Λαύριο - Ρέθυμνο 69-67

Παρά το γεγονός πως το Ρέθυμνο ήταν μπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Λαύριο έκανε την ανατροπή στο φινάλε και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στην Basket League με 69-67.

Έτσι κρίθηκε

Δυναμικά ξεκίνησε το ματς το Ρέθυμνο καταφέρνοντας να χτίσει μια διαφορά πέντε πόντων στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου (7-12), όμως το Λαύριο απάντησε φτάνοντας στην ισοφάριση 20-20. Οι φιλοξενούμενοι με μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν ακόμη και στο +9, ενώ το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 33-37.

Στην επανάληψη το Λαύριο τα έδωσε όλα για την ανατροπή. Κατάφερε να ισοφαρίσει σε 39-39 στην τρίτη περίοδο, όμως το Ρέθυμνο παίζοντας καλή άμυνα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε μέχρι και με 9 πόντους (45-54) στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Η προσπάθεια των γηπεδούχων στα τελευταία δύο λεπτά ήταν συγκινητική. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε, όμως η ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές ήταν στην ουσία αυτή που τους έδωσε τη νίκη με 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-37, 43- 49, 69-67

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 21(3), Κρούμπαλι 9, Νίξον 19(2), Γιαννακόπουλος 6(2), Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8(1), Εβανς

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος):Κλουφ 10, Ρέλφορντ 10(1), Σάφτενααρ 12(1), Χάροου 7(1), Στόουν 12, Σχίζας 6(1), Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλόν 8(1)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Τα πάντα έκανε για το Λαύριο ο Γιανγκ. Ο άσος των γηπεδούχων σημείωσε 21 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ έδωσε και 4 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Με ό,τι μέσα διαθέτει παλεύει το Λαύριο. Παρά το γεγονός πως έχει ίσως το "φτωχότερο" ρόστερ της κατηγορίας κατάφερε να πανηγυρίσει μια παλικαρίσια νίκη κόντρα στο πάντα αξιόμαχο Ρέθυμνο. Οι παίκτες του δεν παραιτήθηκαν ποτέ από το ματς, ακόμη κι όταν αυτό έμοιαζε να τους φεύγει μέσα από τα χέρια κι έτσι πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.