"Χαστούκι" στους Λέικερς

Το "φάντασμα" του Κόμπε συνεχίζει να πλανάται πάνω από τους Λέικερς οι οποίοι γνώρισαν νέα οδυνηρή ήττα, αυτή τη φορά από τους Τίμπεργουλβς στο Λος Άντζελες με 113-105. Είχαν Ντουράντ οι Θάντερ, δεν χάνουν εντός οι Σανς.

Οι Τίμπεργουλβς αντιμετώπισαν του Λέικερς με στόχο την 5η τους νίκη στα επτά πρώτα ματς της σεζόν και την πήραν με χαρακτηριστική ευκολία. Η είδηση της βραδιάς ήταν, πάντως, το ρεκόρ των 47 πόντων στην πρώτη περίοδο, την καλύτερη περίοδο στην ιστορία της ομάδας. Στο διάστημα αυτό ο Κέβιν Λοβ πέτυχε 18 πόντους, ενώ Κέβιν Μάρτιν σταμάτησε στους 16.

Ο Λοβ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Μάρτιν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 27 πόντους σε 33 λεπτά.

Οι Λέικερς από την άλλη, είχαν να επιδείξουν μόνο την σχετικά καλή παρουσία του Στιβ Μπλέικ (19 πόντοι, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Ο Κέβιν Ντουράντ τα έκανε όλα στην αναμέτρηση των Θάντερ με τους Ουίζαρντς και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 106-105 στην παράταση. Ο σταρ της Οκλαχόμα σκόραρε 33 πόντους με 11/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 8/9 βολές, μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 1 κόψιμο και έμεινε στο παρκέ για 46 λεπτά. Έβαλε δε το τρίποντο με το οποίο οδηγήθηκε ο αγώνας στην παράταση και εκεί τις δυο βολές που έγραψαν το τελικό σκορ.

Εντυπωσιακοί σε ένα ακόμη παιχνίδι οι Σανς επικράτησαν με 101-94 των Πέλικανς και πανηγύρισαν την πέμπτη φετινή τους νίκη σε σύνολο επτά αγώνων, κάνοντας έτσι το 4-0 στο γήπεδό τους.