2η αγ.: Βιονική η Ρεάλ, διέλυσε την Μπασκόνια

Ούτε 48 ώρες δεν συμπληρώθηκαν από την αναμέτρηση στο Κάουνας και η Ρεάλ σκόρπισε 105-72 την Μπασκόνια στο "Παλάθιο δε Δεπόρτες" για τη 2η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με τον Τζέισι Κάρολ να τελειώνει το ματς με 7/12 τρίποντα και 25 πόντους και άλλους πέντε παίκτες με +10 πόντους η "βασίλισσα" έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο και με διψήφια διαφορά από το πρώτο μισό (58-42) πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδι. Η Μπασκόνια πήρε 25 πόντους και 8 ριμπάουντ από τον Τίμπορ Πλάις, αλλά ο Γερμανός σέντερ ήταν μόνος, καθώς ο Αντρές Νοσιόνι δεν βοήθησε όσο δείχνουν οι 15 πόντοι του.

Στην τοπική μάχη της Βαρκελώνης, η Μπαρτσελόνα πέτυχε δύσκολη νίκη στην έδρα της Μπανταλόνα. Μέχρι το 30' οι "μπλαουγκράνα" ήταν πίσω στο σκορ (58-47), ξέσπασαν ωστόσο στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους 36-22 έφτασαν στο 83-80. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 6 πόντους (1/2δ, 1/1τρ, 1/1β) και 4 ριμπάουντ σε 31:42.

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Μάλαγα, η οποία με 21 πόντους του Κέινερ-Μέντλι, επικράτησε 85-65 της Σεβίγια στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας και έδειξε να ξεπερνάει γρήγορα την απογοήτευση για την ήττα στο ΣΕΦ.

Πολύ καλή εμφάνιση στην εκτός έδρας νίκη της Μανρέσα, 88-71 την Ομπραντόιρο, έκανε ο Χάρης Γιαννόπουλος έχοντας 9 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 16:18 λεπτά. Από τους γηπεδούχους ο Βασίλης Ξανθόπουλος έμεινε άποντος, πήρε όμως 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ στην ήττα 80-66 της Βαγιαδολίδ στη Μαδρίτη από την Εστουδιάντες, όσους και ο συμπαίκτης του Παναγιώτης Βασιλόπουλος.