Φάρος - Κηφισιά 61-59 παρ.

Ο Φάρος της Α2 θα παίξει στα ημιτελικά του κυπέλλου! Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη απέκλεισε και την Κηφισιά και χάρη στο 61-59 της παράτασης έγραψε ιστορία.

Ο Φάρος νίκησε γιατί... παρόλο που παίζει σε χαμηλότερη κατηγορία έχει φτιάξει ένα σύνολο με έμπειρα παιδιά. Τούτο το στοιχείο τού χάρισε αβαντάζ και του επέτρεψε να υπερισχύσει μιας ομάδας που, για την ώρα, περιμένει τα περισσότερα από τον Δημήτρη Μαυροειδή.

Με καλύτερα ποσοστά από το τρίποντο η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη είχε από νωρίς το προβάδισμα (12-6, 26-21, 33-27) και στη διάρκεια της τρίτης περιόδου άρχισε να φτιάχνει τις προϋποθέσεις για την επικράτησή της. Προηγήθηκε μέχρι και με +12 (44-32, 47-35), προτού η Κηφισιά αρχίσει την αντεπίθεσή της.

Οι "κόκκινοι" βρήκαν σκορ απ' έξω, χάρη στα σουτ του Γκίκα, και έφτασαν στο 56-56. Ο Μαυροειδής πέταξε δύο βολές, έκοψε όμως το λέι απ του Λιακόπουλου στα 3'' και ο νικητής κρίθηκε στην παράταση. Για την αλήθεια κρίθηκε στο τρίποντο του Λιακόπουλου για το 60-57 και στην τριπλή χαμένη επίθεση της Κηφισιάς που θα έστελνε το ματς σε ακόμη ένα έξτρα 5λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 47-41, 56-56(κ.α), 61-59

Φάρος: Παπδόπουλος, Καράμπουλας 9(1τρ, 4ρ), Μπαρής 12(2τρ, 8ρ), Πετροδημόπουλος 7(8ρ), Λιακόπουλος 11(2/7τρ, 6ρ, 5λ), Αγγελόπουλος 3(0/5τρ), Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 12(2/9τρ, 6λ), Σκορδίλης 3

Κηφισιά: Χατζηνικόλας 5, Γκίκας 5(1τρ, 5ασ), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 23(7/12δ, 13ρ), Κασελάκης 13(9ρ), Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς 7(0/6τρ, 8ρ, 4ασ), Χογκ, Μπρίστολ 2, Σπυριδωνίδης

