Πανιώνιος-Πανελευσινιακός 81-73

Aν και άρχισε με ορμητικό τρόπο το παιχνίδι, ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάμψει την αντίσταση του Πανελευσινιακού στο κλειστό της Νέας Σμύρνης (81-73).

Το αρχικό 11-0 αλλά και το 31-14 του 10' έδινε την αίσθηση ότι ο Πανιώνιος θα φτάσει εύκολα στη νίκη καθώς ο Πανελευσινιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Ωστόσο, η ομάδα της Ελευσίνας βρήκε τον τρόπο να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα και να επιστρέψει δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Αφού έκλεισε τη διαφορά στο ημίχρονο (41-37), παρέμεινε κοντά στο σκορ και επιχείρησε να χτυπήσει στο τέλος.

Με καλάθι του Λιακόπουλου στο 38' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (70-69) αλλά στη συνέχεια προδόθηκαν από την απειρία τους. Με 6 πόντους του Παππά και 2 του Μπόγρη σ' αυτό το διάστημα ο Πανιώνιος έκανε το 78-69 και έφτασε στη νίκη.

Το αστέρι

Μεστή και ώριμη εμφάνιση από τον Γιώργο Μπόγρη. Σε 21 λεπτά συμμετοχής, ο Ελληνας σέντερ πέτυχε 10 πόντους (με 4/5 σουτ), μάζεψε 5 ριμπάουντ ενώ είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο χωρίς λάθος.

Απογοήτευση

Μεγάλη η αστοχία των γηπεδούχων οι οποίο απώλεσαν με χαρακτηριστική ευκολία ένα προβάδισμα της τάξης των 17 πόντων κόντρα σε μία ομάδα που έπαιξε μ' έναν ξένο.