Πέρασε με το ζόρι η Τουρκία, απειλήθηκε και η Γαλλία

Κινδύνευσε με αποκλεισμό η Τουρκία, νίκησε πάντως τη Σενεγάλη στο φινάλε και θ' αντιμετωπίσει τους Γάλλους στον ημιτελικό. Οριακά πρώτη η ομάδα του Κολέ, απειλήθηκε από τη Ν.Ζηλανδία.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΤΟΥΡΚΙΑ 62-68

Με κόπο και ιδρώτα εξασφάλισε η Τουρκία την παρουσία της στη β' φάση του Προολυμπιακού Τουρνουά των Φιλιππίνων, αφού στο ματς δίχως επιστροφή με τη Σενεγάλη επικράτησε 68-62.

Οι Τούρκοι ξέφυγαν 33-23, αλλά ποτέ περισσότερο, με αποτέλεσμα οι Αφρικανοί να διατηρούν επαφή και ελπίδες ανατροπής. Μάλιστα στα 63'' πριν από τη λήξη πλησίασαν στο -3 (63-60) με τρίποντο του Εντόι. Στην κρίσιμη επίθεση ωστόσο ο Μπόμπι Ντίξον απάντησε με δικό του μακρινό σουτ και χάρη στο 66-60 η ομάδα του Αταμάν απέφυγε το κάζο του πρόωρου αποκλεισμού.

Ο Αμερικανός της Φενέρμπαχτσε είχε συνολικά 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 59-66

Η Γαλλία δεν έκανε καλή εμφάνιση απέναντι στους Νεοζηλανδούς, αλλά το 66-59 τής χάρισε την πρωτιά στον όμιλό της και έφερε στο δρόμο της την Τουρκία.

Οι "πετεινοί" ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 33'17'', όταν και ισοφάρισαν 52-52. Προηγουμένως είχαν βρεθεί να χάνουν 34-23, 40-27 και 50-38. Ζελαμπάλ και Τιλί ωστόσο έφεραν την ανατροπή και με το τρίποντο του Ερτέλ ολοκληρώθηκε το επιμέρους 20-4 σε περίπου πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο.

Ο Κόρι Γουέμπστερ, μόνιμος μπελάς για την άμυνα των Γάλλων, έφτασε τους 21 πόντους και η Νέα Ζηλανδία πλησίασε σε 63-59. Ο Ντιό παρόλα αυτά έβαλε τις βολές και σε συνδυασμό με το λάθος του Φοτού που έφερε 1/2 βολές του Πάρκερ, όλα τέλειωσαν.