ΗΠΑ - Φινλανδία 114-55

One... team show! Οι Αμερικανοί θύμισαν την αξεπέραστη ομάδα του 1992 και με αντίπαλο τη Φινλανδία έκαναν επίδειξη δύναμης, επικρατώντας 114-55 στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Λίγη από την αίγλη της ομάδας όνειρο έκλεψαν οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι και... διασκέδασαν απέναντι στη Φινλανδία.

Η περυσινή έκπληξη του Ευρωμπάσκετ δεν είναι μία ομάδα που θα παίξει... κατενάτσιο. Θα επιχειρήσει δηλαδή να κατεβάσει το ρυθμό, να πάει σε μετρημένες επιθέσεις και να βάλει σκληράδα στην άμυνα.

Όλο αυτό ήταν βούτυρο στο ψωμί των Αμερικανών, οι οποίοι, αφού προηγήθηκαν 22-12 με τρίποντο του Κλέι Τόμπσον, έστησαν ένα πάρτι στην ισπανική αρένα. Ήταν μαινόμενοι ταύροι απέναντι σε άγουρους ταυρομάχους, τους οποίους πήραν στο κυνηγητό.

Στο 10' το σκορ ήταν 31-16, ενώ στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου έτρεξαν σερί 18-2 (49-18). Οι τρομαγμένοι Φινλανοί έκαναν ερ μπολ ακόμη και από σουτ μέσης απόστασης, πέτυχαν όλους κι όλους δύο πόντους σε δέκα λεπτά και 60-18 στο μισό της αναμέτρησης αποτύπωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο την υπεροχή των Αμερικανών.

Όσο μάλιστα περνούσε ο χρόνος, τόσο άνοιγε η ψαλίδα (82-32 στο 28'), δείγμα της διαφοράς δυναμικότητας, ενέργειας και διάθεσης των δύο αντιπάλων. Από τη στιγμή μάλιστα που δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι οι ΗΠΑ υπερέβησαν το φράγμα των 100 πόντων με κάρφωμα του Γκέι πριν από 114-55!

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 60-18, 89-39, 114-55

ΗΠΑ: Κάρι 4(0/5τρ, 5ασ), Τόμπσον 18(4/7τρ), Ρόουζ 12(1), Φαρίντ 6(6ρ), Γκέι 10(5ρ), Ντε Ροζάν 5, Άιρβινγκ 9(1), Πλάμλι 6, Κάζενς 9(10ρ), Χάρντεν 9, Ντέιβις 17, Ντράμοντ 9

Φινλανδία: Κοϊβίστο, Μέρφι 10(7ρ), Μούρινεν 2, Χαφ 12(2), Λι 4, Σαλίν, Κότι 6(5ρ), Κόπονεν 12(2), Νούτινεν 2, Μότολα 2, Λέχτο, Ράνικο 5

