Γαλλία - Σερβία 85-90 (VIDEO)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, η Σερβία νίκησε με 90-85 και τη Γαλλία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ. Στράφι για τους "τρικολόρ" η καταπληκτική εμφάνιση του Μπατούμ.

Η Σερβία έκανε πράγματα που δεν μας είχε συνηθίσει στις αρχές του αγώνα. Έτρεξε καλά το γήπεδο σε κάθε ευκαιρία για να μην δώσει την ευκαιρία στη γαλλική άμυνα να στηθεί και, αν εξαιρέσει κανείς το 10-9 των Γάλλων, κατάφερε να ελέγξει απόλυτα το ματς. Οι μηχανές του Μίλος Τεόντοσιτς πήραν γρήγορα μπροστά, ο Ραντούλιτσα έβαλε το δικό του λιθαράκι με την κτηνώδη δύναμή του και η Σερβία έχτισε νωρίς διαφορά (10-20, 15-30).

Η Γαλλία έδειχνε υπνωτισμένη, ειδικά στην άμυνα, όπου δέχθηκε πολλά εύκολα καλάθια λόγω της καλής κίνησης των Σέρβων χωρίς την μπάλα. Μείωσε σε 21-30 αλλά στη συνέχεια η Σερβία, με νέο κρεσέντο του Τεόντοσιτς αλλά και την πινελιά του γενναίου Κάλινιτς, έφτασε τη διαφορά και πάλι σε υψηλά επίπεδα (25-43) για να κλείσει το ημίχρονο στο +12 (32-46).

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι δεν έδειξαν καμία διάθεση να αφήσουν τα ηνία του ματς. Το ελαφρύ σχήμα της Γαλλίας (με το Ντιό σέντερ) δεν τους προβλημάτισε, ούτε καν οι πόντοι του Μπατούμ που πάλευε μόνος του για τους "τρικολόρ". Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς έβαλε στην εξίσωση του σκοραρίσματος και τον Κρστιτς και διατήρησε σχετικά άνετα το μεγάλο προβάδισμά της (32-49, 41-57, 46-61).

Η Γαλλία τα έπαιξε όλα για όλα στην τελευταία περίοδο, δυναμώνοντας πρώτα απ' όλα την άμυνά της. Κατέβασε μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους εννιά πόντους και στη συνέχεια, με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, έβγαλε ανοιχτά τρίποντα με τα οποία ψαλίδισε το χάντικαπ στους τέσσερις πόντους (61-65 στο 35'). Σ' εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση του Μπογκντάνοβιτς που κράτησε τη Σερβία σε απόσταση σχετικής ασφαλείας (66-72) ενώ στο 37' ο Τεόντοσιτς διαμόρφωσε με τρίποντη βόμβα το 68-77.

Το φεστιβάλ τριπόντων συνεχίστηκε και ο Ερτέλ μείωσε στους 3 (79-82) ένα λεπτό πριν από το τέλος, ενώ στα 22 δευτερόλεπτα ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε δίποντο. Ο Ερτέλ έβαλε μόνο μία βολή στα 18 δευτερόλεπτα (82-84) και ο Κάλινιτς χάρισε αέρα τεσσάρων πόντων στη Σερβία με δικό του ζευγάρι βολών (82-86). Ο Ερτέλ πήρε την ευθύνη και αστόχησε στα 8 δευτερόλεπτα και ο Μπιέλιτσα έβαλε τους τίτλους τέλους από τη γραμμή του φάουλ.

Tα δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90

Γαλλία: Ερτέλ 12(1τρ, 6ασ), Μπατούμ 35(3/5δ, 8/12τρ, 3ασ), Α.Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3(1), Φουρνιέ 10(2), Πιετρίς, Γκομπέρ 4(5ρ), Μπο.Ντιό 13(3/5τρ, 10ρ, 5ασ), Ζελαμπάλ 2

Σερβία: Τεόντοσιτς 24(4/5δ, 5/7τρ, 3ασ), Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13(2/3τρ, 4ασ), Μπιέλιτσα 10(7ρ, 5ασ), Μάρκοβιτς 11(4/7δ, 1τρ, 5ασ), Κάλινιτς 8, Μπίτσεβιτς, Κρστιτς 11(4/9δ), Ραντούλιτσα 11(4/7δ, 4ρ)

