Η Μπαρτσελόνα απέκλεισε τη Ρεάλ στη δεύτερη παράταση

Μετά από μια επική μάχη στο Final-8 του Copa del Rey που διεξάγεται στη Βιτόρια η Μπαρτσελόνα νίκησε 111-108 στη δεύτερη παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης και εξασφάλισε την παρουσία της στον ημιτελικό του Σαββάτου. Καταιγιστικός ρυθμός, απίθανα καλάθια και διαδοχικές ανατροπές σ' ένα παιχνίδι που... δεν τελείωνε ποτέ!

Το ματς ήταν από κάθε άποψη συγκλονιστικό, αφού καμία εκ των δύο δεν εγκατέλειπε την προσπάθεια. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά, προηγούμενη σταδιακά 25-18 (10'), 44-39 και 57-51 (με σερί 10-0). Η "βασίλισσα" ωστόσο δεν παραδόθηκε ποτέ. Πλησίασε στον έναν (67-68 στο 30') και με τρίποντο του Γιουγ ισοφάρισε (73-73). Αμφότερες είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τη νίκη - πρόκριση, αλλά το 77-77 έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι "μπλαουγκράνα" ξέφυγαν 85-79, γρήγορα όμως η Ρεάλ αντέδρασε. Προσπέρασε 86-85 και 89-87 και (μετά από 1/3 βολές του Μάικλ) 93-90. Δεν έμελλε όμως το μεγάλο αυτό παιχνίδι να τελειώσει εκεί. Στην τελευταία προσπάθεια των Καταλανών για την ανατροπή ο Λόρμπεκ πήγε στις βολές, πέτυχε τη μία (έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη), ο Τόμιτς "κατέβασε" το επιθετικό, πάσαρε στον Σλοβένο φόργουορντ και αυτός στα 0.8'' ισοφάρισε (93-93).

Έχοντας ξεκάθαρα πια το μομέντουμ του αγώνα η Μπαρτσελόνα έκανε ακόμα μια προσπάθεια να απομακρυνθεί. Προηγήθηκε 102-98 με τον Τόμιτς, αλλά το τρίποντο του Γιουγ περιέπλεξε πάλι τα πράγματα. Ο Όλεσον πέτυχε ένα μεγάλο σουτ για το 106-103 και από τη στιγμή που η Ρεάλ έχασε την επίθεση, η ομάδα του Πασκουάλ απέκτησε τεράστιο αβαντάζ. Οι βολές του Ναβάρο ήταν εύστοχες για το 109-105, αλλά ο Γιουγ απάντησε με τρίποντο, προτού ο Χουέρτας πετύχει ένα ζευγάρι βολών και διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 46-49, 60-64, 77-77(κ.α), 93-93, 108-111

Ρεάλ: Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 15(2τρ, 7ρ), Σουάρεθ 2(5ρ), Ρέγες 2(6ρ), Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 18(2τρ, 8ασ), Ετσμάιερ 4, Μπέγκιτς, Κάρολ 17, Γιουγ 23(6/17τρ), Σλότερ 8

Μπαρτσελόνα: Σάδα 2, Χουέρτας 13(10ασ), Ναβάρο 11(1), Γιασικεβίτσιους, Ουάλας 11(2), Ραμπασέδα, Όλεσον 5(1τρ, 5ρ), Λόρμπεκ 17, Τζαβάι 6(5ρ), Μάικλ 26(10/14δ), Τόμιτς 20(11ρ)