Πλεονέκτημα ξανά για Γουόριορς και 2-2

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έδωσαν απαντήσεις τα ξημερώματα της Παρασκευής, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 103-82 και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών σε 2-2. Επέστρεψε ο Στίφεν Κάρι ολοκληρώνοντας το ματς με 22 πόντους, ενώ ο Λεμπρόν έμεινε στους 20.

Οι Γουόριορς μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και φρόντισαν να δείξουν από νωρίς στους γηπεδούχους ότι δεν είναι διατεθειμένοι να παραδώσουν τα "όπλα" στους τελικούς του ΝΒΑ. Από την πρώτη περίοδο "έχτισαν διαφορά", ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 54-42.

Στην 3η περίοδο ο Λεμπρόν και η παρέα προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι καταφέρνοντας να περιορίσουν τη διαφορά στο τέλος του 12λεπτου στο -6 (70-76). Στο τέλος όμως το Γκόλντεν Στέιτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του και εκμεταλλευόμενο την αστοχία "έτρεξαν" ένα επιμέρους 27-12 και κατάφερνα να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 103-82.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Στίφεν Κάρι και Αντρέ Ιγκουοντάλα με 22 πόντους έκαστος, ενώ για τους Καβαλίερς ο Μοζγκόφ προσπάθησε να κρατήσει τα προσχήματα με τους 28 πόντους που σημείωσε, δίχως όμως να καταφέρει και πολλά πράγματα.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς βρέθηκε σε κακή μέρα και έμεινε στους 20 πόντους, μην μπορώντας σε αυτό το κρίσιμο 4ο παιχνίδι να βρει λύσεις για την ομάδα του.

Πλέον οι Γουόριορς ανακτούν το πλεονέκτημα έδρας, ελπίζοντας στο εξής να το εκμεταλλευτούν και να φτάσουν στην κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου, την ώρα που ο "βασιλιάς" Λεμπρόν παραμονεύει για να ξανακάνει τη "ζημιά".

Τα δωδεκάλεπτα: 24-31, 42-54, 70-76, 82-103

Κλίβελαντ Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 20 (7/22 σουτ 12ρ., 8ασ.), Μοζγκόφ 28 (10ρ.), Τόμπσον 12 (13ρ.), Σάμπερτ 5 (7ρ.), Ντελαβεντόβα 10 (2/9τρ., 4ασ.), Τζόουνς, Πέρκινς 2, Σμιθ 4.

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς 14 (8ρ.), Γκριν 17 (7ρ., 6ασ.), Κάρι 22 (8/17 σουτ, 4/7τρ., 6ασ.), Ιγκουοντάλα 22 (4/9τρ., 8ρ.), Τόμπσον 9 (1/5τρ.), Λι 9 (5ρ.), Σπέιτς1, Λίβινγκστον 7 (8ρ., 4ασ.), Μπαρμπόσα 2.