Τουρκία - Ελλάδα 72-76

Η Εθνική ομάδα επικράτησε 76-72 της Τουρκίας στην τελευταία φιλική αναμέτρηση πριν από το Mundobasket της Ισπανίας και ολοκλήρωσε ιδανικά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ενόψει της σπουδαίας διοργάνωσης που αρχίζει στις 30 Αυγούστου.

Δεν πήρε περισσότερο από έναν αγώνα στον Φώτη Κατσικάρη για να παρουσιάσει την εθνική ομάδα, ακριβώς όπως την σχεδίαζε αγωνιστικά. Η Ελλάδα νίκησε την Τουρκία και στην Κωνσταντινούπολη, με 76-72 δείχνοντας την βελτίωσή της και με τον Νικ Καλάθη να παίρνει από την αρχή την μπαγκέτα.

Οι αγώνες προετοιμασίας είναι περισσότερο για να βλέπει ο προπονητής τις αδυναμίες και τι πρέπει να διορθωθεί. Οι δύο συγκεκριμένες αναμετρήσεις ήταν πολύτιμες, διότι ο βασικός πλέι μέικερ έπαιξε μόνο σε αυτές, οπότε αρχίζουν και φαίνεται η σημαντικότητα της παρουσίας του. Μέχρι όμως ο Καλάθης να βρει ρυθμό, η εθνική, βρέθηκε να χάνει με 11-0 από την Τουρκία καθώς υπήρχε μεγάλο ζήτημα στην αντιμετώπιση του πικ εν ρολ.

Η επίθεση έδωσε την λύση καθώς ο ανεβασμένος ρυθμός, κούρασε τους Τούρκους και μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Μπουρούση πρωταγωνιστή, η Ελλάδα ισοφάρισε 13-13.

Ένα άλλο στοιχείο της ομάδας θα είναι οι συχνές αλλαγές και αυτές κόστισαν ώστε οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν πάλι εκμεταλλευόμενοι την είσοδο του Βουγιούκα και τις αμυντικές αδράνειες. Το 22-15 στο 9’ δεν έλεγε πολλά διότι ο Έλληνας σέντερ βρήκε τον ρυθμό του και με τον Ζήση να πασάρει η διαφορά καλύφθηκε στο 12(22-21). Πάλι οι αντίπαλοί μας ξέφυγαν 35-26, αλλά ο Πρίντεζης και ο Μπουρούσης ήταν σαρωτικοί στην ρακέτα και το ημίχρονο έκλεισε 39-39.

Η Ελλάδα πατώντας καλύτερα και με τον Καλάθη να αισθάνεται πιο άνετα, μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ έχοντας ως όπλο τις γρήγορες επιθέσεις και την πίεση στην άμυνα. Δεχόμενοι μόλις τέσσερις πόντους μέχρι το 25, οι διεθνείς μας πέρασαν μπροστά 47-50 και 51-57 στο 28’. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν γρήγορα, καθώς εμφανίστηκε η έτερη αδυναμία, τα αμυντικά ριμπάουντ και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην τελευταία περίοδο.

Η εθνική μας προηγήθηκε με 65-73 χάρις σε καλάθι του Σλούκα στο 37’, αλλά πάλι δεν κατάφερε να βρει τρόπο να τελειώσει τον αγώνα διότι χαλάρωσε στην άμυνα και δεν υπήρξε το σημείο αναφοράς στην επίθεση. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 70-73, ο Βασιλειάδης με 3/4 βολές ήταν αυτός που σφράγισε την νίκη, στο τελευταίο φιλικό πριν από την έναρξη του Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76

Τουρκία (Αταμάν): Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3 (1), Χέρσεκ 3, Πρέλντζιτς 18 (2), Τουντσερί 6 (2), Σαβάς 2, Γκονλούμ 5, Αρλσάν 9 (1), Ασίκ 12, Ακιόλ 8 (1), Οσμάν 2.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (5/6δ, 2/3τρ), Ζήσης 7, Βασιλειάδης 3, Καλάθης 11 (1), Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11 (4/6δ), Πρίντεζης 13 (4/8δ, 5/5β), Μάντζαρης (0/2τρίπ., 1ασ.), Αντετοκούνμπο 5.

