Πεδουλάκης: "Μπήκε ο φόβος μέσα μας..."

Ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να εξηγήσει το μπλακ άουτ που έπαθε ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα να υποστεί μια αναπάντεχη ήττα από τον Ίκαρο στη Γλυφάδα.

Ο κόουτς του Παναθηναϊκού υποστήριξε με νηφαλιότητα: " Ήμασταν συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα και ίσως θεωρήσαμε ότι θα ήταν εύκολο το ματς. Στη συνέχεια δεν το προσεγγίσαμε με ομαδικό πνεύμα και γι' αυτό στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισε το παιχνίδι. Όταν στράβωσε το παιχνίδι και πήγε στους τέσσερις πόντους, μπήκε ο φόβος.

Ο Ίκαρος ήταν συγκεντρωμένος και έβαλε δύσκολα σουτ, αλλά αυτό θα το ζούμε συνεχώς. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε σοβαροί, όταν είσαι μπροστά πρέπει να τελειώνεις το παιχνίδι. Αν έχουμε 2-3 παίκτες σε κακή ημέρα, αρχίζουν τα προβλήματα. Χρειαζόμαστε να προσεγγίζουμε λίγο διαφορετικά τα ματς μέσα από την άμυνα και την προσπάθεια.

Δεχθήκαμε οκτώ πόντους σε ένα λεπτό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πρέπει να δίνουμε και σε άλλα παιδιά χρόνο. Τα πίσω παιδιά πρέπει να έρθουν και να ανεβάσουν το επίπεδο".