To live του αγώνα

22:53
Καλησπέρα σε όλους! Σε λίγα λεπτά αρχίζει ο δεύτερος ημιτελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανάμεσα στη Γαλλία και τη Σερβία! Λοβέρν, Ντιαό, Μπατούμ, Ερτέλ και Ζελαμπάλ θα είναι η βασική πεντάδα των Γάλλων! Με τους Τεόντοσιτς, Μπιέλιτσα, Κάλινιτς, Μάρκοβιτς και Ραντούλιτσα θα ξεκινήσουν οι Σέρβοι!
23:00
Επίσης επιχειρούν με κάθε ευκαιρία να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Ραντούλιτσα ο οποίος παίρνει φάουλ από τον Λοβέρν και θα εκτελέσει τις πρώτες βολές του αγώνα.
23:02
Για πρώτη φορά μπροστά η Γαλλία που κάνει το σκορ 10-9 με εύστοχο τρίποντο του Νικολά Μπατούμ
23:03
Άμεση απάντηση από τον Μίλος Τεόντοσιτς! Πάλι μπροστά η Σερβία με 12-10!
23:05
Πολύ καλοί και στην άμυνα οι Σέρβοι που αναγκάζουν τους Γάλλους να μείνουν με τη μπάλα στα χέρια.
23:10
Σερί 11-0 από τη Σερβία που παίρνει διαφορά 10 πόντων (20-10)!
23:13
Τέλος πρώτης περιόδου με τον Ρούντι Γκομπέρ να διώχνει τη μπάλα πάνω από το στεφάνι και να αποτρέπει ένα εύκολο καλάθι κρατώντας το σκορ στο 21-15 υπέρ των Σέρβων.
23:16
Εξαιρετικός ο Τεόντοσιτς που μέχρι στιγμής έχει 8 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/2! Έχει δώσει επίσης 2 ασίστ ενώ ξεκινάει το δεύτερο δεκάλεπτο με εύστοχο τρίποντο!
23:18
Ο Τεόντοσιτς (13 πόντοι) σκοράρει ξανά και η Σερβία πάει στο +11 (26-15) το οποίο συνιστά τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα έως τώρα!
23:39
Ημίχρονο με τη Σερβία στο +14! Η Γαλλία έχει κάνει 10 λάθη και βρίσκεται πίσω στο σκορ 46-32! Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού μέχρι στιγμής ο Τεόντοσιτς με 18 πόντους! Τους 10 έχει φτάσει για τους Γάλλους ο Νικολά Μπατούμ!
23:41
Προς το παρόν οι Σέρβοι χάνουν τη μάχη των ριμπάουντ 18-13 αλλά μοιράζονται τη μπάλα (έχουν 12 ασίστ), είναι εξαιρετικά εύστοχοι καθώς έχουν 13/23 δίποντα και 5/7 τρίποντα ενώ έχουν κάνει και 5 κλεψίματα!
23:54
Το βιολί του ο Τεόντοσιτς που ξεκινάει και το δεύτερο ημίχρονο με εύστοχο τρίποντο!
00:09
Ο Μπατούμ (18 πόντοι) κάνει ότι μπορεί αλλά η Σερβία πάει στην τελευταία περίοδο με +15 (61-46)!
00:12
Η Γαλλία παίζει το τελευταίο της χαρτί και ξεκινάει το τέταρτο δεκάλεπτο με πιεστική άμυνα και ένα σερί 5-0 που της επιτρέπει να μειώσει στους 10 (61-51)!
00:20
Και ξαφνικά έχουμε παιχνίδι! Με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Ντιαό και Μπατούμ η Γαλλία κατεβάζει τη διαφορά στους 6 (63-57)!
00:21
Νέο τρίποντο από τον Φουρνιέ και οι Γάλλοι πλησιάζουν κι άλλο μειώνοντας 65-61!!!
00:25
Κι άλλο τρίποντο από τον Μπατούμ που έχει 6/8 και πυροβολεί από παντού!
00:29
Τα πέντε εύστοχα τρίποντα της Γαλλίας στην τέταρτη περίοδο την έχουν βάλει πάλι στο παιχνίδι, ενώ αμυντικά έχει εξαφανίσει τον Τεόντοσιτς που έχει πετύχει μόνο τρεις πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.
00:31
Να όμως που κάνει την εμφάνιση του την κατάλληλη στιγμή! Μεγάλο τρίποντο από τον Τεόντοσιτς που στέλνει τη διαφορά στο +9 (77-68) σε πολύ κρίσιμο σημείο!
00:31
Ο Μπατούμ βέβαια δεν καταλαβαίνει τίποτα και απαντάει με τον ίδιο τρόπο φτάνοντας τους 30 πόντους με 7/10 τρίποντα!
00:32
Εφτά τρίποντα και για τη Γαλλία σε αυτή την περίοδο με τον Ντιαό να βρίσκει πάλι στόχο πίσω από τα 6.75 μέτρα και να μειώνει ακόμα περισσότερο!
00:34
Πραγματικός βομβαρδισμός από τους Γάλλους! Τρίποντο και από τον Ερτέλ με τη διαφορά να πέφτει στους τρεις (82-79) ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα!
00:36
Ο Ερτέλ βάζει τρίποντα ακόμα και όταν δεν μετράνε πλέον. Ευτυχώς για τους Σέρβους ο Τεόντοσιτς πρόλαβε να του κάνει φάουλ πριν σουτάρει!
00:37
Βάζει όμως μόνο τη μια βολή και οι Γάλλοι αναγκαστικά κάνουν φάουλ στον Κάλινιτς με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν ακόμα.
00:38
Απόλυτα εύστοχος ο Κάλινιτς που κάνει το σκορ 86-82. Τάιμ άουτ από τη Γαλλία.
00:39
Ο Ερτέλ παίρνει την επίθεση, αστοχεί και οι Γάλλοι στέλνουν στις βολές τον Μπιέλιτσα με εφτά δευτερόλεπτα να απομένουν ακόμα.
00:40
88-82 αλλά ο Μπατούμ με ένα ακόμα τρίποντο μειώνει 88-85 στα τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη! Τάιμ άουτ από τους Σέρβους αυτή τη φορά!
00:41
Απίθανα πράγματα από τους Γάλλους που έχουν 9/12 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο!!!