Άρης - Παναθηναϊκός 77-68

Ο Άρης είναι επτάψυχος! Παρά τις πολλές απουσίες η ομάδα του Πρίφτη νίκησε 77-68 τον Παναθηναϊκό στο "Nick Galis Hall" και έστειλε τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι, την Τετάρτη (11/5, 19:00). Απίθανο ματς από τον Γουότερς, έλειψε ο Καλάθης από το "τριφύλλι".

Έτσι κρίθηκε

Για ν' ανταποκριθεί και ν' αντέξει ο Άρης όφειλε να έχει έξτρα επιθετικές λύσεις, να μην βασιστεί μονάχα στους Αμερικανούς τους. Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα (16-13), χάρη στον οίστρο του Γουίλιαμς και τη στατική άμυνα ζώνης του Πρίφτη. Παρόλα αυτά οι "κίτρινοι" κράτηθηκαν κοντά γιατί βρήκαν καλές επιλογές και σούταραν υψηλά ποσοστά.

Το "τριφύλλι" είχε πρόβλημα οργάνωσης ενόσω ο Διαμαντίδης δεν ήταν στο παρκέ, αφού έλειπε και ο λαβωμένος Καλάθης. Τα 5 λάθη έγιναν... πόντοι για τον εξαιρετικό Άρη, ο οποίος ολοκλήρωσε ένα 11-0 και προηγήθηκε 32-22 (14'30'') όταν μάλιστα στο παρκέ ήταν παίκτες όπως ο Φλιώνης και ο Τσούπκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε με τον "3D" στο κουμάντο και τον Ραντούλιτσα κολόνα στη ρακέτα, πάντως η ομάδα του Πρίφτη είχε 5/9 τρίποντα και το 42-37 του 20'. Το οποίο έγινε 50-42 (24'40'') γιατί οι φιλοξενούμενοι έκαναν εύκολα το λάθος και ξόδευαν ευκαιρίες να μειώσουν. Ακόμη κι όταν ο Άρης έδειξε να εγκλωβίζεται επιθετικά, η ομάδα του Πεδουλάκη παρέμεινε πίσω, αφού ακολούθησε το ξέσπασμα του ΜακΝιλ, ο οποίος έδωσε 9 σερί!

Το 59-51 χάρισε αβαντάζ στους "κίτρινους" τη στιγμή που μάλιστα είχαν φάουλ Διαμαντίδης και Ραντούλιτσα. Όσο δε οι γηπεδούχοι έβρισκαν καλάθια σε λήξη επιθέσεων, τόσο αυξάνονταν οι πιθανότητές τους, αφού ο Γουότερς ήταν γεμάτος αυτοπεποίθηση και οδήγησε στο 65-56. Ο Άρης πάντως συμπλήρωσε νωρίς φάουλ και αφού οι "πράσινοι" δεν έχαναν βολές το 66-61 δημιούργησε συνθήκες ντέρμπι. Ο Γουότερς έβαζε τ' απίθανα πάντως και σε συνδυασμό με τις 2/2 βολές του ΜακΝιλ για το 71-62, ο Άρης έριξε στο καναβάτσο τους "πράσινους" αναγκάζοντάς τους σε τέταρτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-37, 59-51, 77-68

Άρης: Γουάιτ 9(1τρ, 4ρ), Γουότερς 21(8/11δ, 1/2τρ, 4ρ, 4ασ), Κοέν 5, Μούρτος 5(1τρ, 6ρ), ΜακΝιλ 21(2), Πελεκάνος 7(1), Τσούπκοβιτς 5(1), Φλιώνης 2, Σίμτσακ 2

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2(10ρ, 4ασ), Φώτσης 2, Γκιστ 5(1τρ, 6ρ), Γουίλιαμς 14, Χέινς 3(1), Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 8, Φελντέιν 9(2), Διαμαντίδης 11(3/6τρ, 5ασ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Ντόμινικ Γουότερς είναι ένας παίκτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και αν του δοθεί το πεδίο δράσης, θα είναι... φονικός. Όπως έκανε απέναντι στον Παναθηναϊκό τιμωρώντας το χώρο που του άφηνε η αντίπαλη άμυνα. Οι 21 πόντοι του με 9/13 σουτ ήρθαν πάνω-κάτω με τον ίδιο τρόπο και ο Πεδουλάκης δεν θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος με αυτό.

