Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 77-75

Καλάθι, μισός τίτλος Με καλάθι 3,3'' πριν από το τέλος ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκρινε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός νίκησε 77-75 και μία εβδομάδα μετά το χαμένο τελικό του κυπέλλου πήρε τη ρεβάνς, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ως το τέλος του πρωταθλήματος.

Έτσι νίκησε

Οι δυο ομάδες δεν είχαν πολλά να κρύψουν η μία από την άλλη και ήταν φυσικό επακόλουθο να επικρατήσει σχετική ισορροπία. Ο Ολυμπιακός επειδή ως χαμένος του τελικού έπρεπε να αποδείξει πράγματα έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ (κάτι που αποτυπώθηκε και σε επίπεδο νεύρων), ωστόσο ο πιο ήρεμος Παναθηναϊκός δεν του επέτρεψε να εκμεταλλευτεί τον εν λόγω παράγοντα στο βαθμό που θα ήθελε. Μάλιστα παρότι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα (6-2, 14-11, 18-15), οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 22-25 στο 10 δια χειρός Σπανούλη. Η απάντηση των γηπεδούχων στο τρίποντο του Λαρισαίου ήρθε με ένα σερί 7-0 (29-25), πάνω στο οποίο οι γηπεδούχοι έχτισαν αρκετά.

Οι Βούισιτς και Πάργκο έβαλαν το χεράκι τους για το 39-32 στο 16:30, ενώ το τρίποντο του Χαλπερίν έκανε το 45-37 στο 18, στη μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε ο Ολυμπιακός. Μόνο που πριν από τη λήξη του ημιχρόνου οι έξι διαδοχικοί πόντοι του Μπατίστ έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να επιστρέψει (45-43), ακολουθώντας κατά πόδας.

Βέβαια οι Πειραιώτες εξακολούθησαν να ελέγχουν το ματς, βρίσκοντας τον τρόπο να κρατούν σε δεύτερο ρόλο τον αιώνιο αντίπαλό τους. Ο Μπατίστ τους έκανε μεν ζημιά, αλλά ο Μπουρούσης έβγαλε το φίδι από την τρύπα όταν χρειάστηκε και με δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε τόσο στο 56-48 του 28 όσο και στο 61-55 του 30 (αντί του... 59-57, αφού ο Γιασικεβίτσιους έχασε σίγουρο καλάθι στον αιφνιδιασμό).

Το +6 έκανε τους παίκτες του Γιαννάκη να αισθανθούν πιο άνετα από τους φιλοξενούμενους. Από τη στιγμή μάλιστα που οι πράσινοι έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες να μειώσουν τη διαφορά, ο Ολυμπιακός είχε το αβαντάζ, ψυχολογικό και αγωνιστικό. Από το -10 (69-59) σε τέσσερα λεπτά ήταν σχεδόν απίθανο να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός. Βρήκε όμως το σθένος να γυρίσει το ματς και να ισοφαρίσει 71-71 με το Φώτση στο 38.

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν χιτσκοκικό. Ο Ολυμπιακός σκόραρε, αλλά ο Παναθηναϊκός απαντούσε. Με το σκορ στο 75-75, οι ερυθρόλευκοι έχασαν την επίθεση, αλλά ο Παπαλουκάς πήρε το επιθετικό, έδωσε την μπάλα στο Βασιλόπουλο, ο οποίος μετά από ωραία προσποίηση την άφησε στο καλάθι. 77-75 και το πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό.

Το αστέρι

Ο Γιάννης Μπουρούσης είναι ο καλύτερος Έλληνας σέντερ γιατί πάνω απ' όλα η απόδοσή του χαρακτηρίζεται από σταθερότητα. Σε άλλο ένα ντέρμπι έπαιξε με τη συμβολή του καθοριστικό ρόλο. Σε επίπεδο αριθμών κινήθηκε στα εφετινά στάνταρ του, ενώ όταν χρειάστηκε ήταν εκεί για να κόψει το Διαμαντίδη. Κορυφαία απόδοση από έναν σούπερ παίκτη.

Απογοήτευση

Ο Παναθηναϊκός χώλαινε κάτω από το καλάθι, αφού ένας Μάικ Μπατίστ πόση δουλειά να κάνει... Ο Πέκοβιτς χρεώθηκε νωρίς με φάουλ και βγήκε εκτός κλίματος αγώνα, ο Τσαρτσαρής δεν διανύει την καλύτερη περίοδο της χρονιάς, ενώ ο Φώτσης δεν προσέφερε τα αναμενόμενα. Μοιραία οι πράσινοι έχασαν πολλές από τις μάχες που έπρεπε να πάρουν, όπως το αμυντικό ριμπάουντ στην κρίσιμη επίθεση.