Άγγιξε το double-double ο Giannis

Οι Μπακς πέτυχαν ακόμη μια νίκη επικρατώντας στη Μινεσότα των Τίμπεργουλβς με 95-85, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί θετική εμφάνιση, αγγίζοντας το double-double.

Μετά από ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο (28-15) οι Μπακς συνήλθαν και επικράτησαν εκτός έδρας των Τίμπεργουλβς με 95-85, με τη συμβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι καθοριστική, καθώς στο διάστημα που αγωνίστηκε το Μιλγουόκι πέτυχε 20 πόντους περισσότερους από τη Μινεσότα. Ο Έλληνας διεθνής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, αγγίζοντας ακόμη ένα double-double το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκρεγκ Μονρό με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από ηττημένους ξεχώρισε ο Άντριου Γουίγκινς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Αξίζει να σημειωθεί πως στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Αντετοκούνμπο έπεσε άτσαλα στο παρκέ και χτύπησε στο πρόσωπο, ωστόσο χρειάστηκε να καθίσει μόνο για λίγο στον πάγκο, πριν επανέλθει για να βοηθήσει την ομάδα του.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η οριακή νίκη των Γουόριορς επί των Νάγκετς στην παράταση με 111-108, σε ένα ματς που δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Παπανικολάου λόγω τραυματισμού, ενώ ελάχιστη ήταν η παρουσία του Στεφ Κάρι στο ματς (14'23"), ο οποίος πέτυχε 5 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, οι Κινγκς υπέταξαν τους Σανς με 142-119, με τον δικό μας Κώστα Κουφό να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Ντάλας Μάβερικς - Νιου Ορλίνς Πέλικανς (25-26 22-22 19-26 32-31) 98-105

Γιούτα Τζαζ - Μέμφις Γκρίζλις (28-25 18-20 20-24 18-15) 92-87(ΠΑ)

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Ντένβερ Νάγκετς (37-13 26-34 27-30 12-25) 111-108(ΠΑ)

Λος Άντζελες Κλίπερς - Φιλαδέφεια Σίξερς (31-29 38-23 34-22 27-25) 130-99