Ηλυσιακός - Παναθηναϊκός 60-87

Μια εύκολη νίκη πριν από την κρίσιμη αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα πέτυχε για την 8η αγωνιστική της Basket League ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 87-60 του Ηλυσιακού. Κορυφαίοι οι Γιάνκοβιτς, Μπατίστ και Γκιστ.

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός δεν άρχισε καλά, έκανε εύκολα το λάθος και ο Ηλυσιακός το εκμεταλλεύτηκε χάρη στον Στέφενς. Στο 13' οι "κιτρινόμαυροι" ήταν μόλις στο -1 (21-22), προτού ο Γιάνκοβιτς αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ο νεαρός έφερε φρεσκάδα στην 5άδα του "τριφυλλιού" και από το 27-23 οι πρωταθλητές βρέθηκαν στο 33-23 και το 42-27.

Μπατίστ και Γκιστ είχαν πλεονέκτημα κοντά στο καλάθι και το 57-36 στο 27' κατέδειξε τη διαφορά... βάθους μεταξύ των δυο ομάδων. Ο Ηλυσιακός πάντως έπεσε τιμητικά, μειώνοντας ακόμη και 52-68.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς διότι με την ενέργεια και τη διάθεση "ξύπνησε" τους συμπαίκτες του.

2. Ο Μάικ Μπατίστ που δεν έχασε δίποντο.

3. Ο Τζέιμς Γκιστ, καθώς παραμένει ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Παναθηναϊκού.

4. Ο Ντι Τζέι Στέφενς για την ευχέρειά του σε σκοράρισμα και ριμπάουντ.

5. Ο Αργύρης Πεδουλάκης γιατί... ξεκούρασε τον Διαμαντίδη μετά τις 6 ασίστ που έδωσε.

Το φύλλο αγώνα

Ο Αργύρης Πεδουλάκης άνοιξε το ροτέισον, Γιάνκοβιτς και Μπατίστ είχαν πολλή όρεξη για μπάσκετ και ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα ξεκούραστο απόγευμα με τον Ηλυσιακό. Μόνος ο Στέφενς δεν θα μπορούσε ν' απειλήσει τους "πράσινους" που τέλειωσαν το ματς με 85% στα δίποντα (23/27).

