Ηλυσιακός - Άρης 64-83

Ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και επικρατώντας 83-64 του Ηλυσιακού πήρε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Μετά την πρωτιά του στο "Nick Galis Cup" η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κλήθηκε να δώσει το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. Άρχισε καλά και προηγήθηκε 24-16 στο 10', η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο Ηλυσιακός βοήθησε να γίνει ένα καλό παιχνίδι και, αφού μείωσε στους δύο (22-24), προσπέρασε 33-32 έχοντας έως το 20' το προβάδισμα (42-41).

Δεν ήταν βέβαια εφικτό για τους γηπεδούχους να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Ο Άρης, πολύ πιο γεμάτος και φυσικά έτοιμος, ξέφυγε 59-47 και 75-62 χωρίς να κινδυνεύσει να χάσει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 42-41, 52-61, 64-83

Ηλυσιακός: Τσιώκος 7, Ζώρζος 5, Νικολακόπουλος 11 (3), Φακοπουλίδης 12(2), Βλάχος 12(2), Κακλαμανάκης 5, Βουρλιωτάκης 7, Αναγνωστάκης 5

Άρης: Πάσαλιτς 8 (1), Γκίκας 5(1), Ριντ 7(1), Τόμας 24(5), Βεζένκοφ 16(3), Νέιμικ 7, Μούρτος 6, Σίμτσακ 10

