Καβάλα - Ολυμπιακός 57-71

Παρά το μικρό ροτέισον, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (71-57) από την Καβάλα και έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή της Basket League, πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι στο ΣΕΦ (6/12). Ουραγός παρέμεινε η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου.

Καβάλα Ολυμπιακός μπάσκετ Χάκετ Ταπούτος

Έτσι κρίθηκε

Στο 1'30'', και πριν από τη μίνι διακοπή λόγω του σοβαρού τραυματισμού του διαιτητή Ευφραιμίδη, η Καβάλα προηγήθηκε 5-4. Από τότε και έως το 7'48'' ο Ολυμπιακός πέτυχε 14-0 σερί, έχοντας την ευκαιρία να τελειώσει το ματς από την πρώτη περίοδο.

Το 8-0 της Ένωσης (μετά το 24-11 του 10') καθυστέρησε για λίγο την "ερυθρόλευκη" ορμή, γρήγορα όμως και μέσα από την άμυνα οι πρωταθλητές ξέφυγαν 36-21(16'). Ταπούτος και Κοστόβ ήταν μπελάδες για τους Πειραιώτες που στο 19' ήταν μόνο στο +6 (38-32), επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σουτάρουν με 46% από το τρίποντο (6/13).

Οι Καβαλιώτες πάντως σπατάλησαν διαδοχικές ευκαιρίες να πλησιάσουν στους πέντε και από το 45-37 ο Ολυμπιακός πήγε στο 54-39 εκμεταλλευόμενος τα χαμηλά σχήματα του Γιατζόγλου που πέρα από την ευελιξία είχαν και μειονεκτήματα. Η Καβάλα ήταν μαχητική, αλλά μέχρι εκεί. Κουρασμένοι οι γηπεδούχοι πέταξαν επιθέσεις και βολές, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να φτάσουν στο +18 (67-49) και να ξεμπερδέψουν οριστικά, πριν από το 71-50.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 32-40, 46-58, 57-71

Καβάλα: Κεμπ 2, Φαν ντερ Μαρς 8(8ρ), Κοστόβ 12(3/5τρ), Τζόουνς 5(1/5τρ), Ρόμπινσον 7(1/5τρ), Ταπούτος 17(2/4τρ, 10ρ), Σταμπουλής, Καλαϊτζίδης 1(7ασ), Γιαννακίδης 3(1), Λίβας 2, Δεμερτζής

Ολυμπιακός: Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης 13, Μιλουτίνοφ 5, Μάντζαρης 6(2/7τρ), Λοτζέσκι 6(5ρ, 4ασ), Χάντερ 13(8ρ), Παπαπέτρου, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 4(6ρ), Χάκετ 7, Αθηναίου 9(2)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Γιάννης Αθηναίου έχει κερδίσει επάξια τη θέση του στο ροτέισον του Γιάννη Σφαιρόπουλου παίζοντας με συνέπεια σε άμυνα και επίθεση. Έχει αρπάξει την ευκαιρία του, καταλαβαίνει τι του ζητούν και το ακολουθεί πιστά.

Το φύλλο αγώνα

Ήταν ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε για να νιώσουν ακόμη πιο χρήσιμοι παίκτες που λογίζονται ως δεύτερες επιλογές. Ο Τσαϊρέλης έπαιξε περισσότερα από 30 λεπτά, σχεδόν τόσα ο Στρόμπερι και ο Αθηναίου άγγιξε τα 25. Η Καβάλα δεν στόχευε σε αυτό το ματς, όσο έμπαιναν τα τρίποντα κυνηγούσε, μετά στέρεψε από ελπίδα και πίστη. Ο Στιβ Γιατζόγλου δεν είναι μόνο ατραξιόν ολόκληρου του πρωταθλήματος, είναι ένας κόουτς που μπορεί να εμπνεύσει τους παίκτες του. Θα χρειαστεί βέβαια και έναν Αμερικάνο σκόρερ γιατί ο Ταπούτος με τον Κοστόβ δεν φτάνουν για την παραμονή.

