Πιο εύκολα δεν γίνεται για τη Σιένα

Άλλη μία εύκολη νίκη πέτυχε η Σιένα στα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος και με το 92-66 έκανε το 2-0 επί της Σάσαρι, απέχοντας ένα βήμα από την πρόκριση στους τελικούς.

Η ομάδα του Πιανιτζιάνι είχε διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (29-14), άνοιξε την υπέρ της διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (53-32) και παίρνοντας σκορ απ' όλους τους παίκτες δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Ο ΜακΚάλεμπ δεν χρειάστηκε να πετύχει περισσότερους από 13 πόντους, αφού την ίδια ώρα ο Αραντόρι είχε 12, ο Θόρτον 11, ο Λαβρίνοβιτς 10 και ο Νίκος Ζήσης 8 αλλά και 5 ασίστ.

Η Σάσαρι έδειξε και πάλι αδύναμη ν' ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, είχε πάλι κορυφαίο τον Πλίσνιτς, αλλά χωρίς άλλες λύσεις παραδόθηκε αμαχητί.