Δεν καθάρισε η Μιλάνο

Η Μιλάνο πήγε στην Τοσκάνη για να τελειώσει τη σειρά με την Πιστόια, βρήκε όμως σε... τοίχο. Έχασε 82-71 και θα παίξει τουλάχιστον ένα ματς ακόμα.

Το +10 του πρώτου ημιχρόνου (45-35) κοίμισε τους παίκτες του Μπάνκι, με αποτέλεσμα να δεχθούν 25 πόντους στην τρίτη περίοδο και να βρεθούν στο -4 (60-56). Ουδέποτε έκτοτε μπόρεσαν ν' ανακτήσουν τον έλεγχο, αφού ο Λάνγκφορντ ήταν σε κακή ημέρα (2/9 σουτ), και παρά τους 21 πόντους γνώρισαν την ήττα που τους έβαλε σε περιπέτειες.

Αντίθετα η Σάσαρι έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά. Νίκησε 82-75 στον Μπρίντιζι και με 3-0 πέρασε στην επόμενη φάση. Γκρίν, Σακέτι, Ντρέικ και Τράβις Ντίνερ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στη νίκη των κυπελλούχων.