Διαγωνισμός τριπόντων στο Γκόλντεν Στέιτ, νικητές στο ντέρμπι οι Νικς

Ντουράντ, Γκριν, Κάρι και Τόμπσον μετέτρεψαν το ματς κόντρα στους Ντάλας σε... διαγωνισμό τριπόντων και οι Γουόριορς επικράτησαν με 116-95. Ποιος από τους τέσσερις είχε μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας; Όσο για το ντέρμπι της Νέας Υόρκης; Εκεί οι Νικς ήταν τα απόλυτα αφεντικά!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Γουόριορς, αυτή τη φορά κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς με 116-95. Στο παιχνίδι που έγινε στην "Oracle Arena", η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, ενώ τέσσερις παίκτες της πήραν μέρος και σε έναν... άτυπο διαγωνισμό τριπόντων. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 4/7 τρίποντα (57,1%), ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 4/6 (66.7%), ο Κλέι Τόμπσον είχε 4/7 (57.1%), ενώ ο Στέφεν Κάρι είχε 4/8 (50%). Συνολικά οι Γουόριορς είχαν 17/33 τρίποντα, δηλαδή ποσοστό μεγαλύτερο του 50%.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντουράντ με 28, ενώ ακολούθησαν οι Κάρι (24) και Τόμπσον (20). Από την άλλη για τους Μαβς ξεχώρισε ο Χάρισον Μπαρνς με 25 πόντους.

Στο ντέρμπι της Νέας Υόρκης μεταξύ Νικς και Νετς, νικητές αναδείχθηκαν οι πρώτοι με σκορ 110-96. Ήταν ένα μεγάλο βράδυ για τους Καρμέλο Άντονι και Κρίσταπς Πορζίνγκις με 22 πόντους και 21 αντίστοιχα. Η ομάδα του Μπρούκλιν ήταν ανώτερη σε όλα, οι γηπεδούχοι σούταραν με 29% και η διαφορά των πέντε πόντων (55-50) στο πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα δικαιολογημένη.

Στην επανάληψη ωστόσο οι γηπεδούχοι "ξύπνησαν" και ανέτρεψαν την κατάσταση. Ένα ξέσπασμα του Πορζίνγκις ήταν αρκετό για να βρεθεί η ομάδα της Νέας Υόρκης στο +14 (92-78) μέσα σε ελάχιστα λεπτά και τελικά να πάρει και τη νίκη στο φινάλε.