Το LIVE του αγώνα

17:46
Καλησπέρα σας.
17:46
Ο Φάρος Κερατσινίου υποδέχεται την Κηφισιά με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
17:48
Την πρόκρισή τους στα ημιτελικά εξασφάλισαν χθες (7/10) ο Άρης και ο ΠΑΟΚ, μετά τις νίκες τους επί της ΑΕΚ και του Ρεθύμνου, αντίστοιχα.
17:55
Ο Φάρος Κερατσινίου έχει αποκλείσει διαδοχικά τρεις ομάδες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ μέχρι τα προημιτελικά! Τους Κολοσσό Ρόδου, Λαύριο και Τρίκαλα.
17:56
Από την άλλη πλευρά, ο Λίνος Χρυσικόπουλος της Κηφισιάς παραδέχτηκε πως: "Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ έμπειρη ομάδα, σε αντίθεση με μας που έχουμε μια ομάδα που απαρτίζεται από πολλά νέα παιδιά. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό, αν θέλουμε να έχουμε τύχη στον αγώνα".
18:02
O Πόποβιτς απαντάει στο καλάθι του Μπατή (2-2).
18:02
Ο Μπατής αστοχεί πίσω από τα 6μ.75 σε "νεκρό" χρόνο όμως η κατοχή παραμένει στους γηπεδούχους.
18:03
Ο Παπαμακάριος σκοράρει μπροστά στον Μαυροειδή (4-2, 1'49").
18:03
Ο Κασελάκης ισοφαρίζει για την Κηφισιά (4-4).
18:04
Ο Μαυροειδής δίνει το προβάδισμα στην ομάδα των βορείων προαστίων (4-6).
18:06
Ο Σκορδίλης δεν θα τα καταφέρει να σκοράρει με ταμπλό.
18:06
Αιρ μπολ από τη γραμμή των βολών για τον Σπυριδωνίδη. Μένει το 4-6.
18:06
Ο Καράμπουλας ευστοχεί σε τρίποντο, για το 7-6.
18:06
1/3 τρίποντα για τους γηπεδούχους (33%).
18:07
Ο Μπατής ευστοχεί ελεύθερος για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +4 (10-6, 4'38").
18:07
Ο Καράμπουλας κάνει το 12-6 και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ!
18:09
Ο Χατζηνικόλας δίνει λύσεις στην επίθεση της Κηφισιάς (12-8).
18:09
Ακόμα 4'35" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
18:10
Ο Παπαμακάριος αστοχεί για τρεις, στο ριμπάουντ ο Μαυροειδής.
18:10
Ο Κασελάκης μειώνει σε 12-10 (6'10").
18:11
Ο Μπατής (7π.) διαμορφώνει το 14-10.
18:12
Ο Μαυροειδής σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Σκορδίλη κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
18:12
Στο παρκέ ο Λιακόπουλος αντί του Παπαμακάριου, για τον Φάρο.
18:12
Εύστοχη και η βολή από τον Μαυροειδή (14-13).
18:13
Ο Μαυροειδής φτάνει τους 5 σερί πόντους και δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (14-15, 8'22").
18:14
0/2 βολές από τον Λιακόπουλο, παραμένει το 14-15.
18:15
Ο Νίκος Γκίκας κάνει το 14-17.
18:16
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου.
18:16
Ο Καράμπουλας τελειώνει τη φάση με λέι απ (16-17).
18:16
Τέλος πρώτης περιόδου (16-17).
18:19
Φάρος Κερατσινίου - Κηφισιά 16-17 (10')
Τα δεκάλεπτα: 16-17.
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Καράμπουλας 7 (1), Μπατής 7 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος, Αγγελόπουλος, Κομποδιέτας, Παπαμακάριος 2, Σκορδίλης.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 2, Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 7, Κασελάκης 4, Χογκ, Μπρίστολ, Σπυριδωνίδης.
18:20
Ο Λιακόπουλος ευστοχεί σε τρίποντο και διαμορφώνει το 19-17.
18:22
O Δημήτρης Μαυροειδής έχει κερδίσει τις "μονομαχίες" με τον Γάιο Σκορδίλη.
18:23
Φάουλ του Λιακόπουλου στον Κασελάκη.
18:23
Ο Στίγκερς κερδίζει φάουλ από τον Κομποδιέτα και πάει στη γραμμή των βολών.
18:24
1/2 βολές από τον Αμερικανό, προβάδισμα για την Κηφισιά (19-20, 12'18").
18:24
Στο 21-20 ο Φάρος, μετά το καλάθι του Πετροδημόπουλου.
18:27
Ο Πετροδημόπουλος διαμορφώνει το 22-20, με 1/2 βολές.
18:29
Ο Μάριος Μπατής είναι πρώτος σκόρερ του Φάρου Κερατσινίου, με 7 πόντους.
18:30
Ο Κακιούζης μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Καράμπουλα και κάνει το 24-20, στα 4'34" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
18:31
Ο Μαυροειδής μειώνει σε 24-21 με 1/2 βολές.
18:32
Ο Κακιούζης δίνει λύσεις στην επίθεση του Φάρου (26-21).
18:32
Ο Μαυροειδής σκοράρει εκ νέου, για το 26-23.
18:33
Ο Καράμπουλας στέλνει τη διαφορά στο +4 (27-23, 16'50") με 1/2 βολές.
18:34
H μπάλα εκτός παρκέ από το πόδι του Παμακάριου, επίθεση για την Κηφισιά στα 2'41" για το ημίχρονο.
18:35
Ο Κασελάκης σκοράρει με ταμπλό και η Κηφισιά μειώνει στους δυο πόντους (27-25, 17'48").
18:36
Ο Στίγκερς ισοφαρίζει σε 27-27.
18:36
Αστοχεί για τρεις ο Κομποδιέτας.
18:37
Ο Χογκ σταματάει τον αιφνιδιασμό του Φάρου με αντιαθλητικό φάουλ στον Λιακόπουλο.
18:37
1/2 βολές για τον Λιακόπουλο, επαναφορά από το κέντρο για τον Φάρο με τον Παπαμακάριο.
18:38
Ο Πετροδημόπουλος διαμορφώνει το 30-27.
18:38
Ο Γκίκας αστοχεί από τα 5 μέτρα, στο ριμπάουντ ο Πετροδημόπουλος.
18:39
Τρίποντο από τον Παμακάριο! Ο Φάρος Κερατσινίου πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 33-27.
18:41

Φάρος Κερατσινίου - Κηφισιά 33-27 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27.
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Καράμπουλας 8 (1), Μπατής 7 (1), Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 4 (1), Αγγελόπουλος, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 5 (1), Σκορδίλης.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 2, Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 10, Κασελάκης 6, Χρυσικόπουλος, Στίγκερς 3, Χογκ, Μπρίστολ 2, Σπυριδωνίδης.