Το στατιστικό του αγώνα

To live της αναμέτρησης

16:52
Καλησπέρα σας. Για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει (17:00) στην Καβάλα την τοπική ομάδα. Εκτός αποστολής για τους Πειραιώτες βρίσκονται οι Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης.
16:53
Στην αγωνιστική δράση για τον Ολυμπιακό επιστρέφει ο Ματ Λοτζέσκι.
16:54
Στην δωδεκάδα του Ολυμπιακού και οι Οθέλο Χάντερ και Νίκολα Μιλουτίνοφ, οι οποίοι ξεπέρασαν τα προβλήματα τους.
16:57
Στη δωδεκάδα του Ολυμπιακού και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος ξεπέρασε το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε.
16:58
Προπονητής της Καβάλας είναι, πλέον, ο Στιβ Γιατζόγλου, μία ιστορική μορφή για την ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, καθώς ως παίκτης των ερυθρολεύκων κατέκτησε τίτλους και διακρίσεις στην δεκαετία του '70 και του '80.
17:00
Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Μάντζαρης, Λοτζέσκι, Στρόμπερι, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοβ.
17:01
Η πεντάδα της Καβάλας: Κεμπ, Βαν Ντερ Μαρς, Κοστόβ, Τζόουνς, Ρόμπινσον.
17:01
Οι δύο ομάδες είναι στο παρκέ.
17:02
Η πρώτη κατοχή στον Ολυμπιακό.
17:03
1' (0-2) Ωραία ασίστ του Μιλουτίνοβ στον Λοτζέσκι μέσα στη ρακέτα.
17:03
1' (3-2) Τρίποντο από τον Κοστόβ.
17:04
1' (3-4) Μιλουτίνοβ.
17:04
Το παιχνίδι έχει γρήγορο ρυθμό.
17:05
2' Ο Ολυμπιακός έχει αναλωθεί σε ορισμένα λάθη.
17:06
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στην θέση του Μάντζαρη ο Χάκετ.
17:06
Ο Λοτζέσκι κέρδισε φάουλ στον αιφνιδιασμό.
17:07
2' (5-6) Εύστοχος στις βολές ο Λοτζέσκι.
17:08
Έχουμε διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς τραυματίστηκε ελαφρά ο διαιτητής της αναμέτρησης.
17:08
Στα παιχνίδια του Ολυμπιακού τραυματίζονται μέχρι και οι... διαιτητές!
17:10
Έχει ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο ο διαιτητής, ο κύριος Εφραιμίδης. Έχει πάει στα αποδυτήρια.
17:10
Θα υπάρξει αντικατάσταση, όπως όλα δείχνουν.
17:11
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν προθέρμανση και πάλι.
17:12
Γίνεται κουβέντα αυτή τη στιγμή για το αν υπάρχει η δυνατότητα το ματς να συνεχιστεί με 2 διαιτητές ή αν είναι απαραίτητο να υπάρξει αντικατάσταση. Να πούμε ότι υπάρχει επιπλέον ρέφερι στο ματς.
17:13
Θα υπάρξει 5λεπτη διακοπή στο ματς ύστερα από τον τραυματισμό του διαιτητή.
17:19
Άσχημα νέα για τον διαιτητή: Σύμφωνα με την ενημέρωση, έχει υποστεί ρήξη αχιλλείου τένοντα. Ένας σοβαρός τραυματισμός σε ανύποπτη φάση.
17:20
Υπάρχει αντικαταστάτης διαιτητής. Θα κάνει ένα μικρό ζέσταμα και θα μπει στο ματς.
17:21
Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους. Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει και πάλι το ματς.
17:21
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στο παρκέ.
17:22
Συνέχεια στην αναμέτρηση.
17:22
Κώστας Ξενικάκης ο αντικαταστάτης ρέφερι.
17:22
Ο Ολυμπιακός στο ματς ψάχνει συνέχεια την πάσα μέσα στο "ζωγραφιστό" στον Μιλουτίνοβ.
17:23
3' (5-9) Τρίποντο από την κορυφή για τον Στρόμπερι.
17:24
4' (5-10) Έβαλε βολή ο Χάκετ.
17:25
Άστοχο τρίποντο από τον Ρόμπινσον.
17:25
4' Έξοχη κίνηση από τον Τσαϊρέλη στο low-post, αλλά έχασε ένα εύκολο καλάθι. Άστοχη η Καβάλα στην επίθεση.
17:26
5' (5-12) Στο +7 ο Ολυμπιακός με τον Τσαϊρέλη από το low-post.
17:26
5' (5-14) Νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Τσαϊρέλη.
17:27
Άστοχη η Καβάλα στο ματς, τάιμ-άουτ από τον Γιατζόγλου.
17:27
Η Καβάλα έχει 1/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα στο ματς.
17:28
Ο Ολυμπιακός μετράει ήδη 7 ασίστ σε 6 λεπτά στο παιχνίδι.
17:29
6' Ο Χάντερ πέρασε στο ματς και αμέσως έκλεψε στην επαναφορά την μπάλα.
17:29
6' Νέο κλέψιμο, αυτή την φορά ο Στρόμπερι.
17:30
6' (5-16) Στο +11 ο Ολυμπιακός με τον Λοτζέσκι.
17:31
7' (5-18) Στο +13 ο Ολυμπιακός με νέο καλάθι από τον Τσαϊρέλη.
17:31
Πέρασε στο ματς ο Αθηναίου αντί του Λοτζέσκι, στο "3" ο Στρόμπερι.