Το φύλλο αγώνα

Ο Άρης πήρε ό,τι ακριβώς άξιζε από το ματς. Γιατί δεν λύγισε από τις απουσίες, παρέμεινε ψύχραιμος σε κάθε αντίπαλη προσπάθεια ανατροπής και ποντάροντας στο ένστικτο επιβίωσης πανηγύρισε μια νίκη που του έδωσε περισσότερο κουράγιο για τη τελική ευθεία της σεζόν παρά πιθανότητες πρόκρισης. Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία για μία εβδομάδα ξεκούρασης-δουλειάς πριν από τους τελικούς. Την Τετάρτη τώρα οφείλει να μην χάσει, ειδάλλως θα μπλέξει στη διαδικασία του πέμπτου ματς, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν θέλει. Η επιστροφή του Καλάθη θα αλλάξει σίγουρα τα δεδομένα.

Το στατιστικό του αγώνα

Photo Credits: Actionimages.gr

18:36
Καλησπέρα σας! Για τον 3ο ημιτελικό των playoffs της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Άρης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο "Nick Galis Hall". Το τζάμπολ στις 19.00. Αν οι πράσινοι πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, τότε θα κάνουν το 3-0 στις νίκες και θα περάσουν στους τελικούς του πρωταθλήματος. Αν ο Άρης νικήσει, τότε θα πάμε για τέταρτο παιχνίδι στο ίδιο γήπεδο.
18:37
Όλο και αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου στο "Nick Galis Hall". Το γήπεδο έχει σχεδόν γεμίσει.
18:38
Ο Άρης θα αγωνιστεί χωρίς τον Τζαμέλ Χάγκινς. Έχει κοστίσει στους "κιτρινόμαυρους" η απουσία του Αμερικανού σέντερ. Ήταν το βασικό "5άρι" των "κιτρινόμαυρων".
18:39
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανση τους στο ματς.
18:42
Ο Δημήτρης Πρίφτης σχολίασε τα εξής για το ματς: "Έχουμε μία σειρά από ατυχίες, αλλά πρέπει να προσαρμοστούμε στα δεδομένα. Πρέπει να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί, κυρίως γιατί παίζουμε στο γήπεδο μας. Πρέπει να προσέξουμε τα λάθη, τα ριμπάουντ και το μακρινό σουτ".
18:45
Ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί στο παιχνίδι χωρίς τον Νικ Καλάθη. Είναι στην αποστολή της ομάδας, αλλά οι "πράσινοι" θέλουν να τον προστατέψουν ενόψει της συνέχειας. Υπενθυμίζεται πως ο Έλληνας διεθνής γκαρντ είχε χτυπήσει στην δεξιά κνήμη.
18:58
Σε λίγα λεπτά θα έχουμε τζάμπολ στην αναμέτρηση.
18:58
Ο Άρης θα αγωνιστεί χωρίς Ξανθόπουλο, Ζάρα και Χάγκινς.
18:59
Ο Οκάρο Ουάιτ πήρε το βραβείο του MVP για την κανονική περίοδο.
19:02
1' (0-2) Βολές με τον Ουίλιαμς.
19:02
2' (0-4) Εύστοχος ο Ουίλιαμς.
19:03
2' (3-4) Τρίποντο από τον Ουάιτ.
19:03
2' (3-6) Μαρικνό σουτ από τον Χαραλαμπόπουλο.
19:04
3' (6-6) Γρήγορος ρυθμός στο ματς, έφερε το σκορ στα ίσα ο Ουάιτ.
19:05
3' (6-8) Και πάλι εύστοχος ο εξαιρετικός Ουίλιαμς.
19:06
Ο Ραντούλιτσα στο "5" αντί του Γκιστ.
19:07
4' (8-8) Παίζοντας με πλάτη σκόραρε ο Σίμτσακ.
19:08
Ο Διαμαντίδης στην θέση του Χέινς.
19:09
5' (8-10) Με βολές ο Διαμαντίδης.
19:09
Το ματς έχει ένταση και οι δύο ομάδες έχουν πάει στις επαφές.
19:10
Διακοπή στο ματς, γιατί οι φίλαθλοι στο γήπεδο βρίζουν τον Δημήτρη Διαμαντίδη.
19:10
Συνεχίζεται το παιχνίδι...
19:11