18:44
Στατιστική ημιχρόνου
Φάρος Κερατσινίου: 33 πόντοι, 3/9 βολές (33%), 9/18 δίποντα (50%), 4/13 τρίποντα (31%), 15-4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 λάθη, 2 κοψίματα, 6 κλεψίματα, 12 κερδισμένα φάουλ.
Κηφισιά: 3/6 βολές (50%), 12/23 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 17-2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 λάθη, 1 κόψιμο, 3 κλεψίματα, 9 κερδισμένα φάουλ.
18:46
Ο Φάρος του Βαγγέλη Καράμπουλα θέλει να πετύχει νέα υπέρβαση στο Κύπελλο Ελλάδας απέναντι στην Κηφισιά του Λεωνίδα Κασελάκη!
18:53
Ο Μαυροειδής είναι ο κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων, έχοντας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κερδισμένα φάουλ.
18:53
Ο Παπαμακάριος ευστοχεί σε τρίποντο και στέλνει τη διαφορά στο +9 (36-27).
18:55
Ο Μαυροειδής στις βολές μετά το φάουλ του Πετροδημόπουλου.
18:55
Αστοχεί στην πρώτη.
18:55
Ευστοχεί στη δεύτερη (36-28, 21'05").
18:56
Η διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, μετά το καλάθι του Αγγελόπουλου (38-28).
18:57
Ο Μαυροειδής μειώνει σε 38-30, με 2/2 βολές.
18:58
Ο Παπαμακάριος κάνει το 40-30 για τον Φάρο Κερατσινίου.
19:00
Οι φιλοι των γηπεδούχων στο πλευρό της ομάδας τους για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!
19:00
Ο Μαυροειδής φτάνει τους 15 προσωπικούς πόντους (40-32).
19:01
Ο Μπατής (9π.) στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (42-32, 24'10").
19:02
Ο Λιακόπουλος σκοράρει από την κορυφή, για το 44-32!
19:02
Ο Μαυροειδής αστοχεί μπροστά στον Πετροδημόπουλο.
19:03
Ο Μαυροειδής σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Αγγελόπουλο και πάει στις βολές.
19:04
Στους 17 πόντους ο Έλληνας σέντερ, έχοντας σημειώσει τους μισούς πόντους της Κηφισιάς!
19:04
Έμμεσο τρίποντο από τον Μαυροειδή (44-35, 26'08").
19:05
Ο Σκορδίλης κάνει το 47-35, με γκολ-φάουλ!
19:05
Τάιμ άουτ στα 3'06" για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
19:07

19:08
Ο Παπαμάριος αστοχεί ελεύθερος για τρεις, στο ριμπάουντ ο Κασελάκης.
19:09
Ο Μαυροειδής (20π.) παλεύει μόνος του απέναντι στον Φάρο (47-39).
19:10
Ο Κασελάκης στις βολές, μετά το φάουλ του Σκορδίλη.
19:11
Ο Έλληνας φόργουορντ μειώνει σε 47-41, με 2/2 βολές.
19:12
Ο Κασελάκης αστοχεί για τρεις, 0/8 τρίποντα για την Κηφισιά στο ματς!
19:12
Βήματα του Στίγκερς, στα 3.1" για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
19:13
Τέλος τρίτης περιόδου (47-41).
19:14
Φάρος Κερατσινίου - Κηφισιά 47-41 (30')
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 47-41.
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Καράμπουλας 8 (1), Μπατής 9 (1), Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 6 (1), Αγγελόπουλος 2, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 10 (2), Σκορδίλης 3.
19:15
Ακόμα 10 αγωνιστικά λεπτά για να μάθουμε την τρίτη ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά, μετά τους Άρη και ΠΑΟΚ.
19:16
Ο Παπαμακάριος στέλνει τη διαφορά στο +8 (49-41, 30'57").
19:17
1/2 βολές από τον Κασελάκη (49-42, 31'10").
19:18
Ο Μπατής σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (52-42, 31'30")!
19:19
Ο Στίγκερς αστοχεί για τρεις, 0/10 τρίποντα η Κηφισιά σε 32'10" αγώνα!
19:20
Ο Φάρος του κόουτς Πολέμη θέλει να ολοκληρώσει ακόμα μια υπέρβαση απέναντι στην Κηφισιά και να περάσει στους "4" του Κυπέλλου!
19:22
Ακόμα 5'31" για να ολοκληρωθεί ο προημιτελικός, η διαφορά παραμένει στο +8 για τον Φάρο Κερατσινίου,
19:22
Ο Μαυροειδής κερδίζει φάουλ από τον Πετροδημόπουλο, 3ο ομαδικό.
19:25
Ο Κασελάκγης σκοράρει (52-46), κερδίζει φάουλ από τον Πετροδημόπουλο κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
19:26
Αστοχεί στη βολή, το ριμπάουντ ο Μπατής.
19:27
Ο Σκορδίλης σκοράρει με ταμπλό, στο +8 (54-46) ο Φάρος κι ενώ απομένουν 3'50" για τη λήξη.
19:27
Ο Λιακόπουλος αστοχεί για τρεις.
19:28
Λάθος από τον Λιακόπουλο, επίθεση για την Κηφισιά.
19:28
Τάιμ άουτ.
19:30
Ο Χατζηνικόλας πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της Κηφισιάς (1/12) στον αγώνα και μειώνει σε 54-49!
19:31
Σκοράρει ο Κασελάκης, μειώνει η Κηφισιά σε 54-51 και ο κόουτς Πολέμης καλεί τάιμ άουτ!

19:34
Ο Στίγκερς δίνει το προβάδισμα στην Κηφισιά (54-56)!
19:35
Σκοράρει ο Λιακόπουλος, 56-56.
19:35
Ακόμα 30".
19:35
Φάουλ του Παπαμακάριου στον Μαυροειδή, στις βολές ο Έλληνας σέντερ κι ενώ απομένουν 23.4".
19:36
19:36
Αστοχεί και στη δεύτερη!
19:36
Όλος ο χρόνος για τον Φάρο.
19:37
Ο Μαυροειδής κόβει τον Λιακόπουλο, η μπάλα για την Κηφισιά στα 3.8" για τη λήξη!
19:37
Ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
19:38
Ο Κασελάκης αστοχεί σε τρίποντο. Παράταση.
19:40
Τα στατιστικά της κανονικής διάρκειας του αγώνα.
19:41
Ο Μαυροειδής στις βολές, μετά το φάουλ του Μπατή.
19:42
1/2 βολές για τον Έλληνα σέντερ.
19:43
Ακόμα 3'35" για να ολοκληρωθεί η παράταση.
19:43
Ο Μαυροειδής μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Πετροδημόπουλου.
19:44
Φάουλ του Χατζηνικόλα στον Αγγελόπουλο, στα 2'32" για τη λήξη.
19:44
Αστοχεί στην πρώτη βολή.
19:45
Ευστοχεί στη δεύτερη και ισοφαρίζει (57-57).
19:45
Ο Λιακόπουλος ευστοχεί για τρεις! Στο 60-57 ο Φάρος.
19:46
Δεν μπορεί να απαντήσει ο Γκίκας, η μπάλα παραμένει στην Κηφισιά αφού ο Λιακόπουλος γλίστρησε κι έχασε την κατοχή.
19:46
Ακόμα 1'48" για το τέλος.
19:47
Ο Στίγκερς αστοχεί σε δυο σερί τρίποντα για την Κηφισιά.
19:48
Ο Αγγελόπουλος αστοχεί για τρεις.
19:48
Ο Μαυροειδής κερδίζει φάουλ από τον Σκορδίλη κι έχει δικαίωμα για βολές.
19:48
Ευστοχεί στην πρώτη.
19:49
Ευστοχεί και στη δεύτερη. 60-59 στα 58.2".
19:49
Αστοχεί για τρεις ο Λιακόπουλος!
19:50
Ο Χογκ χρεώνεται με βήματα, η μπάλα για τον Φάρο στα 27.4" για τη λήξη.
19:51
Φάουλ του Χρυσικόπουλου στον Καράμπουλα, στα 12.7". Βολές για τον έμπειρο γκαρντ.
19:51
Αστοχεί στην πρώτη. Μένει το 60-59.
19:51
Ευστοχεί στη δεύτερη. 61-59 και τάιμ άουτ για την Κηφισιά.
19:54
Άστοχο σουτ από τον Γκίκα, ο Φάρος Κερατσινίου στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!!!