Απόλλων - Ηλυσιακός 80-65

Πιο γεμάτος σε λύσεις ο Απόλλων, νίκησε 80-65 τον Ηλυσιακό στην Πάτρα στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος και άρχισε τη σεζόν από 'κει που σταμάτησε πέρυσι.

Η εξέλιξη

Το 7-0 στο 2' κατέδειξε από νωρίς την τροπή που θα πάρει ο αγώνας. Ο Ηλυσιακός μείωσε προσωρινά σε 11-9, αλλά κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 26-16 ο Απόλλων είχε τον έλεγχο της κατάστασης. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν είχαν αντίδοτο στη δράση των Ουίλσον και Μπολντς με αποτέλεσμα το 34-29 να γίνει το 47-35 στο 20' και το 55-37 μετά από δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο. Ήταν δύσκολο έκτοτε η αθηναϊκή ομάδα να επιστρέψει. Οι Πατρινοί κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-53, 74-56) μέχρι τέλους και δεν κινδύνευσαν.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Τζέρεμι Ουίλσον γιατί έκανε διπλή δουλειά σε σκοράρισμα (19 πόντοι) και ριμπάουντ (6).

2. Η αμυντική συμπεριφορά των Πατρινών που απέφερε 9 κλεψίματα.

3. Το δίδυμο Αργυρόπουλος - Πέτροβιτς που χάρισε 13 πόντους. Οι παλιοί είναι αλλιώς.

4. Ο Περικλής Δορκοφίκης, καθώς αποτελεί σημείο αναφοράς για τον Ηλυσιακό.