Aλωσε το Ιβανώφειο ο Ολυμπιακός

Ηρακλής-Ολυμπιακός 78-82
Ενα φτωχό σε σκοράρισμα πρώτο δεκάλεπτο είχαν την ατυχία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο Ιβανώφειο, για την αναμέτρηση του Ηρακλή με τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση μπήκαν στον αγώνα δυνατά και πήραν το προβάδισμα με 9-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και η πρώτη περίοδος έληξε με τους "κυανόλευκους" να προηγούνται με 13-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους τους και στο 15' με ένα τρίποντο του Ηλιάδη έκαναν το 22-16. Οι παίκτες του Σούμποτιτς σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, είχαν τραγικά ποσοστά και δεν μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα, αλλά με καλή άμυνα κρατούσαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Σκορ στην δεύτερη περίοδο 35-28.

Σαν να μεταμορφώθηκαν οι "ερυθρόλευκοι" στα αποδυτήρια και στην τρίτη περίοδο παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα δυνατοί. Μετά από συνεχή αντεπίθεση οι δευτεραθλητές μείωσαν σε 48-46 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το ισχνό 60-56 υπέρ των "πιτσιρικάδων" του Λευτέρη Κακιούση. Πάντως όλα τα λεφτά ήταν η τέταρτη περίοδος του παιχνιδιού. Οι παίκτες του "Γηραιού" με τον Ηλιάδη και ένα εύστοχο τρίποντο έκαναν το 66-61 και πίστεψαν ότι έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα. Ομως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Μπουντούρη και του αρχηγού του Ολυμπιακού, Μίλαν Τόμιτς, έφεραν τους "κόκκινους" να προηγούνται με 73-72 και τελικά να παίρνουν την μεγάλη νίκη με 82-78, χάρη στην ψυχραιμία τους.

Με την νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πλησιάζει ακόμη περισσότερο τις κορυφαίες θέσεις και μπαίνει για τα καλά στην διεκδίκηση της δεύτερης που δίνει πλεονέκτημα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Παράλληλα οι παίκτες του Σούμποτιτς πήραν εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο από τον Ηρακλή στο κλειστό του Κορυδαλλού.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 35-28, 60-56, 78-82

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπάκναλ 8 (2), Καλαϊτζίδης 1, Ηλιάδης 10 (2), Νικολαϊδης 1, Παυλίδης 26 (4), Σχορτσιανίτης 7, Διαμαντίδης 17, Κούβελας 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπουντούρης 11 (3), Χαρίσης 8 (1), Εβανς 15 (1), Μάρκοβιτς 17 (1), Γιαννουζάκος 2, Τόμιτς 16 (4), Τζόνσον 11, Ντε Μιγκέλ 2.