16:44
Καλησπέρα σας. Με το παιχνίδι Ηλυσιακός-Παναθηναϊκός ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής, στη Basket League ΟΠΑΠ
16:45
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης δεν προπονήθηκε την Κυριακή (1/12), διότι είχε ίωση (και πυρετό), ενώ ο Στεφάν Λασμέ ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα
16:46
H προϊστορία των συναντήσεων των συγκεκριμένων ομάδων, θέλει τον Παναθηναϊκό να είναι... απόλυτος, καθώς μετρά 10/10
16:47
Η μεγαλύτερη διαφορά που έχουν πάρει οι "πράσινοι" είναι το περυσινό 101-49
16:48
H μικρότερη διαφορά με την οποία έχει επικρατήσει ο ΠΑΟ, είναι οι 17 πόντοι και συνέβη τις σεζόν 2003-04 και 2010-2011
16:52
O Hλυσιακός έχει πανηγυρίσει δυο νίκες σε επτά αγωνιστικές (είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας) και ο Παναθηναϊκός έξι
16:53
Ο Παναθηναϊκός σκοράρει 79 πόντους, κατά μ.ο. ανά αγώνα στη Basket League ΟΠΑΠ. Ο αντίστοιχος αριθμός για τον Ηλυσιακό είναι 65,29
17:00
Είναι το δεύτερο φάουλ του Διαμαντίδη και παραχωρεί τη θέση του στον Κάρι (1')
17:03
Ο Μπράμος προλαβαίνει τον Ιωάννου και ο ΠΑΟ προηγείται 3-5 (3')
17:04
Ο Φώτσης σταματά τον ΕμΜποντζ με φάουλ (είναι το 3ο ομαδικό του ΠΑΟ), με τον τελευταίο να ισοφαρίζει (5-5)
17:04
Αστοχος ο Κάρι, ο Φώτσης σπρώχνει την μπάλα στο καλάθι (5-7)
17:05
Ο Στέφενς ισοφαρίζει 7-7
17:05
Αστοχος ο Φώτσης από τα 6.75. Μακρινό ριμπάουντ του Ούκιτς που χάνει τον έλεγχο. Η κατοχή του Ηλυσιακού
17:08
Ο Φώτσης μπαίνει μέσα στη ρακέτα και κερδίζει φάουλ από τον ΕμΜποντζ (είναι το δεύτερο του)
17:08
Ο Αντώνης Φώτσης με 1/2 βολές, διαμορφώνει το 9-8 (5.40'')
17:09
Ο Μάικ Μπατίστ σκοράρει, κερδίζει και φάουλ
17:10
Αστοχεί στη βολή (9-10, 6.10'')
17:10
Ο Γιάνκοβιτς ευστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο, 9-13 (6.45'')
17:11
Ο Στέφενς τρέχει γρήγορα για το 11-13
17:12
Ο Στέφενς σταματά τον Ματσιούλις με φάουλ. Ο Λιθουανός διαμορφώνει το 11-14, με 1/2 βολές
17:12
Ο Παναθηναϊκός έχει 2/5 βολές. Ο Ηλυσιακός έχει 2/2
17:13
Ο Γκιστ αντικαθιστά τον Μπατίστ
17:13
Ο Γιάνκοβιτς είναι στη γραμμή των βολών και με 1/2 υπογράφει το 11-15 (2.22 για τη λήξη της πρώτης περιόδου)
17:15
Ο Παππάς γινεται ο πρώτος παίκτης του ΠΑΟ που σκοράρει και στις δυο βολές (13-17, 8.02)
17:15
Ο Γιάνκοβιτς κερδίζει τους Καυκή και Στέφενς και καρφώνει για το 13-19
17:16
Ο Ματσιούλις στη θέση "4" και ο Γκιστ στη θέση "5".
17:17
Τάιμ άουτ (44'' πριν το τέλος της α' περιόδου)
17:19
Ο Χατζής κάνει το 9ο φάουλ του Ηλυσιακού (για να σταματήσει τον Ματσιούλις)
17:20
Ο Λιθουανός στη γραμμή των βολών, με 1/2 διαμορφώνει το 13-20 (25'' για το τέλος της α' περιόδου)
17:21
Στα 3,8'' για τη λήξη, ο Στέφενς από τη γραμμή των βολών για το 14-20
17:21
Ο Ηλυσιακός σκόραρε έναν πόντο στα τελευταία 2.20'' της α' περιόδου. Ο ΠΑΟ είχε 5
17:22
Τέλος πρώτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 14-20
17:23
Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού είναι ο Γιάνκοβιτς, με 6π (1/1 διπ., 1/1 τριπ., 1/2 βολές). Ακολουθεί ο Μπατίστ με 4, από 3 έχουν οι Μπράμος και Φώτσης και από δύο οι Παππάς και ματσιούλις
17:23
Για τον Ηλυσιακό, ο Στέφενς έχει 8π., ο ΕμΜποντζ 4 και ο Σμιθ 2
17:24
Ο Παναθηναϊκός είχε στην πρώτη περίοδο 6/11 βολές, 4/5 διπ. και 2/6 τριπ. Ο Ηλυσιακός μέτρησε 3/4 βολές, 4/13 διπ. και 1/2 τριπ.
17:24
Τα λάθη είναι 4 για τον Ηλυσιακό και 5 για τον ΠΑΟ
17:25
Ο Ματσιούλις αστοχεί, ο Γκιστ μαζεύει το ριμπάουντ.
17:25
Ο Γιάνκοβιτς δεν βρίσκει στόχο από τα 6.75, το ριμπάουντ ο Στέφενς. Ο Γκιστ κόβει τον Τζουγκαράκη
17:25
Ο Στέφενς κλέβει από τον Γιάνκοβιτς και πάει για το 16-20 (11.15'')
17:27
Ο Διαμαντίδης επιστρέφει στο παρκέ (είχε 2 φάουλ από το 1ο λεπτό)
17:27
Ο Γκιστ είναι στις βολές. Αστοχεί και στις δύο
17:28
Ζώνη ο Παναθηναϊκός, ο Δορκοφίκης ευστοχεί για το 18-20
17:29
Ο Γκιστ επιστρέφει στη γραμμή των βολών. Αυτή τη φορά ευστοχεί (12,40'') και 18-22
17:29
Ο Δορκοφίκης ξαναβρίσκει το στόχο (21-22, 13')
17:30
Ο Γκιστ από την κορυφή, για το 21-25 (13.27'')
17:35
Ο Ούκιτς κάνει τις βολές του Παναθηναϊκού 12/19 (23-29, 14.50)
