφίας Σφαιρόπουλου βρίσκεται σε εξέλιξη, ο Ολυμπιακός κατέκτησε μια άνετη νίκη. Τα Τρίκαλα πάλεψαν, εκμεταλλεύτηκαν το ροτέισον από τον αντίπαλο και δεν άφησαν την εις βάρος του διαφορά ν' ανοίξει πολύ, τεστάροντας τις δυνάμεις τους για τα ματς που ακολουθούν και είναι σαφώς πιο σημαντικά.

17:44
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, εδώ όπου ο Ολυμπιακός στις 18:00 υποδέχεται τα Τρίκαλα.
17:44
Οι "ερυθρόλευκοι" μετά τη νίκη τους απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, στη Σερβία (62-57) επιστρέφουν στην... ελληνική πραγματικότητα.
17:45
Αυτή τη στιγμή οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.
17:46
Ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα αναμένεται να κάνει ο Τρεμέλ Ντάρντεν. Απόντες για τους "ερυθρόλευκους" είναι οι Πρίντεζης, Παπαπέτρου και Λοτζέσκι.
17:47
Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες του Σ.ΕΦ., 15 λεπτά, περίπου, πριν την έναρξη της αναμέτρησης.
17:49
Απών για τα Τρίκαλα είναι ο Χρήστος Δεληγιάννης. Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκεται το νέο μεταγραφικό απόκτημα, Νεμάνια Μίλκοβιτς, ο οποίος, όμως, δεν θα αγωνιστεί.
17:51
''Όπως και στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στον Παναθηναϊκό, έτσι και κόντρα στον Ολυμπιακό θέλουμε να δείξουμε ότι έχουμε κάνει πρόοδο σαν ομάδα και να αποκομίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες. Το μυαλό όλων μας είναι στα επόμενα παιχνίδια τα οποία και θα πρέπει να κερδίσουμε αρχής γενομένης με το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου κόντρα στον Πανελευσινιακό'', ήταν τα λόγια του προπονητή των Τρικάλων, Κώστα Φλεβαράκη.
17:54
'Πρόκειται για ένα εντός έδρας παιχνίδι και μοναδικός μας στόχος είναι η νίκη και τίποτα άλλο. Έχουμε κάνει μια ήττα που μας ''πλήγωσε'' βαθμολογικά και δεν χωράει άλλο στραβό αποτέλεσμα'', δήλωσε μεταξύ άλλων ο Όλιβερ Λαφαγιέτ παραμονές της αναμέτρησης.
17:55
Αυτή την ώρα πραγματοποιείται η παρουσίαση των ομάδων.
17:56
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των ομάδων. Αποθέωση για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και τον Βασίλη Σπανούλη.
18:24
Ο Οθέλο Χάντερ με γκολ-φάουλ διαμορφώνει το 34-20, στο 11'16''.
18:25
Ο Αγραβάνης περνάει στο παρκέ, στη θέση του Πέτγουεϊ.
18:26
Ωραία συνεργασία Αγραβάνη-Χάντερ και καλάθι από τον Αμερικανό του Ολυμπιακού για το 36-20, στο 11'46''.
18:27
Ο Σλούκας σκοράρει πίσω από τα 6μ,75 για το +19 (39-20, 12'40'').
18:29
Ο Κατσίβελης αστοχεί σε τρίποντο. Αμυντικό ριμπάουντ από τον Τρέισι.
18:29
Ο Μπράιαν Τρέισι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 39-23.
18:30
Ο Χάντερ κερδίζει τη ''μονομαχία'' με τον Στιβ Πάνο και διαμορφώνει το 41-23.
18:30
Ο Ματαλών με τρίποντο μειώνει σε 41-26 για τους Θεσσαλούς. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ.
18:31
Επίθεση για τον Ολυμπιακό.
18:32
Ο Αγραβάνης αστοχεί... εξ επαφής.
18:32
Ο Νικολόπουλος αστοχεί σε τρίποντο, αμυντικό ριμπάουντ από τον Ντάρντεν.
18:32
Ο Αγραβάνης με τρίποντο διαμορφώνει το 43-26, στο 14'34''.
18:34
Ο Κώστας Σλούκας στέλνει τη διαφορά στο +19 (45-26, 15'35'').
18:36
Ο Αγραβάνης κλέβει και καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το 47-26!
18:36
Τάιμ άουτ για τα Τρίκαλα.