Τάιμ-άουτ στην αναμέτρηση.
19:12
6' (11-10) Τρίποντο από τον Άρη με τον Μούρτο.
19:13
6' (11-13) Τρίποντο με τον Φελντέιν ο Παναθηναϊκός.
19:13
7' (13-13) Εύστοχος ο Ουάιτ.
19:14
7' (13-16) Τρίποντο από τον Διαμαντίδη.
19:15
7' (15-16) Μείωσε ο Ουότερς.
19:16
8' (17-20) Εύστοχος ο Παππάς.
19:16
9' (19-20) Μείωσε με σουτ ο Ουότερς.
19:17
9' (21-20) Προβάδισμα ο Άρης με τον Μακνίλ.
19:18
10' (21-22) Βρήκε τον δρόμο για το καλάθι ο Ουίλιαμς.
19:19
Τέλος πρώτης περιόδου, ο Άρης έχει το προβάδισμα στο σκορ με 23-22. Εύστοχος ο Πελεκάνος, αστόχησε στο τέλος ο Παππάς σε τρίποντο.
19:21
Ξεκίνησε η 2η περίοδος.
19:23
Άστοχες οι ομάδες στι προσπάθειες τους.
19:24
12' (25-22) Εύστοχος ο Φλιώνης.
19:24
Ο Άρης βγάζει άμυνες και τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο. Έχουν βρει ρυθμό οι γηπεδούχοι.
19:26
13' (27-22) Στο +5 ο Άρης, με τον Τσούπκοβιτς.
19:27
13' (30-22) Στο +8 ο Άρης με τρίποντο του Πελεκάνου.
19:28
14' (32-22) Με υπέροχη κίνηση, ο Κοέν έφερε την διαφορά στο +10.
19:29
Ο Άρης μετρά ένα σερί 9-0 στην 2η περίοδο.
19:30
15' (32-24) Μείωσε ο Ραντούλιτσα.
19:33
16' (32-26) Μείωσε με βολές ο Ουίλιαμς.
19:35
17' (35-26) Ο Ουότερς ευστόχησε σε τρίποντο.
19:36
Ο Άρης έχει 4/7 (57%) τρίποντα στο ματς.
19:37
17' (35-28) Βολές με Ραντούλιτσα.
19:39
17' (37-28) Βολές με τον Ουάιτ.
19:40
18' (37-31) Γκολ-φάουλ με τον Παππά.
19:41
19' (37-33) Έξοχη ασίστ του Διαμαντίδη στον Ραντούλιτσα.
19:41
Τεχνική ποινή στον Μακνίλ.
19:43
Εκνευρισμένος ο Μακνίλ, επειδή δεν του δόθηκε φάουλ.
19:43
Ο Παναθηναϊκός έχασε εύκολα σουτ.
19:44
20' (39-34) Εύστοχος ο Μακνίλ.
19:45
20' (39-37) Τρίποντο από τον Διαμαντίδη.
19:46
Στα 26'' πριν το τέλος του πρώτου μέρους, τρίποντο ο Τσούπκοβιτς (42-37).
19:46
Δεν μετρά το καλάθι του Ραντούλιτσα, καθώς είχε τελειώσει ο χρόνος της επίθεσης.
19:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Άρης - Παναθηναϊκός 42-37
19:50
Στατιστικά Άρη: 3/6 βολές (50%), 12/21 δίποντα (57%), 5/9 τρίποντα (56%), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα.
19:50
Στατιστικά Παναθηναϊκού: 10/12 βολές (83%), 9/18 δίποντα (50%), 3/10 τρίποντα (30%), 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα.
19:53
Άρης: Ουάιτ 9, Ουότερς 7 (3ασ), Κοέν 3, Μούρτος 3 (2ασ), Μακνίλ 6, Πελεκάνος 5, Τσούπκοβιτς 5 (3ρ), Φιλιώνης 2, Σίμτσακ 2.
19:55
Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2 (3ασ, 7ρ), Φώτσης, Γκιστ, Ουίλιαμς 10, Χέινς, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 8, Παππάς 5, Φελντέιν 4, Διαμαντίδης 8 (2/2τρ, 3ασ), Καλάθης, Χάντερ.
20:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
20:04
21' (44-37) Τζαμπ-σουτ με τον Ουότερς.
20:05
Για πρώτη φορά στο "4" ο Γκιστ, με "5" τον Ραντούλιτσα.
20:07
Ο Άρης βγάζει καλές άμυνες.
20:07
23' (44-40) Τρίποντο από τον Γκιστ.
20:08
23' (46-40) Εύστοχος και πάλι ο Ουότερς, έφτασε τους 11 πόντους στο ματς.
20:10
24' (46-42) Μείωσε με βολές ο Ουίλιαμς.
20:11
24' (48-42) Και πάλι στο +6 ο Άρης.