Το live του φιλικού

20:14
Καλησπέρα σας!
20:14
Σε περίπου 20 λεπτά αναμένεται να αρχίσει το παιχνίδι ανάμεσα στην Τουρκία και την Ελλάδα.
20:21
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν προθέρμανση και σε λίγο θα περάσουν μπροστά από τους πάγκους των ομάδων τους για τις τελευταίες οδηγίες.
20:28
Η Εθνική μας στο εναρκτήριο παιχνίδι της αντιμετωπίζει τη Σενεγάλη.
20:33
Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων και ακολούθησαν οι ύμνοι των δύο χωρών.
20:38
Άρχισε το ματς!
20:41
Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγούνται με 6-0.
20:42
Τάιμ άουτ από τον Φώτη Κατσικάρη.
20:43
Ακόμα ένα τρίποντο για τους Τούρκους και 9-0 στο 3'.
20:44
Ο Ασίκ έκανε το 11-0. Τρίποντο του Μπουρούση και 11-3.
20:44
Δυνατό ξεκίνημα από τους Τούρκους που ελέγχουν το ματς.
20:46
Ο Αντετοκούμπο μείωσε σε 13-9.
20:49
Η Εθνική ισορρόπησε τον αγώνα και πλέον η διαφορά των δύο ομάδων είναι στο καλάθι (15-13).
20:51
Ο Πρέλτζιτς σημειώνει ένα εξαιρετικό καλάθι και κάνει το 18-13. Ο Καλάθης μειώνει σε 18-15 στο  8'.
20:53
Η Εθνική μειώνει σε 22-19 με τον Βουγιούκα.
20:53
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-19 για τους Τούρκους.
20:56
Τα στατιστικά: 9/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.
21:00
Η διαφορά πέφτει στον πόντο.
21:00
Τρίποντο από τον Οσμάν και 25-21 στο 13'.
21:03
2/2 βολές από τον Πρίντεζη και 25-24 στο 14'.
21:05
Ο Πρέλτζιτς έκανε το 27-24.
21:05
2/2 βολές από τον Τσενκ Ακιόλ και 29-24.
21:09
Οι Τούρκοι ξεφεύγουν με οκτώ πόντους (34-26).
21:12
Μείωσαν οι διεθνείς μας 35-31, ακόμα 2:31'' για το τέλος του αγώνα.
21:13
Στο καλάθι οι διεθνείς με τον Πρίντεζη (35-33). 7-0 σερί για την Εθνική, ο Πρίντεζης έχει ήδη 11 πόντους. Τάιμ άουτ στο ματς.
21:17
38-37, μειώνει ο Μπουρούσης.
21:18
1/2 βολές από τον Ακιόλ και 39-37.
21:19
Ξανά ο Μπουρούσης ισοφαρίζει σε 39-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώνεται το ημίχρονο.
21:34
Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο!
21:34
Κάρφωμα του Βουγιούκα και 39-41.
21:41
O Ασίκ με 2/2 βολές έκανε το 43-43 για να πετύχει ο Παπανικολάου το 43-45.
21:41
Η Εθνική μας έχει 1/9 τρίποντα, ενώ έχει 17/28 δίποντα. Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
21:45
Τρίτο φάουλ του Νικ Καλάθη, ο οποίος θα περάσει στον πάγκο και στη θέση του θα μπει ο Μάντζαρης.
21:46
Ο Γκουνλούμ μείωσε στο καλάθι.
21:48
Ο Αντετοκούνμπο στη θέση του Πρίντεζη.
21:48
Τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο και 51-55 στο 27'.
21:49
Ο Μπουρούσης έκανε το 51-57, 1:54'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
21:51
Τρίποντο από τον Τουντσερί και 57-57, τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
21:55
Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με 57-57.
21:55
3/14 τρίποντα για την Εθνική.
21:56
Άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο.
21:57
Οι Τούρκοι έχουν εκτελέσει 21 βολές, η Εθνική μας έχει 8/9.
21:58
Ο Τουντσερί με 2/2 βολές έκανε το 59-57 στο 31'.
21:58
Τρίποντο από τον Πρέλτζιτς και 62-59.
21:59
Τρίποντο από τον Καλάθη και στο +2 η Εθνική.
22:03
Χωρίς σκορ οι δύο ομάδες στο τελευταίο δίλεπτο.
22:04
1/2 βολές από τον Βουγιούκα και 63-65.
22:05
Στο +4 η Εθνική με τον Σλούκα.
22:05
Μόλις έξι πόντους οι Τούρκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο.
22:06
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Παπανικολάου και 63-69 στο 36'.
22:08
Στο +8 με τρίποντο του Σλούκα (73-65).
22:10
Καλάθι και φάουλ από τον Αρσλάν που μειώνει σε 68-73.
22:11
Στους τρεις η διαφορά.
22:15
Ακόμα 42 δευτερόλεπτα για το τέλος. Έχουμε τάιμ άουτ.
22:16
Βολές για τον Μπουρούση.
22:18
0/2 βολές ο Μπουρούσης.
22:20
Η Εθνική νίκησε με 76-72 την Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη στο τελευταίο της φιλικό.