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

16:52
Καλησπέρα σας!
16:53
Σε περίπου πέντε λεπτά αναμένεται να αρχίσει το ματς ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τον Άρη.
16:53
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
16:54
Καλησπέρα από το κλειστό των Ιλισίων
16:55
Ο Ηλυσιακός είναι μπροστά με 5-4 στο 3'
16:57
Το σκορ είναι στο 7-7 και ο Κακλαμανάκης βρίσκεται στις βολές για τον Ηλυσιακό.
16:58
Με 1/2 βολές του Κακλαμανάκη το σκορ γίνεται 8-7 υπέρ του Ηλυσιακού
17:01
Ο Τόμας με εύστοχο σουτ τριών πόντων κάνει το 8-12 για τον Άρη.
17:02
Ο Ριντ με ακόμα ένα τρίποντο ανεβάζει την διαφορά στους 7 πόντους (8-15).
17:02
Τρίποντο, αυτή την φορά για τον Ηλυσιακό με τον Ζώρζο, ο οποίος μειώνει σε 11-15.
17:03
Δύο τρίποντα από τους Τόμας και Ριντ γίνεται το 11-15, καθώς πριν με τρίποντο είχε μειώσει και ο Ζώρζος για τους γηπεδούχους
17:05
Ο Ηλυσιακός με τρίποντο του Νικολακόπουλου μένει κοντά μειώνοντας σε 141-20, όμως ο Μούρτος με κάρφωμα κάνει το 14-22 στο 9'
17:07
Ο Άρης ελέγχει την αναμέτρηση.
17:07
Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο +8 (16-24).
17:10
Ο Ηλυσιακός μειώνει κι άλλο με τον Δημήτρη Πρίφτη να ζητά τάιμ άουτ (22-24 στο 11')
17:13
Νέο τρίποντο από τον Τόμας που κάνει το 22-30 και επαναφέρει τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας για τους Θεσσαλονικείς
17:13
Ο Φακοπουλίδης από τα 6,75 απαντάει για τον "Ηλυ" και 25-30
17:15
Ο Αναγνωστάκης κλέβει την μπάλα βγαίνει στον αιφνιδιασμό και με τον Ηλυσιακό να τρέχει ένα σερί 5-0 το σκορ γίνεται 27-30 στο 13'
17:16
Με τρίποντο ο Βλάχος βάζει τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ με 33-32
17:20
Ο Βεζένκοφ αστοχεί σε δίποντο, όμως τρίποντο αυτή τη φορά του Ριντ ο Άρης κάνει το 33-35
17:22
Άστοχο τρίποντο του Ριντ και φάουλ του Τόμας πάνω στον Αναγνωστάκη...
17:23
Ο νεαρός γκαρντ από την γραμμή των βολών θα πετύχει 1/2 βολές και θα κάνει το 38-36
17:24
Στη μάχη της ρακέτας ο Τσιώκος κάνει φάουλ στον Χαρίση και στην επαναφορά της μπάλας στο παρκέ ο Πάσαλιτς με τρίποντο κάνει το 38-39
17:25
Άστοχο σουτ από τον Πάσαλιτς, όμως στον αιφνιδιασμό ο Γκίκας θα κόψει εντυπωσιακά τον Τσιώκο
17:26
Ο Γκίκας με δίποντο μειώνει σε 42-41 για τον Άρη
17:27
Ο Σορώτος καλεί τάιμ άουτ ενώ απομένουν 41 δευτερόλεπτα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
17:28
Ο Ηλυσιακός με τον πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας στέκεται εξαιρετικά απέναντι στην εμπειρία που διαθέτει ο Άρης. Η ομάδα των Ιλισίων με ενέργεια και μεγάλο πάθος κοντράρει στα ίσια τους Θεσσαλονικείς.
17:29
9 δευτερόλεπτα για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και η μπάλα είναι για τον Άρη έπειτα από λάθος του Φακοπουλίδη
17:31
Ο Περδικάρης κάνει φάουλ στον Γκίκα στα 6 δευτερόλεπτα και στο παιχνίδι έχουμε νέο τάιμ άουτ
17:32
Ο Πάσαλιτς αστοχεί σε προσπάθεια για 2 πόντους και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 42-41
17:35
Έπειτα από 20 λεπτά αγώνα ο Ηλυσιακός δείχνει να στέκεται επάξια απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα όπως είναι ο Άρης που πρόσφατα κατέκτησε το "Nick Galis Cup". Τα... πιτσιρίκια του Κώστα Σορώτου με πολύ ενέργεια και με πάθος σε όλες τις φάσεις καταφέρνουν να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη
17:50
Ο Βλάχος με 9 και ο Φακοπουλίδης με 8 είναι οι πρώτοι σκόρερ του Ηλυσιακού
17:50
Για τον Άρη ο Τόμας έχει 15 και ο Πάσαλιτς 8
17:51
Με σερί 5-0 από τον Άρη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται μπροστά με 46-42
17:52
Από τη γραμμή των βολών ο Φακοπουλίδης με 1/2 βολές μειώνει σε 43-46
17:57
Ο Αναγνωστάκης μέσα από το ζωγραφιστό μειώνει κι άλλο για τον Ηλυσιακό 45-46 στο 22'
17:57
Με τους Σίμτσακ και Ριντ να βρίσκουν τρόπο να μπουν μέσα στη ρακέτα του Ηλυσιακού ο Άρης ξεφεύγει έπειτα από αρκετή ώρα με 7 πόντους διαφορά (45-52 στο 25')
17:59
Άστοχο το χουκ που επιχειρεί ο Σίμτσακ, όμως ο Πάσαλιτς κλέβει τη μπάλα και με τον Τόμας να φεύγει στον αιφνιδιασμό γίνεται το 45-54
18:00
Στην προσπάθεια να κόψει τον Φακοπουλίδη ο Πάσαλιτς κάνει φάουλ
18:01
Νέο φάουλ για τον Άρη, αυτή τη φορά του Νέιμικ στον Κακλαμανάκη, ο οποίος από τη γραμμή των βολών είναι άστοχος
18:02
Ο Νέιμικ βγαίνει από τον αγώνα, καθώς συμπληρώνει τα 4 φάουλ. Πριν ακόμα ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο ο Πρίφτης αναγκάζεται να προστατέψει ένα πολύτιμο εργαλείο
18:04
Ο Τόμας σκοράρει για 2 και ο Άρης είναι μπροστά με 56-47
18:05
Τρίποντο του Βεζένκοφ και ο Άρης έπειτα από πολύ ώρα είναι σε διψήφια απόσταση (47-59 στο 28')
18:06
Νέο καλάθι από τον Μούρτο αυτή τη φορά και το σκορ είναι 61-49 για τον Άρη
18:07
Με τρίποντο του Βλάχου η τρίτη περίοδος ολοκληρώνεται με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 52-61
18:09
Με θεαματικό κόψιμο του Βλάχου στον Μούρτο ξεκινάει το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο
18:10
Άστοχο τρίποντο από τον Καρτέρη και φάουλ που κάνουν οι παίκτες του Σορώτου στη μάχη για το ριμπάουντ
18:11
Εύστοχο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 64-52 για τον Άρη στο 31'
18:18
Βήματα του Σίμτσακ και η κατοχή περνάει στον Ηλυσιακό
18:19
Με μπροστάρηδες του Βεζένκοφ και Μούρτο ο Άρης παίρνει διαφορά ασφαλείας 59-68 στο 35'
18:20
Ο Ηλυσιακός δεν τα έχει παρατήσει και με πολύ μαχητικότητα προσπαθεί να επιστρέψει στο σκορ, όμως ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Βεζένκοφ ξαναστέλνει τη διαφορά στους 11 (59-70)
18:21
Ο Τσιώκος απαντάει μέσα από το ζωγραφιστό, όμως με νέο κάρφωμα του Νέιμικ το σκορ γίνεται 61-72
18:22
Με 1/2 βολές του Τσιώκου το σκορ γίνεται 62-72
18:23
Τρίποντο από τον Γκίκα και 75-62 για τον Άρη στο 37'
18:24
Ο χρόνος που απομένει είναι 2.24 για το φινάλε και το σκορ είναι Ηλυσιακός 62 και Άρης 75
18:25
Ο Βεζένκοφ αστοχεί σε τρίποντο, όμως ο Γκίκας παίρνει το επιθετικό.  Ο Λεγκίκας κάνει φάουλ στον Βεζένκοφ που πάει στις βολές
18:27
46 δευτερόλεπτα για το φινάλε και ο Άρης είναι στην επόμενη φάση, καθώς έπειτα από τρίποντο του Τόμας είναι μπροστά με 81-64
18:28
Ο Νέιμικ στον αιφνιδιασμό γράφει το τελικό 83-64 και ο Άρης είναι στην επόμενη φάση
18:32
Ο Άρης επικράτησε του Ηλυσιακού με 83-64, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.