18:38
Ο Σπανούλης με τρίποντο εκτοξεύει τη διαφορά στο +24 (50-26, 17'30'')!
18:39
Ο Καββαδάς διαμορφώνει το 52-26. Ο Τσούπκοβιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 52-29.
18:39
Ο Σπανός αστοχεί σε τρίποντο. Στην επόμενη φάση, ο Καββαδάς χρεώνεται με βήματα. Νέα επίθεση για τους φιλοξενούμενους.
18:40
Ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο μειώνει σε 52-32.
18:41
Ο Τσούπκοβιτς σκοράρει εκ νέου για τους Θεσσαλούς (52-34).
18:41
Ο Καββαδάς διαμορφώνει το 54-34, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ.
18:44
Τα δεκάλεπτα: 31-17, 54-34.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 11, Ντάνστον 2, Σπανούλης 6 (1), Ντάρντεν, Σλούκας 8 (2), Λαφαγιέτ 4, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 4, Κατσίβελης.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ, Νικολόπουλος, Τρέισι 9 (2), Μπόουι 2, Τσούπκοβιτς 11 (3), Πάνος 4, Σπανός, Ματαλών 4 (1), Κάτζι 4.
18:50
Στατιστική ημιχρόνου
Ολυμπιακός (54): 2/2 βολές (100%), 17/29 δίποντα (59%), 6/12 τρίποντα (50%), 14-8 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 λάθη, 5 κλεψίματα.
Τρίκαλα (34): 4/5 βολές (80%), 6/17 δίποντα (35%), 6/13 τρίποντα (46%), 10-3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη, 3 κλεψίματα.
18:51
Τα Τρίκαλα μπόρεσαν μείνουν κοντά στο σκορ μόνο για τα τρία πρώτα λεπτά. Κι αυτό γιατί ο γρήγορος ρυθμός που είχε πάρει το παιχνίδι ευνοούσε εμφανώς τους "ερυθρόλευκους". Ειδικά, από τη στιγμή που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε πλουραλισμό στο επιθετικό κομμάτι. Με τους "ψηλούς" να τελειώνουν τις φάσεις στο "ζωγραφιστό" και τους "κοντούς" να νικούν σε φάσεις 1-εναντίον-1 τον προσωπικό τους αντίπαλο.
18:51
Το "ερυθρόλευκο" προβάδισμα έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στο +12 (23-11 στο 7ο λεπτό), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (31-17).
18:54
Στο παρκέ για το ζέσταμα ενόψει δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες/
18:56
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στο Σ.Ε.Φ.
18:57
Πρώτη επίθεση στο δεύτερο μέρος για τα Τρίκαλα.
18:58
Σκοράρει ο Μπούι για το 54-36.
18:59
Καλή άμυνα του Αγραβάνη στον Πάνο, κατοχή για τον Ολυμπιακό.
18:59
Άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη, κατοχή για τα Τρίκαλα
19:00
Φάουλ του Αγραβάνη και βολές για τον Μπούι.
19:00
2/2 από τον Αμερικανό και 54-38.
19:01
Λάθος από τον Λαφαγιέτ και ο Μπούι στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 54-40 (21'42''). Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.
19:01
Ξαναρχίζει το παιχνίδι μετά το τάιμ άουτ. Κατοχή για τον Ολυμπιακό.
19:02
Η επιμονή του Χάντερ επιβραβεύτηκε με ένα κερδισμένο φάουλ. Βολές για τον Αμερικανό. (22'10'')
19:02
1/2 από τον Αμερικανό και 55-40.
19:03
Ο Πέτγουεϊ κάνει φάουλ (2ο) στον Τρέισι. Βολές  για τον Αμερικανό.
19:04
Μειώθηκε η διαφορά για το 55-42.
19:04
Επιθετικό ριμπάουντ του Πέτγουεϊ και καλάθι για το 57-42.
19:05
Πολύ καλή άμυνα για τον Ολυμπιακό και τάπα από τον Σλούκα (23'17'')
19:05
Ο Σπανούλης κερδίζει το φάουλ από τον Κάτζι (2ο)
19:06
Σκοράρει ο Σπανούλης για το 59-42.
19:06
Σκοράρει ξανά ο Σπανούλης και 61-42 (24'19'')
19:07
Ο Ίνγκραμ κερδίζει φάουλ από τον Χάντερ (1ο)
19:08
Καλή άμυνα από τον Χάντερ, που κλέβει τη μπάλα.
19:08
Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη και εν συνεχεία φάουλ από τον Χάντερ (2ο)
19:09
Ο Κάντζι κερδίζει φάουλ από τον Πέτγουεϊ (3ο)
19:11
Άστοχο τρίποντο του Μπούι, ριμπάουντ από τον Σπανούλη (1ο)
19:11
Λάθος από τον Σπανούλη, κατοχή για τα Τρίκαλα.
19:12
Φάουλ του Χάντερ (3ο), βολές για τον Πάνος.
19:12
2/2 βολές και 61-45 (26'09'').
19:13
Φάουλ του Μπούι στον Μάντζαρη. Βολές για τον Έλληνα γκαρντ.
19:13
2/2 και 63-45 (26'29'')
19:13
Ωραία προσπάθεια του Κάντζι, αλλά άστοχη. Ριμπάουντ από τον Λαφαγιέτ.
19:14
Άστοχος ο Ντάρντεν και εν συνεχεία ριμπάουντ από τον Ντάνστον (3ο)
19:14
Βολές για τον Μπούι.
19:14
1/2 και 63-46.
19:15
Πρώτο καλάθι από τον Ντάρντεν και 65-46.
19:16
Φάουλ του Αγραβάνη (2ο) στον Τσούπκοβιτς. Με 2 βολές το σκορ έγινε 65-48.
19:16
Ο Αγραβάνης κέρδισε φάουλ από τον Τρέισι και θα εκτελέσει βολές.
19:17
1/2 βολές και 66-48
19:17
Άστοχος ο Ίνγκραμ, ριμπάουντ από τον Ντάνστον.
19:17
Ανεβάζει τη διαφορά ο Ντάνστον για το 68-48.
19:18
Άστοχο τρίποντο του Ίνγκραμ, αλλά ο Τρέισι κέρδισε φάουλ και θα εκτελέσει βολές.
19:18
2/2 από τον Αμερικανό και 68-50 (28'55'')
19:19
Βήματα από τον Σλούκα, κατοχή για τα Τρίκαλα (29'15'')
19:19
Ωραία προσπάθεια από τον Ίνγκραμ και 68-52.
19:20
Νέο λάθος από τον Σλούκα, κατοχή για τα Τρίκαλα.
19:20
Βήματα από τον Ματαλόν. Κατοχή για τον Ολυμπιακό.
19:20
Buzzer beater από τον Κατσίβελη και 71-52 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.
19:23
Έναρξη τέταρτης περιόδου.
19:24
Ο Ντάνστον με κάρφωμα διαμορφώνει το 73-52.
19:25
Ο Ματαλών μειώνει σε 73-54, στο 31'32''.
19:27
Ο Μπράιαν Τρέισι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 73-56.
19:27
Ο Ντάρντεν αστοχεί σε τρίποντο.
19:28
Ο Ματαλών σκοράρει εκ νέου για τους Θεσσαλούς και μειώνει σε 73-58.
19:29
Ο Μπράιαντ Ντάνστον διαμορφώνει το 75-58, στο 33'.
19:30
Ο Σλούκας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και εκτοξεύει τη διαφορά στο +30 (78-58).
19:30
Ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο μειώνει σε 78-61.
19:32
Ο Μάντζαρης διαμορφώνει το 79-64, με 1/2 βολές.
19:32
Ο Τσούπκοβιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 79-64.
19:33
Ο Μάντζαρης κερδίζει φάουλ από τον Σπανό και μειώνει σε 81-64, με 2/2 βολές.
19:35
Ο Τρέισι (17π.) δίνει λύσεις στην επίθεση των Θεσσαλών (81-66, 35'36'').
19:38
O Τρέισι σκοράρει εκ νέου για τους Θεσσαλούς που μειώνουν σε 81-69 με γκολ-φάουλ του Αμερικανού.
19:39
Ο Μάντζαρης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 84-69, στα 2'18'' για τη λήξη της αναμέτρησης.
19:39
Ο Κατσίβελης κάνει το 85-69 με 1/2 βολές.
19:40
Ο Μπόουι (11π.) μειώνει σε 85-71, στο 38'03''.
19:41
Ο Κάτζι κερδίζει φάουλ από τον Μάντζαρη και μειώνει σε 85-72, με 1/2 βολές.
19:43
Ο Λαφαγιέτ (6π.) διαμορφώνει το 87-72.
19:43
Τέλος αγώνα στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε των Τρικάλων με 87-72 κι έκανε το 4-1 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.