22:20
Καλησπέρα σας!
22:21
Σε 10 λεπτά θα έχουμε τζάμπολ  στην αναμέτρηση ανάμεσα στις ΗΠΑ και την Φινλανδία για τον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου
22:24
Ένα παιχνίδι το όποιο αναμένεται να είναι το πιο θεαματικό της πρώτης ημέρας της διοργάνωσης, καθώς όλοι οι φίλαθλοι περιμένουν από τους αστέρες του ΝΒΑ να τους ξεσηκώσουν με τις ενέργειες τους
22:30
Οι ΗΠΑ θα ξεκινήσουν με τους Κάιρι Ίρβινγκ, Στέφεν Κάρι, Τζέιμς Χάρντεν, Κένεθ Φαρίντ και Άντονι Ντέιβις
22:33
Το πρώτο καλάθι του αγώνα όμως θα έρθει από την Φινλανδία που έχει ξεκινήσει με τους Μέρφι, Χαφ, Κόπονεν, Σάλιν και Λι!
22:35
Τρία γρήγορα φάουλ για τον Λι που πάει στον πάγκο
22:41
Οι Φινλανδοί είναι σαν να παίζουν εντός έδρας, αφού οι συμπατριώτες τους έχουν πιάσει το μισό γήπεδο και προσπαθούν να κοντρολάρουν τον ρυθμό ώστε να μείνουν κοντά στο σκορ
22:47
Η διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο με τον Κλέι Τόμσον να βρίσκει το στόχο πίσω από τη γραμμή του τρίποντου και να κάνει το σκορ 22-12 υπέρ των Αμερικανών
22:58
Η πρώτη περίοδος κλείνει με τους παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι να βρίσκονται στο +15 (31-16) και να είναι απόλυτα εύστοχοι από τη γραμμή των βολών έχοντας 12/12
23:02
Η Φινλανδία έχει αστοχήσει στα 10 από τα 11 τελευταία σουτ της και δεν έχει σκοράρει ακόμα στη δεύτερη περίοδο
23:06
Οι πρώτοι πόντοι της έρχονται από τη γραμμή των βολών με τον Ράνικο όμως ο Ντέιβις απαντάει με καλάθι και φάουλ για να κάνει το σκορ 42-18
23:08
Οι Αμερικάνοι πλέον ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό τρέχουν, σκοράρουν με άνεση και ανεβάζουν τη διαφορά στους 29 πόντους (47-18) με το τρίποντο του Κάιρι Ίρβινγκ
23:15
Εφόσον η Φινλανδία δεν έχει πετύχει ακόμα καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα των ΗΠΑ μεγαλώνει συνεχώς και έχει φτάσει στο +38 (56-18)
23:19
Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τους Αμερικάνους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 42 πόντων (60-18)
23:19
Οι Φινλανδοί δεν κατάφεραν να πετύχουν ούτε ένα καλάθι στη δεύτερη περίοδο καθώς είχαν 0/17 σουτ και σκόραραν μόνο δυο πόντους από βολές!
23:21
Ο Άντονι Ντέιβις είναι ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 11 πόντους σε εννιά λεπτά συμμετοχής
23:25
Οι ΗΠΑ έχουν κάνει 11 λάθη όμως έχουν αναγκάσει την Φινλανδία να υποπέσει σε 17. Έχουν επίσης 8 κλεψίματα και 20/28 δίποντα ενώ αντίθετα οι παίκτες του Χένρικ Ντέτμαν έχουν συνολικά 6/36 σουτ με 0/13 τρίποντα.
23:39
Η Φινλανδία ναι μεν έχει βάλει τρία καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά από ότι φαίνεται η διαφορά δύσκολα δεν θα παραμείνει κοντά στους 50 πόντους
23:41
Μάλιστα πετυχαίνει και το πρώτο της τρίποντο στο παιχνίδι!
23:43
Κι όμως με το δεύτερο συνεχόμενο εύστοχο τρίποντο τους οι Φινλανδοί ρίχνουν τη διαφορά στους 40 πόντους (72-32)!
23:50
Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι Αμερικάνοι πατάνε τέρμα το γκάζι και στέλνουν τη διαφορά στο +50 (82-32)
23:55
Οι ΗΠΑ πάνε στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 50 πόντων (89-39)!
23:56
Ο Κλέι Τόμσον έχει φτάσει τους 15 πόντους και πλησιάζει τον Ντέιβις που παραμένει ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17
00:06
Η αναμέτρηση έχει κριθεί αλλά οι αστέρες του ΝΒΑ δεν λένε να χαλαρώσουν ακόμα. Στην άμυνα επιτρέπουν στους Φινλανδούς να σκοράρουν πιο εύκολα αλλά στην επίθεση συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό.
00:07
Στο +60 (109-49) η διαφορά!
00:13
Ένα πολύ δύσκολο βράδυ για την Φινλανδία μόλις έφτασε στο τέλος του
00:16
Οι ΗΠΑ επικράτησαν 114-55 ξεκινώντας με μια πάρα πολύ άνετη νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο και είχαν κορυφαίους τον Κλέι Τόμπσον που σκόραρε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα και τον Άντονι Ντέιβις που πέτυχε 17 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής. Για τους Φινλανδούς πάλι κατάφεραν να διακριθούν ο Σον Χαφ και ο Πέτερι Κόπονεν που σημείωσαν από 12 πόντους.