17η αγ.: Ο Απόλλων πήρε το ντέρμπι, σε... φουρτούνα η ΑΕΚ

Μετά από συγκλονιστική μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Απόλλων Πατρών νίκησε 68-66 την ΑΕΚ στο κλειστό Ζωφριάς και έπιασε τον Πανελευσιανιακό στην κορυφή της Α2. Στο -3 από την πρώτη δυάδα η Ένωση.

Το ντέρμπι στα Άνω Λιόσια κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Αργυρόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο - μαχαιριά και ο Απόλλων απέκτησε προβάδισμα. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία είτε για τη νίκη είτε για την παράταση, οι παίκτες της ωστόσο δεν ήταν εύστοχοι στα κρίσιμα σουτ και η ομάδα της Πάτρας πανηγύρισε ένα διπλό που την μετέτρεψε σε φαβορί για την άνοδο, καθώς η διαφορά που τη χωρίζει πλέον από την Ένωση και τους υπόλοιπους μνηστήρες είναι τρεις βαθμοί. Στο Δικέφαλο δε άρχισε η... εσωστρέφεια, μια και μερίδα οπαδών επιτέθηκε φραστικά και όχι μόνο στη διοίκηση και δη στον πρόεδρο Νίκο Γεωργαντζόγλου.

Η έκπληξη της αγωνιστικής πάντως σημειώθηκε στην Κατερίνη, εκεί όπου ο πρωτοπόρος Πανελευσινιακός ηττήθηκε 62-58 από τον Πιερικό/Αρχέλαο. Μια ήττα πάντως που δεν... πόνεσε βαθμολογικά την ομάδα της δυτικής Αττικής, μια και απλώς απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή.