Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία 95-65

Ούσα σοβαρή στο δεύτερο ημίχρονο και ανοίγοντας τη διαφορά απέναντι στην αδύναμη Νέα Ζηλανδία, η Εθνική ομάδα νίκησε 95-65 σε ένα ακόμη φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Μουντομπάσκετ. Άρεσε όταν ξέφυγε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Επόμενος φιλικό την Τετάρτη (20/8, 21:15) με την Τουρκία στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά η Ελλάδα μετά το πεντάλεπτο άρχισε να ξεφεύγει. Η Νέα Ζηλανδία, όμως, αντιδρούσε και έμενε κοντά στο σκορ ούσα απειλητική. Ο Βουγιούκας με 1/2 βολές, πάντως ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το σκορ το πρώτου δεκαλέπτου (26-23).

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με την Εθνική να προηγείται με 31-30. Ο Φώτης Κατσικάρης πέρασε στο παρκέ τους Κώστα Σλούκα, Βαγγέλη Μάντζαρη και Νίκο Ζήση, χαμηλώνοντας το σχήμα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια με 50-48.

Από την τρίτη περίοδο και μετά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άρχισε σιγά-σιγά να ανεβάζει ταχύτητα και να ανοίγει τη διαφορά. Οι Νεοζηλανδοί δυσκολευόντουσαν να βρουν λύση απέναντι στην άμυνα της Εθνικής μας, κάνοντας διαδοχικά λάθη. Ο Καϊμακόγλου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (64-55). Ο Κόρεϊ Ουέμπστερ μείωσε σε 66-58 για να κάνει ο Κώστας Παπανικολάου έπειτα από κλέψιμο το 70-58 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Η Εθνική μας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 78-59.

Η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβηκε στο 32ο λεπτό στους 21 πόντους, ύστερα από καλάθι του Ανδρέα Γλυνιαδάκη (82-61)). Η Νέα Ζηλανδία έριξε την διαφορά στους 20 πόντους, ενώ ο Πρίντεζης έκανε το 86-64 στο 26'. Η Εθνική μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 95-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-48, 78-59, 95-65.

Ελλάδα: Μπουρούσης 15(1), Ζήσης 14(2), Βασιλειάδης 9(3), Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 14(2), Σλούκας 5(1), Καϊμακόγλου 7(1), Γιάνκοβιτς 3(1), Βουγιούκας 9, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 3.

Νέα Ζηλανδία: Τάιτ 2, Πένι 14(3), Βούκονα 4, Κένι, Ουέμπστερ 13(3), Αμπεκρόμπι 6, Άντονι 2, Φοτού 6, Φρανκ 4, Λι 5(1), Τ. Ουέμπστερ 4(1), Χορβαθ 5.

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα όποτε υπάρχει νέα καταχώρηση - δεν χρειάζεται refresh