17:32
Απελπιστικά άστοχη η Καβάλα.
17:33
Ο Στρόμπερι έτρεξε στον αιφνιδιασμό, έδωσε alley-oop ασίστ στον Τσαϊρέλη, αλλά ο Έλληνας φόργουορντ δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.
17:33
8' (7-18) Με βολές μείωσε η Καβάλα, με τον Ρόμπινσον.
17:34
9' (7-20) Ο Στρόμπερι τρέχει με ιδανικό τρόπο στο ανοιχτό γήπεδο και έδωσε ασίστ στον Χάκετ που τέλειωσε την φάση.
17:35
Άστοχο τρίποντο από τον Στρόμπερι.
17:35
9' (9-20) Μακρινό σουτ με τον Τζόουνς.
17:37
9' (9-22) Εύστοχος στις βολές ο Χάκετ.
17:38
10' (9-24) Χάντερ ο σκόρερ με δεύτερη προσπάθεια.
17:39
10' (11-24) Ταπούτος από το low-post.
17:39
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: 11-24
17:41
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
17:42
11' (16-24) Τρίποντο από την Καβάλα.
17:44
12' (19-24) Με ένα 8-0 σερί, η Καβάλα μείωσε σε 19-24, ύστερα από τρίποντο του Ταπούτου.
17:45
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει με τους Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι, Τσαϊρέλη και Χάντερ.
17:45
Ο Ταπούτος έχει δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των Πρωταθλητών.
17:46
13' Έξοχη ασίστ του Αθηναίου στον Τσαϊρέλη (19-26).
17:47
13' (19-29) Έξοχη ασίστ του Μάντζαρη στον Αθηναίου, ο οποίος από τη γωνία ευστόχησε από την περιφέρεια.
17:48
14' (19-32) Έμμεσο τρίποντο με τον Χάντερ.
17:48
Χτύπησε στο δεξί χέρι ο Τσαϊρέλης.
17:48
Έπεσε άτσαλα στο παρκέ, αλλά σηκώθηκε και συνεχίζει.
17:50
Ο Ολυμπιακός παίζει εξαιρετική άμυνα και έχει περάσει... χειροπέδες στους γηπεδούχους.
17:52
16' Ο Μιλουτίνοβ στη θέση του Χάντερ.
17:52
Ο Ολυμπιακός μετράει στο 16' ήδη 6 κλεψίματα στο ματς.
17:53
16' (21-33) Ταπούτος.
17:54
17' (21-35) Καλάθι και φάουλ από τον Μιλουτίνοβ.
17:54
17' (21-36) Έβαλε και την βολή.
17:56
17' (26-36) Νέο τρίποντο από τον Ταπούτο, ο οποίος έχει φτάσει στο ματς τους 12 πόντους.
17:57
18' (26-38) Δύσκολο καλάθι από τον Αγραβάνη.
17:58
18' (29-38) Νέο τρίποντο για την Καβάλα.
17:58
19' (32-38) Νέο τρίποντο από τον Κοστόβ για την Καβάλα.
17:59
Η Καβάλα έχει σημειώσει τρία σερί τρίποντα.
18:00
Άστοχος ο Ολυμπιακός στις τελευταίες του προσπάθειες.
18:02
20' (32-40) Εύστοχος στις βολές ο Χάκετ.
18:03
Τελευταία επίθεση στο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό.
18:04
Άστοχο τρίποντο από τον Αθηναίου.
18:04
Τέλος πρώτου μέρους, Καβάλα - Ολυμπιακός 32-40
18:19
21' Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
18:20
21' (32-45) Τρίποντο από τον Μάντζαρη και ακολούθως κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Χάντερ.
18:21
22' (37-45) Τρίποντο από τον Ρόμπινσον, 7/14 έχει η Καβάλα από τα 6.75 μέτρα.
18:23
23' Εχασε εύκολο καλάθι κάτω από την ρακέτα ο Λοτζέσκι.
18:24
23' (37-47) Ο Λοτζέσκι έβαλε τις βολές.
18:26
Άστοχες οι δύο ομάδες στις τελευταίες επιθέσεις τους.
18:27
25' (37-49) Ο Λοτζέσκι με μακρινό σουτ διαμόρφωσε το 37-49.
18:30
27' Με τρίποντο του Αθηναίου ο Ολυμπιακός προηγείται με 39-45.
18:31
28' (41-54) Νέα προσπάθεια από τον Ταπούτο.
18:33
28' (41-56) Στο +15 ο Ολυμπιακός με τον Αγραβάνη.
18:34
29' (46-56) Απίθανο καλάθι με σπάσιμο της μέσης από τον Ταπούτο που έφτασε τους 14 πόντους στο ματς.
18:36
29' Άστοχο τρίποντο από τον Χάκετ.
18:37
Τεχνική ποινή στον Στιβ Γιατζόγλου.
18:37
Έχασε και τις δύο βολές ο Στρόμπερι.
18:38
Έβαλε την βολή της ποινής ο Αθηναίου. Η κατοχή στον Ολυμπιακό.
18:38
Τέλος τρίτης περιόδου, Καβάλα - Ολυμπιακός 46-58.
18:41
Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος.
18:42
32' (46-60) Σκόρερ ο Αθηναίου.
18:43
Ο Σφαιρόπουλος δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου στο ματς τον Παπαπέτρου. Τον προστατεύει ενόψει της συνέχειας, καθώς είχε υποστεί διάστρεμμα.
18:45
33' (49-63) Τρίποντο από τον Μάντζαρη.
18:46
34' (49-65) Μακρινό σουτ από τον Τσαϊρέλη.
18:46
34' (49-67) Στο +18 ο Ολυμπιακός με τον Χάντερ.
18:48
35' (50-69) Ασίστ του Αθηναίου στον Τσαϊρέλη.
18:54
37' (50-71) Σκόραρε ο Χάντερ.