Ολυμπιακός-Άρης 77-44

Με κύριους άξονες τους Σπανούλη και Κόλινς, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Αρη στο ΣΕΦ 77-44 και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών. Η συνέχεια στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη.

H εξέλιξη

Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο νεανικός Αρης για να μείνει κοντά στο σκορ. Το 33-27 του ημιχρόνου άφηνε τα πάντα ανοιχτά ενόψει της συνέχειας αλλά μόνο σε θεωρητικό επίπεδο.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε το γκάζι, με κύριους άξονες τους Κόλινς και Σπανούλη, και...εξαφανίστηκε. Αμφότεροι έδωσαν γρήγορο τέμπο και σκόραραν κατά βούληση και ο Ολυμπιακός, μ' ένα επί μέρους 30-8 στην τρίτη περίοδο, έφτασε το δείκτη της διαφοράς στο +28 (63-35) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Πειραώτες, εν τέλει, έφτασαν εύκολα στη νίκη πιάνοντας μάλιστα καλή απόδοση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Σε υψηλά επίπεδα ο Σπανούλης με 18 πόντους και 7/9 σουτ εντός πεδιάς.

2. Απελευθερωμένος ο Κόλινς είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

3. Ο Παπαπέτρου έκανε τη φάση του ματς. Προσποίηση, πήρε την εσωτερική με αριστερή ντρίπλα και κάρφωσε μπροστά στον Σαρικόπουλο.

4. Ζεστός ο Πρίντεζης με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

5. Ο Βεζένκοφ αξίζει πάντα της προσοχής μας. Οχι βέβαια μόνο για τους 12 πόντους του σ' αυτό το ματς.

Να γκρινιάξουμε λίγο; Είναι δυνατόν ματς play-off να ορίζεται στις 4 το μεσημέρι εργάσιμη ημέρα. Είναι που είναι μεγάλη η διαφορά των ομάδων, το παιχνίδι υποβαθμίστηκε εντελώς. Ως προς τον καθαρά αγωνιστικό τομέα, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει αντίσταση από τη στιγμή που αποφάσισε να παίξει άμυνα.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

15:44
Καλησπέρα σας! Σε περίπου 15 λεπτά ξεκινάει ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Άρη στην πρεμιέρα των πλέι οφ!
15:45
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Άρη με πλεονέκτημα έδρας σ' αυτή την σειρά των αγώνων, καθώς οι "ερυθρόλευκοι" τερμάτισαν στην 2η θέση και οι "κιτρινόμαυροι" στην 7η
15:51
Στη φάση αυτή, είναι αρκετές δύο νίκες για να περάσουν στην επόμενη φάση. Από τα ημιτελικά χρειάζονται 3
15:57
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Γκιόργκι Σερμαντίνι ο οποίος είναι τραυματίας.
16:01
Τζάμπολ στο παιχνίδι!
16:02
Με τους Πέτγουεϊ, Ντάνστον, Σπανούλη, Περπέρογλου και Κόλιβς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός
16:03
Από την άλλη, Μποχωρίδης, Πελεκάνος, Γκίκας, Χαρισης και Βεζένκοφ μπήκαν στο παρκέ
16:06
Λάθος του Περπέρογλου στη συνέχεια. Λάθος και του Χαρίσης στη συνέχεια. Αστοχεί στο λέι απ ο Περπέρογλου
16:07
Έχουμε τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Στο 5ο λεπτό του αγώνα βρισκόμαστε
16:09
Προσπαθεί να τρέξει ο Άρης. Δεν του βγαίνει πάντα βεβαια. Ο Πελεκάνος ισοφαρίζει σε 10-10 με τρίποντο και φτάνει τους 7 πόντους
16:10
Μέσα ο Παπαπέτρου. Ο Χαρίσης γράφει το 10-12 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης
16:10
Δεν απαντάει ο Σπανούλης. Στο ριμπάουντ οι "ερυθρόλευκοι"
16:18
Ο Ολυμπιακός έχει 3/4 βολές, 4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ 4 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα. Από την άλλη, ο Άρης έχει 4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη, 1 κλέψιμο.
16:30
Κάρφωμα από τον Χαρίση. Μειώνει σε 30-25 κι έχουμε τάιμ άουτ στο ΣΕΦ. Ακόμα 2 λεπτά για το τέλος
16:34
Ο Πρίντεζης με καλάθι και φάουλ γράφει το 33-25 στο 19'
16:34
Δεν απαντάει ο Άρης. Ούτε και ο Ολυμπιακός σκοράρει
16:35
Ο Πελεκάνος γράφει το 33-27 που θα είναι και το σκορ του ημιχρόνου στο ΣΕΦ.
16:41
Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ημίχρονο έχοντας 4/5 βολές, 7/16 δίποντα, 5/15 τρίποντα, ενώ μάζεψε 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες
16:42
Από την άλλη, ο Άρης τελείωσε το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 9/18 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και καμία βολή
16:48
Πρώτοι σκόρερ οι Μάντζαρης και Πρίντεζης με 8 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Πελεκάνος απο τον Άρη έχει 12 πόντους
16:55
Νέα κατοχή για Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης βάζει το καλάθι , κερδίζει και το φάουλ από τον Πελεκάνο. Τάιμ άουτ στο παιχνίδι
16:56
Στη γραμμή ο Σπανούλης. Μέσα κι αυτή για το 41-29 στο 23'
16:57
Λάθος του Μούρτου. Κάνει το 43-29 στον αιφνιδιασμό ο Παπαπέτρου. Για πρώτη φορά στο +14 ο Ολυμπιακός
17:02
Αστοχεί και πάλι ο Πελεκάνος για τρεις. Έχει 2/5 σουτ έξω από τα 6.75μ.
17:02
Ο Σπανούλης γράφει το 50-31 στο 26' στον αιφνιδιασμό
17:03
Για τρεις ο Κόλινς. Μέσα για το 53-31
17:03
Επιμέρους 20-4 για τον Ολυμπιακό στο γ' δεκάλεπτο.
17:08
Στα 29'' ο Παπαπέτρου με κάρφωμα σκοράρει για το 63-35. Ξέφυγε η διαφορά. Στο +28
17:09
Τέλος γ' δεκαλέπτου στο ΣΕΦ. Μένει το 63-35 μετά το λάθος του Άρη και το άστοχο σουτ του Μάντζαρη
17:15
Ξανά στους 30 πόντους. 67-37 υπέρ του Ολυμπιακού η διαφορά με το καλάθι του Σλούκα
17:15
Τέλος χρόνου επίθεσης για τον Άρη, δεν μετράει το σουτ του Πελεκάνου
17:16
Σκοράρει ο Πρίντεζης στη συνέχεια. Κάνει το 69-37 με γκολ φάουλ (έχασε πάντως τη βολή) στα 6.07'' για το τέλος του αγώνα
17:17
Νέα χαμένη επίθεση για τπον Ολυμπιακό
17:17
Για τρεις ο Μποχωρίδης, αστοχεί. Στο ριμπάουντ ο Χαρίσης, κερδίζει φάουλ από τον Μάντζαρη
17:20
Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε τρίποντο. Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι. Πάνω κάτω η μπάλα
17:26
Έκανε έτσι το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ και πλέον την Πέμπτη θα παίξει στην Θεσσαλονίκη (17:30) στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα