Κόροιβος-Ρέθυμνο 83-79

O Κόροιβος συνέχισε την πολύ καλή πορεία του στο πρωτάθλημα της Basket League αφού επικράτησε με 83-79 το Ρέθυμνο στην Αμαλιάδα.

Ετσι κρίθηκε:

Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και στις δύο πλευρές του παρκέ και έβαλε γερά θεμέλια νίκης (20-15, 31-16, 47-27) αφού το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε σε καμία στιγμή να βρει απαντήσεις. Αυτά τα θεμέλια όμως έτριξαν για τα καλά στο δεύτερο μέρος αφού οι Κρητικοί μπήκαν πολύ αποφασισμένοι.

Αρχικά μείωσαν τη διαφορά μ' ένα σερί 2-12 και στο τελευταίο δεκάλεπτο έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση τον Κόροιβο. Τα δύο τρίποντα του Σάφτενααρ και του Γιαννόπουλου στο τελευταίο λεπτό ψαλίδισαν τη διαφορά στους 2 (81-79). O Tρότερ χάρισε μαξιλαράκι ασφαλείας στα 18 δεύτερα για το 83-79 με το Ρέθυμνο στο τέλος να μην μπορεί να εκδηλώσει σουτ αξιώσεων.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-27, 66-53, 83-79.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 22(4), Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 7, Βασιλόπουλος 8(2), Κάουνσιλ 7, Χάρντινγκ 5, Πουλιανίτης, Τρότερ 20(4), Γεωργάκης 12, Σλαφτσάκης 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10(3), Ρέλφορντ 6(1), Σάφτενααρ 14(2), Χάροου 14, Στόουν 19(3), Σχίζας, Γιαννόπουλος 4(1), Τσακαλέρης, Κάρτερ 12, Ματαλόν.

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Οι πόντοι του Τρότερ ήταν σημαντικοί. Πιο σημαντικοί όμως ήταν οι τελευταίοι δύο με τους οποίους διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Το φύλλο αγώνα:

Η συνέπεια στα αποτελέσματα χαρακτηρίζει τον εφετινό Κόροιβο ο οποίος δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω. Εστω και αν απειλήθηκε σ' αυτό το ματς, αν και βρέθηκε να προηγείται με 20 στο ημίχρονο, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου εμπνέει εμπιστοσύνη. Το Ρέθυμνο πλήρωσε το πολύ κακό πρώτο μέρος.