17:36
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει στον αιφνιδιασμό, κερδίζει και φάουλ (αντιαθλητικό, από τον Δορκοφίκη που έχει 3 φάουλ)
17:37
Με 1/2 βολές του Διαμαντίδη, το 23-33 του ΠΑΟ (15.15'')
17:39
Ο Γκιστ ανεβάζει και άλλο τη διαφορά (27-40, 2.40'' πριν το τέλος του α' ημιχρόνου)
17:41
Τάιμ άουτ για τον Ηλυσιακό (2' πριν το τέλος του α' ημιχρόνου). Ο Γιάνκοβιτς έχει φτάσει τους 12π., ο Γκιστ έχει 7 και την πρώτη τριάδα συμπληρώνει ο Μπατίστ με 6. Για τον Ηλυσιακό, ο Στέφενς έχει φτάσει τους 14π., ακολουθεί ο Δορκοφίκης με 5, ο ΕμΜποντζ 4 και ο Σμιθ 4. Πέραν τούτων ουδείς
17:42
Ο Αντερσον βρέθηκε μόνος στο τρίποντο και διαμόρφωσε το 30-42
17:44
Στα 43'' για τη λήξη του α' ημιχρόνου, ο Γιάνκοβιτς σταματά με φάουλ τον Τζουγκαράκη
17:44
Ο Μπατίστ καρφώνει για το 30-44 (32'' για τη λήξη)
17:45
Ο Παναθηναϊκός προηγείται στο ημίχρονο 32-46
17:47
Ο Παναθηναϊκός έτρεξε στη β' περίοδο, ο Ηλυσιακός δεν τον σταμάτησε, με συνέπεια οι "πράσινοι" να τρέξουν επί μέρους 20-6 και να εξελίξουν το 21-22 (13') σε 27-42 στο 17,20 (ήταν η μεγαλύτερη διαφορά)
17:56
Ο Ηλυσιακός έχει στο πρώτο ημίχρονο: 3/4 βολές, 10/26 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11-6 ριμπ., 8 ασίστ, 6 κλεψ., 10 λάθη και 16 φάουλ
17:57
Ο Παναθηναϊκός έχει στο πρώτο μισό 14/22 βολ., 10/12 διπ., 4/11 τριπ., 13-4 ριμπ., 8 ασίστ, 4 κλεψ. και 10 λάθη
18:02
Aστοχος ο Κάρι από το τρίποντο
18:02
Ο Αντερσον ευστοχεί για το 34-46
18:03
Ο Μπατίστ φτάνει τους 10 πόντους (34-48)
18:04
Ο Αντωνάκης κλέβει (σε προσπάθεια πάσας του Κάρι)
18:05
Ο Διαμαντίδης αστοχεί σε τρίποντο (4/13)
18:06
Ο ΕμΜποντζ αστοχεί εξ επαφής
18:06
Αστοχος ο Μπράμος (σε ελεύθερο τρίποντο)
18:07
Ο Κέβιν Αντερσον στη γραμμή των βολών, από το φάουλ του Κάρι. 35-48 (23.20'')
18:07
Ο Κάρι αστοχεί σε ένα ακόμα σουτ (0/3 τριπ.)
18:07
Καλή πάσα Χατζή, αιφνιδιασμός για τον Παναθηναϊκό και ο Μπατίστ καρφώνει (35-50)
18:08
Ο Μπατίστ κάνει το 12ο λάθος του Παναθηναϊκού
18:09
Ο Ιωάννου χάνει μια ακόμη προσπάθεια (0/6)
18:09
Ο Φώτσης σταματά με φάουλ το ντράιβ του Στέφενς
18:10
Ο Στέφενς αστοχεί και στις δυο βολές (1/4)
18:10
Ο Γκιστ έκανε μια πτήση για το 35-52 (25.30)
18:11
Με αυτήν την ασίστ, ο Διαμαντίδης έφτασε τις 6
18:11
Αστοχος ο Δορκοφίκης από τα 8μ.
18:11
Ο Κάρι βρήκε τον Γκιστ σε πλεονεκτική θέση (35-54). Το +19 είναι η μεγαλύτερη διαφορά έως τώρα (25.53'')
18:12
Το επί μέρους σκορ του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο είναι 3-8. Τάιμ άουτ για τον Ηλυσιακό
18:17
Ο Στέφενς σκοράρει έπειτα από ώρα για τον Ηλυσιακό (38-57)
18:17
Ο Γκιστ κάνει 14 τους πόντους του (38-58)
18:17
2.15'' για το τέλος της τρίτης περιόδου
18:18
Ο Κάρι ευστοχεί στο πρώτο του σουτ (1/4), για το 38-61
18:20
Ο Ούκιτς σκοράρει για το 43-66 (17'' για το τέλος της τρίτης περιόδου)
18:20
Ο Κροάτης έχει 6π. με 2/2 διπ., 2/2 βολ. και 0/1 τριπ. (σε 11.54'' συμμετοχής). Εχει 4 ριμπ. και 3 ασίστ, συν 1 κλεψ. και 4 λάθη
18:21
Airball από τον Ιωάννου στο τελείωμα της τρίτης περιόδου (43-66)
18:22
Το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 11-20
18:22
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων είναι ο Στέφενς με 18π. (είχε μόλις 2 στη γ' περίοδο)
18:25
Ούτε ο Καυκής δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι, η μπάλα για τον Παναθηναϊκό.
18:26
Ακόμα δύο πόντοι από τον Μποντζ, ο οποίος κερδίζει και φάουλ.
18:34
2/2 βολές από τον Παππά και 70-52 για τον Παναθηναϊκό.
18:34
72-52 για τον Παναθηναϊκό.
18:36
Δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι ο Ηλυσιακός.
18:40
Ο Νίκος Παππάς σημειώνει ένα πολύ όμορφο καλάθι, ενώ κερδίζει και το φάουλ.
18:40
Μέσα και η συμπληρωματική βολή (55-78).
18:42
85-57 με καλάθι του Παππά.
18:43
Το παιχνίδι ολοκληρώνεται με 87-60 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παίρνει τη νίκη στο κλειστό των Ιλισίων.
18:44
Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε το Live, από εμάς καλό σας απόγευμα! Μείνετε συντονισμένοι ακολουθούν δηλώσεις από το ματς.