Πρώτο... σπιρούνιασμα

Ένα απίθανο-απίστευτο-τυχερό καλάθι του Τόνι Πάρκερ 5’’ πριν το τέλος απέδωσε δικαιοσύνη στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ. Οι Σαν Αντόνιο Σπερς πήραν, όπως σε όλες τις σειρές πλέι οφ φέτος, τον παρθενικό αγώνα επικρατώντας με 92-88 στο Μαϊάμι και μαζί το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Τιμ Ντάνκαν στα 37 του έπαιξε μόνος του τους πρωταθλητές ΝΒΑ σαρώνοντας τους αντιπάλους του οι οποίοι έπαιξαν το...γνωστό πολύ κακό τους μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεμπρόν είχε τριπλ νταμπλ αλλά τόσο αυτός όσο και η ομάδα του τιμωρήθηκε για την πλαδαρότητα που έδειξαν μέχρι τα τελευταία τρία λεπτά, όταν περιορίζονταν σε σουτάκια και ...πασούλες στις γωνίες.

Η κόπωση των Χιτ...

Οι Σπερς ξεκούραστοι από τις 10 ημέρες κενού, εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των Χιτ για να διατηρούνται κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο χάρις στους 12 πόντους του Ντάνκαν στην δεύτερη περίοδο. Το Μαϊάμι προηγήθηκε με 50-47 στηριζόμενο στον Γουέιντ αλλά έμεινε εκεί. Οι Χιτ σταμάτησαν να τρέχουν και να κυκλοφορούν την μπάλα την ίδια ώρα που το Σαν Αντόνιο συνέχισε να κάνει την δουλειά του έχοντας εξασφαλίσει ότι οι αντίπαλοι δεν θα τολμούσαν να πατήσουν την ρακέτα του.

Τρίμπλαρε ακόμα και πεσμένος στο παρκέ...

Ο Πάρκερ, ο Ντάνκαν και ο Γκριν έδωσαν προβάδισμα 88-81 στους Σπερς 3’ πριν το τέλος και κάπου εκεί ο Λεμπρόν αποφάσισε να ασχοληθεί με τον αγώνα. Μείωσε σε 88-86, έκανε μία απίστευτη τάπα στον Ντάνκαν αλλά όπως συμβαίνει φέτος για κάποιο λόγο, του δόθηκε φάουλ προσφέροντας ανάσα στους Σπερς. Ακόμα κι έτσι με το σκορ στο 90-88 ο Πάρκερ τρίμπλαρε ακόμα και πεσμένος στο παρκέ, σηκώθηκε και παρά το χέρι του Λεμπρόν στην μπάλα την πέταξε προς το καλάθι με το χρόνο επίθεσης να είναι στο 0.1’’. Ταμπλό, στεφάνι, καλάθι και...0-1.

Τα στατιστικά του 1ου τελικού:

Τα ξημερώματα της Δευτέρας, στις 03.00 ο δεύτερος τελικός πάλι στο Μαϊάμι.

ΜΑΪΑΜΙ: Χάσλεμ 2, Τζέιμς 18(7/16σ, 3/4β, 18ρ, 10ασ), Μπος 13(6/12δ, 0/4τρ, Τσάλμερς 8(3/10σ), Γουέιντ 17(7/15σ), Άντερσεν 7, Κόουλ 5, Άλεν 13(3/4τρ), Μίλερ 5.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ: Ντάνκαν 20(8/18σ, 4/4β, 14ρ, 4ασ, 3κοψ), Λέοναρντ 10(10ρ), Σπλίτερ 7, Πάρκερ 21(3/4β, 9/18δ, 5ρ, 6ασ, 0λ), Γκριν 12(4/9τρ), Ντιαό 2, Νιλ 7, Τζινόμπιλι 13(2/5τρ).

* Στις 14:00 live chat με τον Τάσο Μαγουλά για τους τελικούς της Α1 και του ΝΒΑ.