Ο Στίφεν Κάρι υπέταξε και τους Ρόκετς (VIDEO)

Με έναν απίστευτο Στίφεν Κάρι που πέτυχε 34 πόντους, οι Γουόριορς έκαναν το 1-0 κόντρα στους Ρόκετς, επικρατώντας με 110-106.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Στίφεν Κάρι επιβεβαίωσε τον τίτλο του MVP που κατέκτησε στην regular season. Ο ηγέτης των Γουόριορς πραγματοποίησε μια συγκλονιστική εμφάνιση κόντρα στους Ρόκετς, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 110-106, παίρνοντας κεφάλι στη σειρά. Ο Κάρι τελείωσε το ματς με 34 πόντους με 13/22 σουτ, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής, ενώ πολλές βοήθειες έδωσε και ο Λίβινγκστον ο οποίος σημείωσε άλλους 18 πόντους.

Για τους Ρόκετς σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζέιμς Χάρντεν αγγίζοντας το triple-double (28 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα. Πέρα όμως από την ήττα το Χιούστον ανησυχεί και για την κατάσταση του Ντουάιτ Χάουαρντ που αποχώρησε τραυματίας απότην αναμέτρηση μετά από 26 λεπτά αγώνα λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο.

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Χιουστον Ρόκετς (24-31, 34-24, 26-24, 26-27) 110-106 [1-0]

Μπαρνς 14, Γκριν 13 (12ρ., 8ασ.), Μπόγκουτ, Τόμπσον 15, Κάρι 34 (6/11τρ., 6ρ., 5ασ.), Ιγκουοντάλα 4, Λι 2, Λίβινγκστον 18 (6ρ.), Εζέλι 6, Μπαρμπόσα 4

Αρίζα 20, Σμιθ 17 (7ρ., 5ασ.), Χάουαρντ 7 (13ρ.), Χάρντεν 28 (11ρ., 9ασ., 4κλ.), Τέρι 7, Τζόουνς 5, Πριχιόνι 4, Καπέλα 9, Μπρούερ 9.