Ολυμπιακός - Μπουντιβέλνικ 80-72

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το προβάδισμα της Μπουντιβέλνικ και χάρη στο 80-72 άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο "Rixos Cup" της Κωνσταντινούπολης.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν νωθροί για τριάντα λεπτά και επέτρεψαν στην ουκρανική ομάδα να έχει τα ηνία. Το πρόβλημα ήταν... αμυντικό, καθώς οι παίκτες της Μπουντιβέλνικ έφταναν πολύ εύκολα στο καλάθι, με αποτέλεσμα μετά το 25-18 του 10' να προηγηθούν 41-25 στο 17'.

Ο Ολυμπιακός ψαλίδισε την εις βάρος του διαφορά, κατεβάζοντάς την κάτω από το φράγμα των δέκα πόντων (49-43, 59-50), αλλά μόνο στην τελευταία περίοδο μπόρεσαν να στριμώξουν τους Ουκρανούς στη γωνία και όχι μόνο να διεκδικήσουν τη νίκη, αλλά να την κατακτήσουν κιόλας.

Αφού έτρεψαν σερί 11-2 πλησίασαν σε απόσταση... διπόντου και προσπέρασαν 69-67 στο 36'. Η εγκλωβισμένη Μπουντιβέλνικ δεν είχε άλλη ενέργεια και στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του ως το τελικό +8 (80-72).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72

Oλυμπιακός: Πέτγουεϊ 10(1), Λο 15(4ασ), Ντάνστον 13(3/4βολ, 5/7διπ, 8ριμπ), Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 11(5ασ), Σίμονς 7, Πρίντεζης 6, Αγραβάνης 1, Μάντζαρης 5, Χριστοδούλου 2.

Μπουντιβέλνικ: Έιχερν 12, Γκορμπένκο 13, Στρέλνιεκς 3, Ανισίμοφ 13, Τιστσένκο 5, Ανικιένκο 6, Ντάουνς 9, Μίναρντ 11