20:11
Βήματα ο Ραντούλιτσα, ο Παναθηναϊκός έφτασε τα 11 λάθη στο ματς.
20:12
25' (50-42) Δύσκολο καλάθι από τον Μούρτο.
20:14
26' (50-44) Εύστοχος ο Φελντέιν.
20:16
Τρίτο φάουλ στο ματς για τον Ουότερς.
20:17
Ο Ραντούλιτσα κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Στις βολές.
20:18
17' (50-46) Εύστοχος ο Ραντούλιτσα.
20:18
27' (50-48) Ο Ραντούλιτσα έφτασε τους 12 πόντους στο ματς.
20:18
28' (53-48) Απάντησε με τρίποντο ο Μακνίλ.
20:19
28' (55-48) Μακρινό σουτ από τον "καυτό" Μακνίλ.
20:22
29' (55-51) Tρίποντο από τον Φελντέιν.
20:22
29' (57-51) Ο Μακνίλ έφτασε τους 13 πόντους στο ματς.
20:23
Εντυπωσιακό κόψιμο του Ουάιτ στο μπάσιμο του Διαμαντίδη.
20:23
Μένουν 13'' για το τέλος της περιόδου.
20:24
Άστοχος ο Φελντέιν.
20:25
Τέλος 3ης περιόδου, Άρης - Παναθηναϊκός 59-51 με βολές του Μακνίλ.
20:27
31' (59-53) Εύστοχος ο Ραντούλιτσα.
20:29
31' (59-56) Τρίποντο από τον Χέινς.
20:30
32' (61-56) Εύστοχος και πάλι ο Ουότερς.
20:31
33' (63-56) Εύστοχος ο Πελεκάνος.
20:33
33' (65-56) Ο Ουότερς έφτασε τους 15 πόντους στο ματς. Έχει βρει ρυθμό στο παιχνίδι του. Από μέση απόσταση δεν χάνει σουτ.
20:33
Ο Γκιστ πέρασε σε θέση "5".
20:34
34' (65-58) Μείωσε με βολές ο Παππάς.
20:36
Τέταρτο φάουλ από τον Σίμτσακ.
20:36
34' (66-60) Εύστοχος στις βολές ο Ουίλιαμς.
20:38
Λάθος από τον Παναθηναϊκό, το 14ο.
20:39
36' (66-61) Μείωσε με βολή ο Παππάς.
20:40
36' (68-61) Εκπληκτικό καλάθι από τον Ουότερς.
20:41
20:42
Μένουν 3'40'' πριν το τέλος.
20:43
37' (70-61) Στους 19 πόντους ο Ουότερς. Ασταμάτητος...
20:43
38' (70-63) Μείωσε στον αιφνιδιασμό ο Φώτσης.
20:44
Άστοχο τρίποντο από τον Φώτση. Μένουν 2'05'' πριν το τέλος.
20:44
Μένουν 1'57'' πριν το τέλος, 4ο φάουλ ο Διαμαντίδης, στις βολές ο Άρης.
20:45
39' (72-63) Εύστοχος ο Μακνίλ.
20:45
39' Άστοχο τρίποντο από τον Διαμαντίδη.
20:45
Μένει 1'40'' πριν το τέλος.
20:46
39' (74-63) Στο +11 ο Άρης, στους 21 πόντους ο Ουότερς.
20:46
Τρίτο σερί άστοχο τρίποντο από τον Παναθηναϊκό, με τον Φώτση.
20:47
39' (77-63) Τρίποντο από τον Μακνίλ.
20:48
Απομένουν 30'' πριν το τέλος.
20:48
40' (77-68) Τρίποντο ο Διαμαντίδης.
20:49
Τέλος αγώνα, Άρης - Παναθηναίκός 77-68. Ο Άρης δεν έκανε επίθεση στην τελευταία κατοχή. Οι "κιτρινόμαυροι" μείωσαν την σειρά σε 2-1.
20:49
Ο Άρης παραμένει ζωντανός. Πήρε μία δίκαια νίκη, καθώς είχε το προβάδισμα σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα.
20:50
Πρώτοι σκόρερ για τον Άρη οι Ουότερς και Μακνίλ με 21 πόντους.
20:51
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 9, Ουότερς 21 (8/11δ, 4ασ, 4ρ), Κοέν 5, Μούρτος 5, Μακνίλ 21 (2/3τρ), Πελεκάνος 7, Τσούπκοβιτς 5, Φιλιώνης 2, Σίμτσακ 2.
20:52
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Γκιστ 5, Ουίλιαμς 14, Χέινς 3, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 8, Φελντέιν 9, Διαμαντίδης 11 (3/6τρ, 5ασ).
20:55
Το επόμενο ματς, το τέταρτο ματς της σειράς, θα γίνει την Τετάρτη (11/5) το απόγευμα (19:00) στην Θεσσαλονίκη