Νίκη στο φινάλε για τους Μπακς

Την ήθελαν, την άξιζαν και την πήραν. Με καλάθι του Τζέριντ Μπέιλες 1.3" πριν από το φινάλε, οι Μπακς επικράτησαν των Μπουλς με 92-90 και μείωσαν σε 3-1 τη σειρά. Δεν έφταναν για τους "ταύρους" οι 33 πόντοι του Μπάτλερ, 10 πόντοι σε 26 λεπτά από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Μπακς έμοιαζαν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το τέλος για τη νίκη, την πρώτη τους στη σειρά με τους Μπουλς που ήθελαν να "καθαρίσουν", χωρίς να χρειαστεί να γυρίσουν στο Σικάγο. Παίζοντας σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βοηθούσε παντού έχοντας 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο στο πρώτο 12λεπτο, που βρήκε τους "ταύρους" στο +4 (19-23).

H ομάδα του Μιλγουόκι μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει (29-29) εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των Μπουλς, αλλά και να φτάσει στο +10 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 50-50.

O Μπάτλερ συνέχιζε να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση, ο Πάου Γκασόλ πήρε... μπρος, ωστόσο αυτό δεν πτόησε καθόλου τους Μπακς που παίζοντας πολύ καλή άμυνα έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων. Το τελευταίο δωδεκάλεπτο έκρυβε συγκλονιστικό φινάλε. Με ένα μικρό σερί 6-0 οι Μπουλς ισοφάρισαν σε 90-90, 1,3" πριν από το τέλος και όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση.

Η ομάδα του Κιντ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Μπέιλες πήρε την πάσα από την επαναφορά και με εύκολο λέι απ έγραψε το 92-90 που ήταν και το τελικό σκορ. Καλός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο διάστημα που αγωνίστηκε, καθώς σημείωσε 10 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ σε 26 λεπτά.