Κακή βραδιά για τους Έλληνες, "λύγισαν" Μπακς και Γκρίζλις (VIDEOS)

Δεν ήταν η μέρα τους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρά τους 12 πόντους που σημείωσε δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα των Μπακς στην παράταση από τους Πέισερς, ενώ Κουφός και Καλάθης πέτυχαν από 10 και 4 πόντους αντίστοιχα στην ήττα των Γκρίζλις από τους Ουίζαρντς με 107-87. Τρομερό ματς στο Σαν Αντόνιο με τον Ίρβινγκ να πετυχαίνει 57 πόντους!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρά το γεγονός πως έμεινε στο παρκέ για 35 λεπτά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για τους Μπακς. Ο Έλληνας γκαρντ/φοργουορντ ήταν άστοχος σε αρκετά σουτ τελειώνοντας το ματς με 12 πόντους με 4/14 προσπάθειες και 4/6 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε ένα μπλοκ. Τα γρήγορα φάουλ με τα οποία χρεώθηκε τον κράτησαν στον πάγκο αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα τα "ελάφια" να στερηθούν τις υπηρεσίες του. Ο Μίντλετον έχασε το τελευταίο σουτ με το σκορ στο 96-96 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι Πέισερς ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με 109-103.

(Στάκεϊ 25, Σκόλα 17, Χιλ 17 – Κάρτερ-Γουίλιαμς 28, Ιλιασόβα 19, Μιντλετον 18)

Πολύ καλός ήταν ο Κουφός στην ήττα των Γκρίζλις από τους Ουίζαρντς. Ο Έλληνας σέντερ αγωνίστηκε για 24 λεπτά και σημείωσε 10 πόντους με 5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ, ενώ ο Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 28 λεπτά σαν έκτος παίκτης, για να πετύχει 4 πόντους (1/9 σουτ), να μαζέψει 7 ριμπάουντ και να μοιράσει 3 τελικές πάσες. Από τις "αρκούδες" ξεχώρισε ο Γκριν με 13 πόντους, ενώ για τους Ουίζαρντς οι Γουόλ και Γκόρτατ ήταν ασταμάτητοι πετυχαίνοντας από 21 και 22 πόντους αντίστοιχα.

(Γκορτατ 22, Γουολ 21, Πιρς 17 – Στόουκς 13, Γκριν 13)

Απίστευτο ματς έγινε στο Σαν Αντόνιο, εκεί όπου οι Σπερς διασταύρωσαν τα ξίφη τους με τους Καβαλίερς. Άνθρωπος του αγώνα ήταν φυσικά ο Ίρβινγκ με τον Αμερικανό να κάνει ρεκόρ καριέρας και να σημειώνει 57 (!) πόντους με 13/25 δίποντα, 7/7 τρίποντα και 10/10 βολές. Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 110-110 και τον Ίρβινγκ να πετυχαίνει 9 σερί πόντους και buzzer-beater τρίποντο στο τέλος για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί σκόραρε άλλου 11 και χάρισε την τεράστια νίκη στους Καβαλίερς, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του.

(Πάρκερ 31, Λέοναρντ 24, Γκριν 24, Ντάνκαν 18 – Ίρβινγκ 57, Τζέιμς 31, Τόμσον 12)