Κολοσσός - Κόροιβος 94-73

Έχοντας εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας, ο Κολοσσός συνέτριψε στην Ρόδο τον Κόροιβο με 94-73 και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στην Basket League.

Ετσι κρίθηκε

Μια σπουδαία νίκη πήρε ο Κολοσσός στη Ρόδο απέναντι στον Κόροιβο με 94-73. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα, ενώ λίγο έλειψε να σπάσουν και το στοιχειωμένο ρεκόρ του ΠΑΟΚ από το 1986 με 81%! Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου είχαν 21 στα 24 δίποντα, ενώ να σημειωθεί πως στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν έχασαν ούτε ένα (8/8).

Το ματς είχε ρυθμό και σίγουρα όσοι το παρακολούθησαν το απήλαυσαν. Ο Κολοσσός δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμά του κι αν οι παίκτες του Λυκογιάννη δεν έκαναν κάποια λάθη στην τελευταία περίοδο τότε θα είχαν ξεπεράσει τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 54-33,73-53, 94-73.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), Μαγκί 12, Λιούις 12 (4), Μανωλόπουλος, Ντέιβις 11, Γεωργαλής 2, Άχονεν 16 (4), Σαλούστρος 8.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ντ. Ντέιβις 16 (4), Χριστοδούλου 8 (1), Χαριτόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 10, Πουλιανίτης, Χάρντινγκ 8 (1), Τρότερ 8 (2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 9, Βασιλόπουλος 8 (2).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ποιον να πρωτοδιαλέξεις; Όλοι οι παίκτες του Κολοσσού ήταν εξαιρετικοί, ενώ έξι είχαν πάνω από 10 πόντους. Θα ξεχωρίσουμε τον Ρέλεφορντ, ο οποίος πέτυχε 17 και μοίρασε και 8 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Ματς διαφήμιση του μπάσκετ στην Ρόδο. Ανώτερος ο Κολοσσός σε όλη τη διάρκεια και η νίκη ήρθε δίκαια. Απέναντι μάλιστα σε έναν μαχητικό αντίπαλο όπως ο Κόροιβος. Όταν όμως έχεις πάνω από 60% ευστοχία στα σουτ πώς να χάσεις;