17η αγ.: Η Ρεάλ κατατρόπωσε τη Μάλαγα, ζορίστηκε η Μπαρτσελόνα

Ένα νέο σερί άρχισε η Ρεάλ, η οποία ξέσπασε στη Μάλαγα για την ήττα στη Μόσχα, την πρώτη εφετινή μετά από 31 ματς.

Η "βασίλισσα", με τον Σέρχιο Γιουλ να έχει 23 πόντους με 6/8 τρίποντα, είχε "χτίσει" διψήφιο προβάδισμα από τη δεύτερη περίοδο προτού φτάσει στο 88-67 επί μιας Ουνικάχα, η οποία δεν είχε παίκτη με περισσότερους από 10 πόντους (Κουζμίνσκας, Στίματς) και σούταρε με 18% από το τρίποντο (4/22).

Ήταν η 17η νίκη για την ομάδα του Πλάθα, η οποία ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο γύρο (πρώτη ομάδα στην ιστορία που καταφέρνει κάτι τέτοιο) και δεν απειλείται από τη δεύτερη Βαλένθια. Η ομάδα του Περάσοβιτς έχανε για 30 λεπτά από την Μπανταλόνα, αλλά με το επιμέρους 33-11 στην τέταρτη περίοδο και τους 22 πόντους από τον Πάου Ρίμπας έφτασε στο 85-69.

Μόνη τρίτη είναι πλέον η Μπαρτσελόνα. Οι "μπλαουγκράνα" έδειξαν κουρασμένοι και χωρίς τον Ναβάρο δυσκολεύτηκαν πολύ να κάμψουν την αντίσταση της Σεβίλλης. Δέχθηκαν όμως μόνο 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και σκοράροντας 19 επικράτησαν 62-57. Ο Άλεξ Αμπρίνες είχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 3 και 4 ριμπάουντ.

Τέλος, η Μπασκόνια υπέστη την όγδοη εφετινή ήττα της, χάνοντας 74-73 από τη Φουενλαμπράδα, παρά τους 18 πόντους του Πλάις και τους 14 των Νοσιόνι - Σαν Εμετέριο. Παρόλα αυτά δεν έχασε τη θέση της για το Copa del Rey. Το τρίποντο της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Άντι Πάνκο στα 2'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.